REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ZDA niso navdušene nad načrtom za zmago Zelenskega: Prepakirana zahteva za še več orožja

ZDA niso navdušene nad načrtom za zmago Zelenskega: Prepakirana zahteva za še več orožjaVisoki ameriški in evropski uradniki, ki poznajo širši okvir načrta, pravijo, da ne ponuja jasne poti do zmage Ukrajine, zlasti ker ruske sile počasi, a vztrajno napredujejo na bojišču, poroča »Wall Street Journal«. Vir: Posnetek zaslona, X

Administracija ameriškega predsednika Josepha Bidna je zaskrbljena, saj načrt Vladimirja Zelenskega za zmago v vojni z Rusijo nima celovite strategije in je komaj kaj več kot prepakirana zahteva po več orožja in odprava omejitev glede uporabe raket dolgega dosega, piše Wall Street Journal, sklicujoč se na izjave neimenovanih ameriških uradnikov.

Zelenski je načrt že mesece razglašal kot okvir za poraz Rusije in naj bi predsednika Bidna seznanil s podrobnostmi v četrtek na srečanju v Beli hiši, kar bo prvič, da ga bo predsednikova administracija lahko slišala v celoti.

Toda visoki ameriški in evropski uradniki, ki poznajo širši okvir načrta Zelenskega, pravijo, da ne ponuja jasne poti do zmage Ukrajine, zlasti ker ruske sile počasi, a vztrajno napredujejo na bojišču, piše ameriški časnik.

»Nisem navdušen, ne vsebuje veliko novega,« je dejal eden od visokih uradnikov.

Osrednji del načrta Zelenskega zahteva, da ZDA dajo Ukrajini zeleno luč za uporabo orožja, kot se Kijevu zdi primerno, je dejal finski predsednik Alexander Stubb v intervjuju za »Wall Street Journal«.

Brez tega pooblastila bi bili ukrajinski predlogi na koncu »manj relevantni«, saj bi se Kijev mukoma odzval na nadaljnje ruske napade, je dejal.

Biden več mesecev zavrača ugoditi zahtevi Ukrajine za odpravo omejitev glede uporabe raket dolgega dosega, ki sta jih zagotovila Združene države in Združeno kraljestvo, kar bi ukrajinskim silam omogočilo napad na vojaške cilje globoko v Rusiji.

Predstavniki ameriške administracije menijo, da bi takšna uporaba orožja lahko spodbudila ruskega predsednika Vladimirja Putina k stopnjevanju spopada, piše »Wall Street Journal«.

Dodati je treba, da bi se vojna dejansko zaostrila v neposreden spopad z Zahodom, saj je ruski predsednik jasno in javno dal vedeti, kar so vodilni zahodni politiki vedeli tudi sami, morda pa njihova javnost ni vedela: da uporaba raket dolgega dosega za napade na rusko ozemlje pomeni neposreden spopad med Rusijo in Natom, ker jih Kijev lahko uporabi samo s pomočjo zahodnih posadk.

Kljub vsemu pa ameriški časnik spominja, da tudi nekateri evropski voditelji zahtevajo, da se Kijevu dovoli (skupaj z vojaki Nata) izstreliti rakete dolgega dosega globoko v rusko ozemlje, kot na primer danska premierka Metta Frederiksen ali poljski zunanji minister Radoslav Sikorski.

Ameriški časnik še dodaja, da se je nemški kancler Olaf Scholz postavil na stran Bidnovega omahovanja, da dovoli prosto uporabo raket dolgega dosega.

Zelenski je v svojem govoru v (sicer napol prazni dvorani) ZN v sredo opozoril na prihajajoče ruske grožnje energetski infrastrukturi in jedrskim elektrarnam svoje države, vendar ni spregovoril o nobenih podrobnostih lastnega mirovnega načrta ali podal novih zahtev po orožju.

V zakulisju je Zelenski sicer propagiral maksimalističen predlog v upanju, da bodo ZDA in ameriške zaveznice dale Kijevu vse, kar želi, so povedali ameriški in evropski uradniki.

Toda trenutno stanje ukrajinskega načrta je razočaralo Bidnove najvišje pomočnike, so povedali ameriški uradniki, ki so v zadnjih tednih potovali v Kijev in bili seznanjeni z elementi načrta.

Ukrajinski načrt v veliki meri pokriva potrebe Ukrajine na bojišču, politične spremembe doma in gospodarstvo, je v torek dejal visoki uradnik State Departmenta.

Ameriški in evropski uradniki so povedali, da je najbolj razvit del načrta prva faza – zahteve, ki se nanašajo na orožje – medtem ko so bili drugi ključni elementi manj podrobni.

Andrej Jermak, vodja kabineta ukrajinskega predsednika, je načrt označil za »zelo konkretnega in jasnega«, nato pa je šel tako daleč, da je dejal, da vsebuje vojaške in diplomatske komponente ter možnost nadaljnjih gospodarskih koristi.

Zaskrbljenost zaradi načrta Zelenskega in razprava o tem, ali dovoliti uporabo raket zahodne izdelave za napade znotraj Rusije, prihaja v času, ko se vojna obrača Putinu v prid, piše ameriški časnik.

Rusija se približuje ključnemu logističnemu vozlišču Pokrovsk v vzhodni Ukrajini in napreduje v drugih bližnjih mestih, kot je Ugledar/Vuhledar, rudarsko središče, ki je skoraj obkoljeno z ruskimi silami, pa tudi Toreck.

Ukrajinske sile so avgusta vdrle v rusko regijo Kursk, kar je po besedah ​​Zelenskega del njegovega načrta za povečanje pritiska Kijeva na Moskvo.

Rusija je izvedla omejene protinapade, s katerimi je stisnila ukrajinske enote, ki so zavzele na desetine mest in vasi v Kursku, vendar jih niso mogle popolnoma pregnati, piše v besedilu.

Vsaj javno visoki ameriški uradniki še naprej vztrajajo, da lahko Ukrajina premaga Rusijo, čeprav ne govorijo več o tem, da bi Kijev ponovno pridobil »vse svoje izgubljeno ozemlje«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek