REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriška in slovenska policija imata podobno delo, a različne vire

Ameriška in slovenska policija imata podobno delo, a različne vireVIR: Insajder

Višji policijski inšpektor in uradnik za zvezo v Centru za varovanje in zaščito, ki varuje domače in tuje državne predstavnike Erik Demirovič, se je v ZDA udeležil Globalne varnostne konference v okviru pobude Proti varnejšemu svetu. V pogovoru je med drugim dejal, da imata ameriška in slovenska policija podobno delo, a različne vire.

Demirovič se je skupaj s kolegi iz več kot 80 držav sveta udeležil mednarodnega programa za voditelje, ki ga organizira State Department. V treh tednih so med drugim obiskali Washington, Tampo na Floridi in New York ter v manjših skupinah še nekaj drugih mest. Demirovič je s svojo skupino med drugim obiskal El Paso v Teksasu in Indianapolis v Indiani.

Obiski so bili namenjeni srečanjem in pogovorom z ameriškimi policijskimi agencijami s poudarkom na boju proti terorizmu, proti trgovini z mamili, trgovini z ljudmi, na nadzoru meja in drugih policijskih dejavnostih, kot sta boj proti računalniškemu kriminalu in pranju denarja.

Potekal je tudi seminar na Nacionalni obrambni univerzi, vse skupaj pa je bilo namenjeno iskanju rešitev za bolj učinkovito mednarodno sodelovanje v boju proti kriminalu. Program se je sklenil v New Yorku na Globalni varnostni konferenci.

Kar zadeva kriminal, imamo podobne težave kot ameriške policije, čeprav sem opazil, da imajo ameriški kolegi po terorističnih napadih 11. septembra 2001 na voljo veliko več virov, pa tudi odzivnost pravosodnega sistema, kot so tožilci in sodniki, je morda večja kot pri nas.

"Kar zadeva kriminal, imamo podobne težave kot ameriške policije, čeprav sem opazil, da imajo ameriški kolegi po terorističnih napadih 11. septembra 2001 na voljo veliko več virov, pa tudi odzivnost pravosodnega sistema, kot so tožilci in sodniki, je morda večja kot pri nas," je dejal Demirovič. Dodal pa je, da je na drugi strani v ZDA morda več možnosti za zlorabo pooblastil.

Celoten sistem pregona je prav tako bolje organiziran, s posebnimi delovnimi skupinami ali "joint task force", ki poleg zveznih, državnih in lokalnih policij vključuje tudi vojsko oziroma nacionalno gardo.

"Veliko tega, kar smo videli v ZDA, bi lahko uporabili doma, vendar pa je velika razlika v virih. Oni imajo denarja skoraj, kolikor si želijo, pri nas pa se proračun manjša. Vse manj nas je in vse starejši smo," je dejal.

Američani imajo tudi povsem drugačen odnos do policije ter vojske, kot to velja v Sloveniji, pri čemer je Demirovič med drugim izpostavil spoštovanje navadnih državljanov.

"Morda je to skupaj s povečanimi viri posledica šoka po 11. septembru 2001, vendar pa so zadeve dodelane in za različne nujne primere obstajajo načrti, ki se potem le uveljavijo. Ni potrebno iti v parlament po dovoljenje, če so poplave ali pa množica beguncev na meji."

Ne le Slovenija, ampak cela Evropa nimata toliko občutka ali smisla za varnost, kot to velja v ZDA.

Ne le Slovenija, ampak cela Evropa nimata toliko občutka ali smisla za varnost, kot to velja v ZDA. "Če je pri nas podjetje v težavah, najprej odpusti snažilke in varnostnike. Če se na varnosti dobro dela, se to ne opazi. Ampak s tem se soočajo tudi v New Yorku, kjer so nam povedali, da so lani preprečili 23 terorističnih napadov, česar širša javnost večinoma ni opazila," je dejal.

Demirovič pravi, da je iz obiska potegnil veliko koristnega, kar bo podal v poročilu, še najmanj pa mu je všeč ameriška kaznovalna politika.

"Tu vse samo zapirajo," je dejal in opisal obisk centra za nezakonite priseljence, kje so skupaj s kriminalci zaprti tudi tisti, katerih edini greh je prestop meje in so med njimi tudi otroci.

"Naša Povšetova ima več prostega gibanja kot tam," je dejal. Osebno se mu zdi boljši model kaznovanja skandinavski, kar pomeni, da se nekdo, ki je prekršil zakon, družbi odkupi z delom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek