REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Združena v malikovanju nacizma: Zelenski in Trudeau ploskala veteranu divizije SS

Združena v malikovanju nacizma: Zelenski in Trudeau ploskala veteranu divizije SSZdružena v podpori nacizma: Trudeau in Zelenski v Torontu. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Po drugi svetovni vojni je veliko pripadnikov 1. galicijske divizije, da bi se izognilo roki pravice za strojena grozodejstva v času nacizma prebegnilo v Kanado.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski in kanadski premier Justin Trudeau sta z aplavzom pozdravila nekdanjega vojaka zloglasne 1. divizije SS Galicija 98-letnega Jaroslava Hunka (Yaroslav Hunka), ki se je udeležil zasedanja parlamenta v Ottawi, poroča Associated Press (AP).

Na eni od fotografij nasmejani Zelenski kaže stisnjeno pest, ob njem pa sta žena Elena in kanadski premier Trudeau.

Kot navaja AP, sta voditelja zaploskala Jaroslavu Hunki, ki se je boril v t. i. Prvi ukrajinski diviziji v drugi svetovni vojni, nato pa emigriral v Kanado.

Gre za 14. grenadirsko divizijo SS Waffen, znano kot 1. galicijska divizija.

Na videoposnetkih je videti kanadske poslance, ki ploskajo nekdanjemu borcu nacistične enote, ki so ga za to priložnost poimenovali »kanadsko-ukrajinski vojni veteran«.

Prvo galicijsko divizijo so nacisti ustanovili leta 1943, ko je Sovjetska zveza prevzela primat na vzhodni fronti.

Sestavljalo jo je približno 80.000 prostovoljcev, večinoma Ukrajincev, iz regije Galicije, ki je pokrivala območje današnje jugozahodne Poljske in zahodne Ukrajine.

Hunka se je prostovoljno javil v vrste Hitlerjevih SS-ovcev.

Lahko ga vidimo na fotografiji v tvitu zgoraj, v sredini.

Dogodek je grajala ameriška judovska skupnost v svojem časniku, kanadska pa je - tiho.

Zloglasna enota je sodelovala v brutalnih operacijah po poljski in sovjetski Ukrajini, obtožena pa je bila pokolov in drugih zločinov nad poljskim, judovskim in ruskim prebivalstvom.

Rdeča armada ji je prekrižala pot julija 1944.

Kmalu se je preimenovala v Ukrajinsko narodno armado, po padcu Berlina maja 1945 pa se je vdala zahodnim zaveznikom.

Po drugi svetovni vojni je veliko pripadnikov 1. galicijske divizije, da bi se izognilo roki pravice za strojena grozodejstva v času nacizma prebegnilo v Kanado.

Ukrajinska restavracija v Torontu: Na stenah so zastave nacističnih kolaboratorjev, genocidne Ukrajinske narodne armade (UPA) in fotografije nacističnega vojnega zločinca Stepana Bandere. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V Kanadi živi velika ukrajinska skupnost, katere del je tudi Hunka.

Zelenski je v govoru v parlamentu v Ottawi dejal, da je bila Kanada med prejšnjimi vojnami na svetli strani zgodovine, nato pa se je Trudeauju zahvalil za nesebično podporo države ukrajinskim prizadevanjem v vojni proti Rusiji.

Za razliko od veselega vzdušja v kanadskem parlamentu, je bilo soočenje Zelenskega in njegovega gostitelja, kanadskega premierja Trudeauja z množico protestnikov, ko sta zapuščala hotel Royal York, povsem drugačne narave:

Večja skupina protestnikov je Zelenskemu vzklikala »Spiz*i iz naše države«, »Zelenski, go home (pojdi domov)«, »To ni naša prekleta vojna ... vemo, za koga delaš ... vemo, da si igralec« in podobne izraze dobrodošlice.

Ni prvič, da Zelenski kaže odkrito naklonjenost nacizmu, nenazadnje je tudi uradnemu Kijevu ta ideologija zelo blizu, kar se je videlo tudi na nasilnih protestih na kijevskem trgu Majdan leta 2014.

Pred kratkim se je tudi nekdanji ukrajinski predsednik Peter Porošenko fotografiral v vojaški uniformi z všitim nacističnim simbolom – »črnim soncem«, znanim tudi kot Sonnenrad (Schwarze Sonne).

V zvezi s tem je eden od ciljev ruske posebne vojaške operacije v Ukrajini - denacifikacija države.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek