petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Z multiplo sklerozo v Sloveniji živi približno 3000 ljudi
Multipla skleroza velja za eno izmed najpogostejših nevroloških bolezni na svetu. Na pobudo Mednarodne zveze za multiplo sklerozo (MSIF) od leta 2009 vsako zadnjo sredo v maju obeležujemo svetovni dan te avtoimune nevrološke bolezni. V Sloveniji s to boleznijo živi približno 3000 ljudi. Letošnji dan multiple skleroze poteka pod geslom Povežimo se.
Namen obeleževanja svetovnega dneva multiple skleroze je povečati ozaveščenost o tej nevrološki bolezni, ki v številnih državah predstavlja glavni vzrok za invalidnost pri mladih odraslih. Multipla skleroza je namreč bolezen, ki prizadene predvsem mlade. V povprečju za to boleznijo ljudje zbolijo pri 28 letih. Ženske zbolijo pogosteje kot moški.
Pri tej bolezni pride do poškodb zaščitne ovojnice živčne celice. To pomeni, da se informacije preko živcev ne prenašajo in tako prihaja do okvar, ki se najpogosteje kažejo v okvari vida in sluha, izgubi ravnotežja, okvarah spodnjih in zgornjih okončin, utrujenosti ter težavah kognitivnega mišljenja.
Vzrok bolezni, ki močno vpliva na bolnikovo kakovost življenja, je za enkrat še nejasen. Dejavniki tveganja so okoljski, kajenje in dedna predizpozicija. V Sloveniji trenutno živi približno 3000 bolnikov z multiplo sklerozo, v svetu pa približno 2,3 milijona.
Čeprav zaenkrat ni zdravila, ki bi bolnike povsem ozdravilo, pa je s sodobnimi zdravili ob pravočasnem odkritju in zdravljenju mogoče znatno omiliti posledice bolezni in izboljšati kakovost življenja bolnikov.
Ob svetovnem dnevu multiple skleroze bodo danes v ljubljanski podružnici Združenja MS Slovenije organizirali Pohod/Vožnjo za MS 2018. Pohodniki in manj pohodni s palicami, berlgami, vozički in/ali invalidskimi skuterji bodo s parkirišča pred ljubljanskim živalskim vrtom krenili po nekdanji pionirski železnici proti koseškemu barju.