REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Začenja se sodni proces proti Paulu Manafortu

Začenja se sodni proces proti Paulu ManafortuPaul Manafort | VIR: Pixsell

Na zveznem sodišču v Alexandrii v zvezni državi Virginiji se bo v torek začel prvi sodni proces zaradi preiskave ruskega vpletanja v ameriške volitve 2016. Pred sodnika in poroto mora nekdanji šef kampanje Donalda Trumpa Paul Manafort, vendar ne zaradi sodelovanja z Rusijo pred volitvami, ampak zaradi finančnega in drugega kriminala.

Preiskavo ruskega vpletanja v ameriške volitve, morebitnega sodelovanja Trumpove predsedniške kampanje z Rusi, oviranja pravosodja in zločinov na katere naleti spotoma, je lani prevzel posebni tožilec Robert Mueller. Preiskavo je nehote razširil sam Trump, ko je odpustil direktorja FBI Jamesa Comeyja, ki je bolj omejeno preiskavo ruske afere vodil do lanskega maja.

Robert Mueller in Paul Manafort
Robert Mueller in Paul Manafort | VIR: Pixsell
Preiskavo je nehote razširil sam Trump, ko je odpustil direktorja FBI Jamesa Comeyja, ki je bolj omejeno preiskavo ruske afere vodil do lanskega maja.

Namestnik pravosodnega ministra ZDA Rod Rosenstein je po odpustitvi Comeyja imenoval posebnega tožilca, ki ga skuša predsednik s svojimi podporniki v kongresu in medijih diskreditirati. Preiskavo označuje za lov na čarovnice, ki so jo začeli jezni demokrati, čeprav jo je začel FBI, Rosenstein in Mueller pa sta republikanca.

"Lov na čarovnice" je v 14 mesecih ustvaril več kot 20 obtožnic proti ruskim državljanom zaradi vodenja spletne kampanje dezinformacij pred predsedniškimi volitvami leta 2016 v korist Trumpu in zaradi vlomov v demokratske računalnike. Krivdo za razna kazniva dejanja je priznalo tudi nekaj Američanov, ki sedaj sodelujejo z Muellerjevo preiskavo.

Krivdo za razna kazniva dejanja je priznalo tudi nekaj Američanov, ki sedaj sodelujejo z Muellerjevo preiskavo.

Mueller je doslej zbral 32 priznanj krivde za razne zločine, med njimi so nekdanji tesni sodelavec Manaforta, Rick Gates, ki je ključna priča na procesu, nekdanji svetovalec za nacionalno varnost Michael Flynn, ki je priznal laganje preiskovalcem in prav tako sodeluje s preiskavo, kakor tudi nekdanji svetovalec Trumpove kampanje za zunanjo politiko George Papadopoulos.

Ta je eden od razlogov, da se je preiskava sploh začela. Pred volitvami se je neprevidno hvalil Avstralcem, da ima stike z Rusi, ki pomagajo proti demokratski predsedniški kandidatki Hillary Clinton in Avstralci so o tem obvestili FBI. Drugi bistveni razlog za začetek preiskave je bil tudi znameniti dosje britanskega vohuna Christopherja Steela, ki je iskal umazanijo o Trumpu najprej po naročilu republikancev, potem pa so ga prevzeli demokrati.

Na Manafortovem sojenju v Alexandrii Trumpu ne grozi nobena nevarnost, saj bodo tožilci v naslednjih treh tednih skušali dokazati le, da je Manafort živel in zapravljal veliko več, kot je prikazal v davčnih napovedih. Skušali bodo tudi dokazati, da je bil vpleten v bančne prevare. Med drugim, da je nekdanjega glavnega izvršnega direktorja Federal Savings Bank Stephena Calka spravil v notranji Trumpov krog v zameno za 16 milijonov dolarjev posojila.

Sodnik T.S. Ellis je republikanec, vendar velja za ostrejšega do tožilcev kot do obrambe. Zaradi tega bo tožilce držal na kratki uzdi glede tega, kakšne dokaze lahko predstavijo glede Manafortovega sodelovanja z Rusi. Gre za njegove povezave z Moskvo, ko je delal za nekdanjega ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča in za proruske sile v Ukrajini več let pred letom 2016, ko je vodil Trumpovo kampanjo le tri mesece, odpuščen pa je bil, ko so prišle na dan njegove zveze z Rusi v Ukrajini.

69-letni Manafort se sooča z 18 točkami obtožnice o zarotah, bančnih in davčnih prevarah in za devet je zagrožena najvišja kazen 30 let zapora.

69-letni Manafort se sooča z 18 točkami obtožnice o zarotah, bančnih in davčnih prevarah in za devet je zagrožena najvišja kazen 30 let zapora. Sodnik Ellis je dejal, da Manafortu grozi dosmrtni zapor. Vendar gre za političen primer in tožilstvo bo moralo o krivdi prepričati vseh 12 porotnikov, ki imajo vsak svoje politično mnenje. Tožilci bodo poklicali 35 prič, od katerih jih ima pet zagotovljeno imuniteto pred pregonom. Gates je privolil v sodelovanje v zameno za nižjo kazen.

Manaforta potem septembra v Washingtonu čaka še sodni proces zaradi neprijavljenega delovanja v ZDA v korist tuje države, kar pomeni Janukovičeve Ukrajine. Manafort morda računa na Trumpovo pomilostitev, kar je predsednikov odvetnik Rudy Giuliani omenil kot možnost, vendar šele, ko bo konec vseh ruskih preiskav.

Stormy in Trump
Stormy Daniels in Donald Trump

Bolj nevaren za predsednika je pregon njegovega nekdanjega odvetnika Michaela Cohena v New Yorku. Muellerjeva preiskava je odkrila morebitna kazniva dejanja in zadevo predala zveznemu tožilstvu v New Yorku. Cohen je za Trumpa med drugim urejal plačila ženskam, ki so trdile, da so imele z bodočim predsednikom spolna razmerja. Za zdaj je to pornografska igralka Stormy Daniels, vendar njen odvetnik Michael Avenatti trdi, da v povezavi s tem zastopa še tri druge ženske.

Pred dnevi je prišlo na dan, da namerava Cohen tožilcem povedati, da je Trump vedel za razvpito srečanje z rusko pravnico Natalijo Veselnickajo junija v New Yorku, ki ga je vodil Trumpov sin Donald mlajši. Trump in njegovi odvetniki vztrajajo, da predsednik za sestanek na katerem je sin pričakoval umazanijo o Clintonovi, ni vedel. Giuliani je Cohena pred tremi tedni imenoval za dobrega in poštenega človeka, sedaj trdi, da je lažnivec, ki laže že dolga leta.

Cohen naj bi tožilcem povedal, da obstaja več ljudi, ki lahko potrdijo njegove besede. Na sestanku z Veselnickajo je bil tudi Manafort. Trumpov krog je sprva zanikal sam sestanek, potem trdil, da je šlo za pogovor o posvojitvah ruskih sirot, sedaj pa prepričujejo javnost, da ni težav, četudi je šlo za pričakovanje prevzema negativnih informacij o Clintonovi. S pravnega vidika za predsednika težav ne bo, dokler se ne bo zlagal pod prisego ali preiskovalcem.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek