sobota, 10. maj 2025 leto 30 / št. 130
Kus: Podnebna konferenca dobra podlaga za nadaljnje dejavnosti
Podnebna konferenca v maroškem Marakešu poteka po pričakovanjih in je polna konstruktivnih razprav o izvajanju pariškega sporazuma, je za STA povedal glavni pogajalec Slovenije na konferenci Zoran Kus. Poudaril je, da ga je udeležba pozitivno presenetila in da bodo zaključki konference po njegovem mnenju dobra podlaga za prihodnja srečanja.
"Konference se udeležuje kar 26.000 predstavnikov držav konvencije (Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja op. a.), kar je pravzaprav samo 10.000 manj, kot jih je bilo v Parizu. To je na nek način presenečenje, ampak pozitivno," je dejal Kus.
Kot je dodal, je zelo veliko predstavnikov sicer iz afriških držav, "ampak to je na nek način tudi razumljivo in prav, saj gre za afriško podnebno konferenco, kjer želi Afrika kot celina pokazati, da je od vseh celin najbolj podnebno ranljiva, čeprav bo v bodoče prispevala najmanj emisij toplogrednih plinov".
Kot je poudaril Kus, na konferenci ne gre za prava pogajanja, ampak dokaj široko in tehnično razpravo v pripravah na izvajanje pariškega podnebnega sporazuma po letu 2020. "Sestanki se prvi teden odvijajo v skladu z dnevnimi redi in pričakovanji, tako da se za ministrski vrh prihodnji teden pripravi vse potrebno, da bodo lahko ministri, predsedniki vlad in držav ter ostali visoki predstavniki zaključili konferenco v smislu dobrega koraka za naprej," je pojasnil Kus.
Ministrski del bo po Kusovih besedah sicer v prvi vrsti namenjen številnim izjavam in govorom visokih predstavnikov, predvsem ministrov. Istočasno bodo potekali tudi številni drugi pomembni dogodki. V sredo bo tako na vrsti ministrski dialog o podnebnih financah, uvrstitev te teme na dnevni red pa je po Kusovih besedah še posebej v skladu z željo Maroka.
"Isti dan bo tudi visoki dogodek glede krepitve podnebne ambicije in ostale pomoči, kar pomeni prenos tehnologij in administrativno usposabljanje predvsem tistih držav, ki še niso najbolj usposobljene za izvajanje ukrepov proti podnebnim spremembam," je pojasnil Kus. V četrtek pa se po njegovih besedah obeta še dogodek na temo globalne podnebne dejavnosti.
"Glasovanja ne bo. Pomembno je, da se dogovorimo glede nadaljevanja konference. Bolj pomembni od te bosta predvsem konferenci leta 2017, posebej pa še leta 2018," je dodal Kus in izpostavil, da gre trenutno le za ohranitev ambicije, naslednje leto bodo pregledali napredek, leta 2018 pa pričakujejo resno razpravo o povečanju ambicij sporazuma in zavez za njegovo izvajanje.
Za ta namen bo po Kusovih besedah medvladni panel za podnebne spremembe pripravil posebno poročilo oziroma analizo s strategijo za dosego cilja omejitve dviga globalne temperature na 1,5 stopinje Celzija. Na tej podlagi naj bi se države dogovorile, kako povečati ambicije v končnih nacionalnih prispevkih, ki bodo začeli veljati leta 2020.
Izvolitev Donalda Trumpa za novega predsednika ZDA po Kusovih besedah ni del razprave niti ni čutiti posebnega izražanja stališč "niti v eno niti v drugo smer". Države članice so se namreč dogovorile, da na to temo ne bodo dajale izjav. "Te špekulacije ali izjave so predvsem prezgodnje in so v tej fazi nepotrebne ter bi lahko bile tudi neproduktivne. Treba je počakati, kako se bodo stvari razvile," je povedal Kus.
Ob tem je še dodal, da si ZDA po njegovem mnenju niti ne morejo privoščiti, da bi izstopile iz pariškega sporazuma, saj bi to pomenilo tudi izstop iz Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja.