REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Gasilci pozivajo k čiščenju in vzdrževanju grelnih naprav

Gasilci pozivajo k čiščenju in vzdrževanju grelnih napravVIR: Profimedia

Polarni mraz lahko preglavice povzroči tudi v udobju naših domov. Grelne naprave so namreč te dni še bolj obremenjene kot običajno, zato je povečano tveganje dimniških požarov. Ljudje lahko preventivno ukrepajo s čiščenjem in vzdrževanjem grelnih naprav in dimnikov, so povedali na Gasilski zvezi Slovenije.

Grelne naprave so namreč te dni še bolj obremenjene kot običajno, zato je povečano tveganje dimniških požarov.

Ljudje še posebej ob prehodu hladne fronte bolj ogrevajo svoja domovanja. Zato je v času kurilne sezone zelo pomembno, da redno vzdržujemo in čistimo kurilne in dimovodne naprave v skladu z navodili proizvajalca in dimnikarske službe, je pojasnil Matjaž Klarič z operativno-organizacijskega področja Gasilske zveze Slovenije.

Pri kurjenju se namreč na dimovodne naprave odlagajo saje, te pa se lahko ob višjih temperaturah, še posebej če je dimnik že dalj časa neočiščen, vnamejo. Pri preventivi tovrstnih požarov je sicer zelo pomembna tudi pravilna izgradnja in montaža kurilnih naprav, je še dejal Klarič.

Slovenski gasilci so glede na podatke Uprave RS za zaščito in reševanje letos zaradi vžiga saj, iskrenja in neustreznega tehničnega stanja dimniških naprav obravnavali že 149 dimniških požarov.

To pa so po navedbah gasilske zveze tudi najpogostejši vzroki požarov na stanovanjskih objektih. Izjemno pomembno pa je, da dimniškega požara ne gasimo z vodo. Zaradi hitre uparitve vode bi se namreč lahko porušil dimnik. Gasilci zato ob primeru gorenja dimnika priporočajo klic na pomoč gasilcem, v primeru lastnega ukrepanja pa je najbolje uporabiti gasilnik na prah.

Dimniški požari se sicer pogosto ne gasijo, ampak se pusti, da saje kontrolirano zgorijo. Pri tem je ključnega pomena to, da se požar skozi odprtine in pregrete dele dimnika ne razširi na druge dele objekta.

Gasilci so v zadnjih desetih letih zaradi dimniških požarov imeli največ dela lani, ko je zagorelo 597 dimnikov. Najmanj dimnikov pa je zagorelo leta 2014, in sicer 357.

Gasilci so v zadnjih desetih letih zaradi dimniških požarov imeli največ dela lani, ko je zagorelo 597 dimnikov. Najmanj dimnikov pa je zagorelo leta 2014, in sicer 357.

Gasilci sicer svetujejo nakup in vgradnjo detektorjev ogljikovega monoksida. Pri kurjenju lahko namreč pride do nepopolnega gorenja in uhajanje tega plina v prostor, ta pa je v določenih količinah smrtno nevaren, so sporočili s Policijske uprave Kranj.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek