REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»To za nas ni bila geopolitika. Naše delo je bilo, da nabavimo čim več cepiv in med cepivi lahko v Srbiji izbirate«

»To za nas ni bila geopolitika. Naše delo je bilo, da nabavimo čim več cepiv in med cepivi lahko v Srbiji izbirate«Aleksandar Vučić - intervju za CNN

O tem, kako zelo dobro se lahko uspešno cepljenje spremeni v mednarodni diplomatski uspeh kaže primer srbskega predsednika Aleksandra Vučića.

Za nas cepljenje ni geopolitično vprašanje, za nas je bilo to vprašanje reševanja človeških življenj.

Kljub temu, da na področju medijev, pravosodja in človekovih pravic državo čaka še veliko dela, je uspešna oskrba države s cepivi postala prava atrakcija tudi za številne novinarske ekipe.

To pa koristi tudi srbskemu predsedniku, ki je osebno, v stikih s tujimi državniki in predstavniki proizvajalcev naredil zelo veliko, da so cepiva res prišla v Srbijo.

Srbski predsednik je tako pravkar dal intervju za ameriško televizijo CNN, ki je pohvalila napredek Srbije pri cepljenju.

Kot je dejal novinar, gre za državo, ki še ni članica EU, vendar je z dvema odmerkoma cepiva cepila več ljudi »kot katerakoli druga država na kontinentu.«

Pokazalo so tudi, kako se v Srbiji cepijo ne samo prebivalci iz okoliških držav, pač pa na primer tudi državljan Češke, ki je sicer članica EU.

O podobnih izkušnjah poročajo tudi slovenski komentatorji na družbenih omrežjih.

»Za nas cepljenje ni geopolitično vprašanje, za nas je bilo to vprašanje reševanja človeških življenj. Mi smo se pripravili na najboljši način. Veliko smo vložili v digitalizacijo Srbije. Tudi danes na Beograjskem sejmu lahko vidite, da je cepljenje dobro organizirano. To pomeni, da je naša programska oprema med najboljšimi na svetu. Kar se tiče cepiva smo ju nabavili iz vseh delov sveta. Sedaj v Srbiji lahko dobite ameriško, britansko, rusko in kitajsko cepivo. Lahko tudi izbirate cepivo«, je dejal Aleksandar Vučić.

Vučić in Sputnik
Srbski predsednik je kritiziral tudi namero EU, da dovoli vstop le državljanom, ki so cepljeni z "zahodnimi" cepivi. EU tega pravila za zdaj še ni sprejela, je pa ti diskriminacijo prva in samostojno ter enostransko uvedla - Slovenija.

Dejal je tudi, da so ta cepiva prej odobrile pristojne agencije.

Novinar CNN-a je ocenil, da je srbska skrivnost v tem, da so cepiva »naročili zgodaj, jih naročili veliko in od različnih proizvajalcev, kitajskih, ruskih in zahodnih.«

Novinar CNN-a je ocenil, da je srbska skrivnost v tem, da so cepiva 'naročili zgodaj, jih naročili veliko in od različnih proizvajalcev, kitajskih, ruskih in zahodnih.'

»Naše delo je bilo, da dobimo čim več cepiv. Naše agencije so morale odobriti ta cepiva in ko so to storile, smo začeli s cepljenjem. Ljudje so pričeli zato prihajati v Srbijo in to ne samo iz zahodnega Balkana. Nas to ne moti. Mislimo, da bi vsak moral prejeti dva odmerka cepiva in biti rešen. Srbije pa ni mogoče ločiti od regije,« je dejal Vučić.

V samo treh dnevih je bilov Srbiji sicer cepljenih 22.000 državljanov sosednjih držav.

Srbija je jim je ta cepiva dala na voljo, ker se je bližal skrajni rok uporabe cepiva AstraZenece in bi cepivo lahko propadlo.

Ne glede na to pa se je poteza izkazala kot zelo dobro in v sosednjih državah so potezo državnega vodstva večinoma ocenili pozitivno.

Srbija pa ob tem še naprej cepi tujce, ki prihajajo v državo.

In kot kaže posnetek pogovora, predsednik Srbije ni imel niti težav z angleščino…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek