petek, 27. junij 2025 leto 30 / št. 178
Znan kot »Mesar«: Dedek nove šefice MI6 je bil nacistični vohun

Dedek nove šefice MI6 je vohunil za naciste in je bil znan kot »Mesar«, poroča britanski Telegraph. V začetku junija je bila 47-letna Blaise Metreweli imenovana za prvo žensko na čelu Tajne obveščevalne službe od njene ustanovitve pred 116 leti.
Glede na arhiv dokumentov, ki jih je objavil Daily Mail, je bil njen dedek, Konstantin Dobrovolski, nacistični kolaborant, ki se je hvalil z ubijanjem Judov.
New MI6 chief’s grandfather was Nazi spy known as ‘The Butcher’https://t.co/q1Fl5tC2ly
— The Telegraph (@Telegraph) June 27, 2025
Dobrovolski, ki je bil Ukrajinec, je prebegnil iz Rdeče armade in postal glavni informator Adolfa Hitlerja v Černigovski regiji, poročajo mediji.
Blaise Metreweli ni nikoli srečala svojega dedka. V nacistično okupirani Ukrajini je ostal, ko je njegova družina pobegnila pred Rdečo armado, ki je leta 1943 osvobodila regijo.
Dokumenti, odkriti v nemških arhivih, naj bi kazali, da je bil Dobrovolski med nacisti znan kot »agent št. 30«.
Britain’s new spy chief, Blaise Metreweli, hailed as the first female head of MI6, has a skeleton in her closet the UK Government is trying to downplay.
— Mats Nilsson (@mazzenilsson) June 27, 2025
Her grandfather, Constantine Dobrowolski, was a Nazi collaborator in Ukraine during WWII. Known as “Agent 30” and the “Butcher… pic.twitter.com/4sBF9XDviS
Sovjetska zveza je nekoč za Dobrovolskega ponudila nagrado v višini 50.000 rubljev – danes vrednih približno 200.000 funtov – in ga označila za »najhujšega sovražnika ukrajinskega ljudstva«.
Po poročanju medijev se je Dobrovolski želel maščevati Rusiji za umor njegove družine in zaplembo njihovega premoženja v revoluciji leta 1917.
En dokument naj bi vseboval pismo Dobrovolskega svojim nacističnim nadrejenim, podpisano z »Heil Hitler«.
UK did background checks for its next head of MI6 (foreign intel service). Blaise Metreweli passed these: raised partly in Hong Kong, fluent in Arabic, Cambridge graduate, focused on ‘terrorism’. Oh, she also had a grandfather who was a Nazi killer in Ukraine … pic.twitter.com/LnzualIIo4
— Tony Norfield (@StubbornFacts) June 27, 2025
V drugem, kot piše »Telegraph«, se hvali s svojim »osebnim« sodelovanjem »pri iztrebljanju Judov« in uboju več stotin ukrajinskih vojakov. Šlo je za partizane, ki so se v Rdeči armadi borili zoper naciste.
Metrewelijeva je odraščala v tujini in nato študirala antropologijo na Cambridgeu.
Leta 1999 se je pridružila MI6 in dve desetletji služila agenciji v Evropi in na Bližnjem vzhodu.
Blaise Metreweli’s grandfather was a defector from the Red Army who became a German spy chief and participated in the murder of Jews and Ukrainian partisans https://t.co/lTxURi0fed
— The Times and The Sunday Times (@thetimes) June 27, 2025
Mail OnLine piše, da v zapletu, vrednem Johna Le Carréja, razkriva, da je bil med drugo svetovno vojno dedek briljantne nove šefice MI6 šef nacističnih vohunov.
Angleški mediji so razkrili še eno temačno skrivnost prve ženske, ki bo vodila MI6 – bila je namreč zadolžena za Bližnji vzhod, ko je administracija tedanjega premierja Tonyja Blaira z lažnimi obveševalnimi podatki, češ da ima Sadam Husein orožje za množično uničevanje - šla z Američani v vojno zoper Irak.
Metrewelijeva je trenutno glavna tehnološka direktorica agencije – vloga s kodnim imenom Q (po genialnem izdelovalcu pripomočkov iz serije o Jamesu Bondu), oktobra pa bo postala C, ko se bo sedanji šef sir Richard Moore po petih letih mandata umaknil iz MI6.