REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Znani Škoti pozivajo k »zaustavitvi brexita«

Znani Škoti pozivajo k »zaustavitvi brexita«Zastave VB - EU

 

Britanija nujno potrebuje novo nacionalno debato o zaustavitvi procesa izstopa iz EU, saj »brexit« ogroža ekonomski razvoj in politično stabilnost države. To je bistvo posebnega odprtega pisma, ki ga je podpisala skupina znanih škotskih javnih osebnosti. Gre za doslej enega od najbolj jasnih pozivov k spremembi politike uresničevanja referendumske odločitve Britancev iz 2016 leta o izstopu iz EU. Pismo je objavil Financial Times, v njem pa podpisani med drugim opozarjajo tudi na dejstvo, da je glasovanje o izstopu iz EU že v tem trenutku škodovalo položaju velike Britanije v svetu ter povzročilo, da so pomembni državljani EU že odšli iz države.

Še preden je Velika Britanija zapustila EU se soočamo s padajočim življenjskim standardom, vse višjo inflacijo, upočasnjeno rastjo in nižjo produktivnostjo

»Še preden je Velika Britanija zapustila EU se soočamo s padajočim življenjskim standardom, vse višjo inflacijo, upočasnjeno rastjo in nižjo produktivnostjo. Zahtevamo nacionalno razpravo o brexitu. Od naših sodržavljanov in naših politikov zahtevamo, da znova premislijo. Čas je, da se brexit ustavi,« piše v pismu, ki so ga podpisali John Kerr, nekdanji diplomat, ki je oblikoval člen 50 Lizbonske pogodbe o EU, (na podlagi katerega VB sedaj zahteva izstop iz EU), zgodovinar Tom Devine, pesnica Christine De Luca ter številni akademiki, pravniki in nekdanji politiki. Britanci so namreč na referendumu 23. junija lani z 52 odstotki za in 48 odstotki proti odločili, da naj Velika Britanija zapusti EU.  Vendar so bili glasovi tudi regionalno razdeljeni. Medtem ko so v Angliji in Walesu glasovali za »odhod« so na Škotskem, v Severni Irski in tudi v Londonu državljani večinoma glasovali za ostanek VB v EU.

Britanska predsednica vlade Theresa May, ki je sicer podpirala članstvo VB v EU je sedaj odločena, da uresniči referendumsko voljo ljudi.  Vendar ima ob tem tudi veliko težav. Na parlamentarnih volitvah ni dosegla zmage, pač pa oslabitve konservativne stranke. Njen predlog zakona o ukinitvi pristojnosti EU in britanskem prevzemu evropske zakonodaje je prav tako izzval veliko negodovanje. Laburisti želijo, da temeljne pravice, ki so jih Britanci dobili z vstopom v EU, ostanejo del britanskega pravnega reda, na Škotskem in v Walesu pa so dejstvo, da bodo iz te razprave odrinjeni, ocenili kot »golo prisvajanje moči« na račun pristojnosti regionalnih parlamentov. 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek