četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Na Hodošu spominska plošča Ernestu Eöryju
Na Hodošu so v soboto odkrili spominsko ploščo pred letom dni preminulemu častnemu predsedniku Gasilske zveze Slovenije Ernestu Eöryju. Slovesnosti se je udeležila ministrica za obrambo Andreja Katič, ki je poudarila, da je Eöry pustil neizbrisen pečat v razvoju gasilstva.
Kot so sporočili z ministrstva za obrambo, je bil Eöry prostovoljni gasilec, dolgoletni gasilski funkcionar, predsednik in častni predsednik Gasilske zveze Slovenije, ki je svoje življenje posvetil slovenskemu gasilstvu. Sodil je med predane in požrtvovalne gasilce, ki so najbolj zaslužni za učinkovitost gasilskega reševanja pri naravnih in drugih nesrečah ter visoko zaupanje pri državljanih.
Pod njegovim vodstvom se je slovenska gasilska organizacija uveljavila kot najštevilčnejši in dobro organiziran del sil za zaščito, reševanje in pomoč na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, so dodali na ministrstvu.
Ministrica za obrambo Andreja Katič je povedala, da gasilstvo temelji na prav posebnih vrednotah - tovarištvu, solidarnosti in pomoči tistim, ki jo potrebujejo. "Ernest Eöry je pustil neizbrisen pečat v razvoju gasilstva, na katerega smo državljani in državljanke prav posebej ponosni. Vsaka organizacija uživa ugled zaradi posameznikov, ki jo sestavljajo. Verjamem, da se boste pri svojih dejanjih in odločitvah velikokrat spominjali tega velikega človeka in ravnali po njegovem vzgledu," je dejala zbranim.
Po odkritju spominske plošče so v prostorih občine Hodoš predstavili tudi knjigo o Eöryjevem življenju in delu.
Eöry, ki se je rodil leta 1936 na Hodošu ob madžarski meji, umrl pa konec oktobra lani, se je v gasilsko organizacijo vključil leta 1950. Obiskoval je gasilsko šolo v Medvodah, z leti pa pridobil čin visokega gasilskega častnika 1. stopnje.
Leta 1968 je postal predsednik Gasilske zveze Murska Sobota, leta 1989 pa je prevzel krmilo krovne gasilske organizacije. Njen predsednik je bil do leta 2008, ko so ga ob izteku mandata na kongresu v Krškem imenovali za častnega predsednika, kažejo podatki Gasilske zveze Slovenije.
Vodenje Gasilske zveze Slovenije je prevzel v času, ko se je Slovenija osamosvajala. Zveza je pod njegovim vodstvom sodelovala pri sprejetju nove zakonodaje s področja gasilstva in požarnega varstva. Prizadeval si je tudi za usposabljanje in izobraževanje gasilskega kadra.
Prejel je številna visoka odlikovanja doma in na tujem, med njimi zlati red za zasluge in priznanje Matevža Haceta, ki je najvišje priznanje v gasilski organizaciji.