nedelja, 02. februar 2025 leto 30 / št. 033
Za več cenzure: Osem evropskih držav od Mete zahteva »agresivne ukrepe« v boju proti »ruskim dezinformacijam«
Bolj kot slabo kaže ukrajinski vojski na fronti, več je pozivov, da je v Evropi potrebno omejiti dotok neprijetnih, čeprav resničnih novic in utemeljenih komentarjev.
Ukrajinska vojska namreč na vzhodu države napreduje tako, da se vse bolj (pogled na fronto v Bahmutu in Soledarju - spodaj od januarja do 18. marca letos) vse bolj pomika vzvratno - proti zahodu Ukrajine...
Russian advances around Bakhmut & Soledar from January 2023 to March 18.
— Brian Berletic (@BrianJBerletic) March 20, 2023
Daily tactical minutiae is used by pro-NATO propagandists (including the UK Min. Def.) to depict the fighting as deadlocked. Clearly it isn't and hasn't been.
(Source: pro-Ukrainian Live UA Map) pic.twitter.com/In5KwC9vWr
Neprijetne novice poskušajo v Evropi in ZDA narediti vsaj manj vidne.
To kaže tudi zadnja poteza osmih evropskih držav.
Ukrajina, Poljska in šest drugih držav je namreč pozvalo Meto in druge tehnološke velikane »k boju proti dezinformacijam.«
— Piers Robinson (@PiersRobinson1) March 31, 2023
Kot poroča New York Times so »med naraščajočo zaskrbljenostjo zaradi zahrbtnih učinkov dezinformacij iz Rusije predsedniki vlad osmih evropskih držav – vključno z Ukrajino, Moldavijo in Poljsko – podpisali odprto pismo, v katerem so izvršne direktorje večjih družbenih omrežij pozvali, naj sprejmejo bolj agresivne ukrepe za zaustavitev širjenja lažnih novic na svojih platformah.«
Pismo, objavljeno v sredo, poziva voditelje podjetij, vključno z Meto, matično družbo Facebooka, naj ukrepajo »proti dezinformacijam, ki spodkopavajo naš mir in stabilnost« in da naj zatrejo prizadevanja na svojih platformah, »da bi oslabili našo podporo Ukrajini sredi vojne.«
»Tehnološke platforme, kot je vaša, so postale navidezna bojišča in sovražne tuje sile jih uporabljajo za širjenje lažnih pripovedi, ki so v nasprotju s poročanjem novic, ki temeljijo na dejstvih,« piše v pismu.
EVEN MORE DANGEROUS! The phony cancel Tic Toc legislation, the RESTRICT Act has very little to do with TikTok and everything to do with controlling online content. MUST NOT PASS!https://t.co/rJq7fUgVW8
— Lorrie (@Lorrie57) March 30, 2023
»Plačani oglasi in umetna okrepitev na Metinih platformah, vključno s Facebookom, se pogosto uporabljajo za pozivanje k socialnim nemirom, prinašajo nasilje na ulice in destabilizirajo vlade,« so zapisali nekateri predsedniki evropskih vlad v pozivu k cenzuri zanje neugodnih novic.
Predsedniki vlad Češke, Estonije, Latvije, Litve in Slovaške so prav tako podpisali zadevno prošnjo, ki je bila objavljena hkrati z vrhom za demokracijo pod vodstvom Bele hiše v Washingtonu.
Pismo je naslovljeno na izvršne direktorje velikih tehnoloških podjetij, imenovanih »Big Tech«.
Osem evropskih držav, ki prednjačijo v podpori ameriški posredniški vojni proti Rusiji v Ukrajini, zahteva »več sredstev za odzivanje na lažne pripovedi«, »prilagoditev algoritmov, da dajo prednost natančnosti in resnicoljubnosti pred angažiranostjo« ter da se jasno označijo »deepfake in avtomatizirane objave, vključno s tistimi, ki jih je ustvarila umetna inteligenca.«
Pozvali so tudi k bolj usklajeni ureditvi s strani vlad in boljši samokontroli tehnoloških podjetij.
Pokvarjenost EU štaba nima meja.
— iztok (@iztok20) March 31, 2023
Meta je v sredo podala izjavo, v kateri je dejala, da podjetje že »izvaja pomembne korake« proti dezinformacijam, povezanim z vojno v Ukrajini, vključno z odstranjevanjem zavajajočih informacij, »ki bi lahko povzročile neposredno škodo ali nasilje« in uporabo storitev preverjanja dejstev s strani tretjih oseb, da bi ugotovili, ali objave vsebujejo lažne trditve, ki so nato manj vidne.
Meta je prav tako sporočila, da že omejuje dostop do RT, ruskega mednarodnega kabelskega omrežja, ter s strani ruske države financiranega medijskega portala Sputnik.
Pismo je prva podpisala Moldavija, majhna država, stisnjena med Romunijo in Ukrajino, katere vlada trdi, da je bila tarča dezinformacij iz Rusije zaradi svoje podpore Kijevu.
Predsednica Moldavije Maia Sandu je prejšnji mesec Rusijo obtožila spodbujanja nasilja in poskusa strmoglavljenja njene vlade, deloma zato, da bi državi preprečila vstop v Evropsko unijo.
Eight European countries urging Big Tech for more censorship against "misinformation" aimed at eroding support for the war in Ukraine. pic.twitter.com/pjumhvlD8s
— Glenn Diesen (@Glenn_Diesen) March 31, 2023
Moldavija je medtem svoj uradni jezik preimenovala v romunščino in se vse bolj pridružuje Romuniji. Zaradi možnosti združitve Romunije in Moldavije je že v 90. letih prejšnjega stoletja nastal spor v državi, saj prebivalci na jugovzhodu in vzhodu države tega ne podpirajo.
Na vzhodu je že več desetletij razglašena de facto samostojna Pridnestrska republika, v kateri živi rusko govoreče prebivalstvo.
Cenzuriranje določenih virov informiranja zgolj zaradi porekla novinarjev ali sedeža medijev, ki se že izvaja v EU je sicer v nasprotju z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah in Univerzalno deklaracijo o človekovih pravicah, ki državljanom zagotavljata svoboden dotok informacij, ne glede na državne meje.
Virtually all US aid in developing countries is about drowning those nations in “forever debt”so their leaders must become puppets of US corporate and military interests as the expense of their citizens. Via war debt, Ukraine is the latest vassal state. pic.twitter.com/x6zzTYlgpg
— Polly Tickal (@BubblesToBurst) March 26, 2023
Razkritja po prihodu Elona Muska na vrh Twitterja pa so medtem dokazala, da so tehnološki velikani že doslej povsem neupravičeno in po nalogu tajnih služb in agencij ZDA že doslej cenzurirali nekatere kritične posameznike in medije.
In hkrati širili povsem lažne obtožbe, na primer tudi trditve o povezavi republikancev in Donalda Trumpa z Rusijo.
Rule No. 1 of Rules based order: There are no rules when it comes to the US
— VJ (@VJ0429R) March 31, 2023
Ne glede na to pa želja po cenzuriranju v Evropi ne pojenja, predvsem zaradi vse bolj očitno katastrofalnega položaja ukrajinske vojske in države zaradi vojne z Rusijo.
Pismo z zahtevo po cenzuri so podpisali predsedniki vlad Moldavije Dorin Recean, Češke republike Petr Fiala, Slovaške Eduard Heger, Estonije Kaja Kallas, Latvije Krisjanis Karins, Poljske Mateusz Morawiecki, Litve Ingrida Simonyte in Ukrajine Denis Šmihal.