REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Koprivnikar: Podatki so javno dobro

Odprtost podatkov je nujna, saj so ti javno dobro. Če podatke imamo, se lahko hitreje učimo, in smo zato vsi, od podjetij do študentov in znanstvenikov bolj uspešni, je na posvetu Odprti podatki - odprta in bogata družba dejal minister za javno upravo Boris Koprivnikar.

Ob svetovnem Dnevu pravice vedeti so urad informacijske pooblaščenke ter ministrstvi za javno upravo in za kulturo skupaj organizirali javni posvet. Z njim želijo tokrat opozoriti na pomen uporabe podatkov kulturnih institucij za razvoj odprte in bogate družbe.

Koprivnikar je med drugim dejal, da se svet zaradi digitalizacije vrti vedno hitreje. Podatki se z lahkoto pošiljajo in izmenjujejo, kar nam omogoča, da smo lahko veliko hitrejši in učinkovitejši.

Nujne so spremembe zakonodaje o dostopu do informacij javnega značaja. Podatke moramo prilagoditi v odprte formate, ministrstvo s tem namenom vzpostavlja namenski portal odprtih podatkov Slovenije, nekakšen državni računalniški oblak, je spomnil.

Izziv za ministrstvo je ogromna količina nekatalogiziranih podatkov. Upravljanje s tako imenovanimi "big data" postaja znanost, ki ji je treba slediti. Ljudje so nezaupljivi glede nepooblaščene delitve podatkov. "Ampak tudi elektrika te lahko ubije, pa jo vseeno uporabljamo. Seveda pa je potrebno varno in skrbno ravnanje s podatki," je še poudaril Koprivnikar.

Minister za kulturo Tone Peršak je povedal, da se že vrsto let ukvarjajo s problematiko trajnega shranjevanja podatkov. Pojav digitaliziranih vsebin je prinesel spremembe v družbi, saj čedalje večji delež populacije do informacij dostopa samo še digitalno. Informacij ne išče, pač pa čaka, da informacije najdejo pot do nje. Med ogromno količino podatkov pa moramo uporabnikom omogočiti izbiro najbolj relevantnih, je poudaril.

"Letošnji Dan pravice vedeti smo posvetili pravici do ponovne uporabe informacij javnega značaja. Te so skupno dobro in niso last posameznih organov. Zato moramo imeti pravico do dostopa in ponovne uporabe teh informacij," pa je na posvetu poudarila Mojca Prelesnik, informacijska pooblaščenka. Kot je dejala, je njihov urad le pritožbeni organ, ki pri svojem delovanju uporablja zakon o upravnem postopku, zato so postopki kompleksni in dolgotrajni. "V uradu spodbujamo proaktivno odpiranje baz podatkov," je še dodala.

Informacijski pooblaščenec je tudi letos podelil priznanje Ambasador transparentnosti za dobro prakso na področju dostopa do informacij javnega značaja. Letošnji prejemnik je Zavod za ustvarjanje kakovostnega novinarstva Pod črto. Zavod je bil v zadnjih letih zelo dejaven v postopkih z zahtevami po informacijah javnega značaja, zaradi objavljanja ugotovitev in zbirk dokumentov na portalu pa informacijam ustvarja dodano vrednost in veča uporabnost za širši krog ljudi, so v uradu utemeljili svojo odločitev.

Ob mednarodnem Dnevu pravice vedeti so se na javnost obrnili tudi pri Transparency International Slovenia. "Zagotavljanje dostopa do informacij je temelj demokratične družbe, informacije pa morajo biti dostopne na način, ki javnosti omogoča čim širšo in kar se da enostavno uporabo," je v sporočilu za javnost navedel Vid Doria, generalni sekretar TI Slovenia.

Kljub pozitivnim premikom še vedno ostajajo primeri, ko se dostop do informacij v praksi onemogoča. Pomembno je tudi ozaveščanje o pravici vedeti, saj bodo le tako državljani večkrat izkoristili to z zakonom določeno pravico, s katero lahko odkrivajo nepravilnosti in tako prispevajo k svetu brez korupcije, je še poudaril Doria.

TI Slovenia bo s tem sporočilom nagovarjal državljane na festivalu nevladnih organizacij LUPA, ki poteka danes na Novem trgu v Ljubljani.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek