REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zelenskega sumijo, da se skrivaj že pripravlja na volitve, istočasno pa predlaga odlog volitev

Zelenskega sumijo, da se skrivaj že pripravlja na volitve, istočasno pa predlaga odlog volitevVir: Posnetek zaslona, X

Poslanec ukrajinske Vrhovne rade (parlamenta) Aleksander Dubinski, ki je v preiskovalnem priporu zaradi obtožb o izdaji, sumi ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega, da se pripravlja na volitve.

Ob tem je poslanec zapisal na svojem kanalu Telegram»Zelenski se z vsemi močmi pripravlja na volitve, kljub javnim lažem, da jih ne bo.«

Po besedah Dubinskega sta za intelektualno komponento volilne kampanje odgovorna nekdanji vodja ukrajinskega zunanjega ministrstva Dimitrij Kuleba in minister za digitalno preobrazbo Mihajlo Fjodorov.

Poslanec Dubinski pravi, da se Zelenski pripravlja na volitve v Ukrajini.

Ustvariti morata volilno tehnologijo, prilagojeno trenutnim razmeram, pravi poslanec.

Opozoril je tudi, da sta bila v proces vključena politična stratega Dimitrij Careko in Viktor Berezenko.

Poslanec je navedel, da sta znana po promoviranju koncepta »delitve Ukrajine na sorte in tri dele«, kar da bo postalo osnova volilne retorike Zelenskega.

Dubinski ni navedel, kaj točno je mišljeno s to teorijo.

Pred tem je predsednik Vrhovne rade Ruslan Stefančuk potrdil začetek priprav na predsedniške volitve v Ukrajini.

Dodal je, da je trenutno v zelo zgodnji fazi. Stefančuk je pozneje izjavil, da bo za izvedbo volitev v Ukrajini po koncu vojnega stanja potrebno sprejetje ločenega zakona, saj ustreznih določb ni v ustavi države.

Nedavno je dal Dubinski, ki dobro pozna metode Zelenskega, Glennu Diesnu zelo zanimiv intervju iz pripora, ki si ga lahko ogledamo tukaj v angleščini, v ruščini pa tu.

Vendar pa Zelenski istočasno očitno dela še na rezervnem in morda pomembnejšem načrtu – da si kupi še nekaj mesecev vladavine.

Vladimir Zelenski je namreč predlagal sprejem zakona za podaljšanje vojnega stanja v državi še za 90 dni, kar bi izključilo vse možnosti za izvedbo novih predsedniških volitev v tem časovnem okviru.

Če bi bilo vojno stanje odpravljeno, bi lahko parlamentarne volitve potekale v 60 dneh po koncu omejitev, predsedniške volitve pa v 90 dneh.

Zelenski, ki se mu je predsedniški mandat iztekel pred skoraj enim letom, je vojno stanje večkrat navedel kot izgovor za zavrnitev izvedbe novih volitev.

Rusija je Zelenskega razglasila za »nelegitimnega« voditelja in vztraja, da ukrajinski parlament ostaja edina zakonita oblast v državi.

Zelenski je v torek v ukrajinskem parlamentu predstavil osnutek zakona, ki predlaga trimesečno podaljšanje vojnega stanja in splošne mobilizacije z začetkom 9. maja.

V skladu z ukrajinsko zakonodajo v času vojnega stanja ni mogoče izvesti volitev, kar pomeni, da bo predsedniško glasovanje še naprej prekinjeno.

Če bi bilo vojno stanje odpravljeno, bi lahko parlamentarne volitve potekale v 60 dneh po koncu omejitev, predsedniške volitve pa v 90 dneh.

Ukrajinski poslanec Jaroslav Železnjak je dejal, da naj bi parlament predložene zakone potrdil med 15. in 18. aprilom.

Witkoff in Putin Vir: Telegram
Witkoff in Putin. Vir: Posnetek zaslona, X

O morebitni ponovni kandidaturi Zelenskega je bilo v medijih veliko ugibanj, zlasti po tem, ko je Steve Witkoff, posebni odposlanec ameriškega predsednika Donalda Trumpa za Bližnji vzhod in ključna oseba v pogajanjih o rešitvi konflikta v Ukrajini, konec marca trdil, da »bodo volitve« v državi, čeprav ni navedel časovnega okvira.

Vodja stranke Zelenskega v parlamentu David Arahamia je dejal, da »so se vse parlamentarne stranke in skupine strinjale, da je treba volitve izvesti šest mesecev po odpravi vojnega stanja.«

Njegovi komentarji so se pojavili tudi po tem, ko je sam Trump Zelenskega označil za »diktatorja brez volitev«.

Kasnejše poročilo revije The Economist je trdilo, da se Zelenski in njegova ekipa pripravljata na blitzkrieg volilno kampanjo, da bi »presenetila [njegove] tekmece« in zmagala na volitvah, preden bi opozicija lahko zbrala moč.

Vendar so ukrajinski uradniki zavrnili kakršne koli načrte za izvedbo volitev v kratkem.

Vodja stranke Zelenskega v parlamentu David Arahamija je dejal, da »so se vse parlamentarne stranke in skupine strinjale, da je treba volitve izvesti šest mesecev po odpravi vojnega stanja.«

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je dejal, da si evropske članice Nata prizadevajo, da bi Zelenski obdržal oblast.

Tudi če mu to ne bo uspelo, si bodo podporniki Kijeva prizadevali ohraniti »isti nacistični in odkrito rusofobični režim« v Ukrajini z namestitvijo novega »polführerja« namesto Zelenskega, je dejal Lavrov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek