REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zunanji ministri EU o boju proti tihotapcem z migranti v Libiji

Zunanji ministri EU o boju proti tihotapcem z migranti v LibijiMigranti

Zunanji ministri EU bodo danes v Bruslju razpravljali o pereči krepitvi migracijskih tokov po osrednji sredozemski poti in predvidoma zaostrili ukrepe proti tihotapcem z migranti v Libiji. Omenja se možnost omejitve izvoza nekaterih proizvodov iz Libije, na primer napihljivih čolnov, in priprave sankcij proti posameznikom.

O Libiji in migracijah bodo ministri, med njimi vodja slovenske diplomacije Karl Erjavec, razpravljali tudi z novim posebnim odposlancem ZN za Libijo Ghassanom Salamejem, ki bo avgusta nasledil Martina Koblerja, ter z visokim komisarjem ZN za begunce Filippom Grandijem in generalnim direktorjem Mednarodne organizacije za migracije Williamom Lacyjem Swingom.

Pričakuje se tudi potrditev koncepta za civilno misijo v podporo varnostnemu sektorju v Iraku, ki naj bi bila osredotočena zlasti na svetovanje. Misija s sedežem v Bagdadu naj bi štela okoli 20 članov.

Ministri bodo razpravljali tudi o odzivu EU na poteze Severne Koreje, ki je v začetku meseca prvič preizkusila medcelinsko raketo. Nekatere članice izpostavljajo pomen pristopa na podlagi dialoga in sankcij, druge želijo zgolj sankcije. V odgovoru na vprašanja, ali tako kot ZDA tudi EU razmišlja o sankcijah proti kitajskim podjetjem, ki podpirajo režim v Pjongjangu, pa v Bruslju pravijo, da je EU trenutno osredotočena le na Severno Korejo.

Na dnevnem redu je med drugim še opredelitev prihodnjih prioritet v sklopu globalne strategije, med katerimi je pričakovati obrambo mednarodnega reda na podlagi skupnih pravil, ki ga med drugim spodkopavajo poteze ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ter krepitev regionalnega reda, pri čemer viri pri EU izpostavljajo tudi Zahodni Balkan, zlasti dialog med Srbijo in Kosovom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek