sreda, 30. april 2025 leto 30 / št. 120
Vrh o Siriji s skromnimi pričakovanji

V Istanbulu se je začelo srečanje voditeljev Turčije, Rusije, Nemčije in Francije. Na vrhu o Siriji bodo poskušali poiskati trajne politične rešitve za končanje konflikta v Siriji in ohranitvi krhkega premirja v provinci Idlib. Francija ima glede vrha "skromna pričakovanja", medtem ko Moskva poziva k "stvarnosti".
Vrha se na pobudo turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana udeležujejo ruski predsednik Vladimir Putin, nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Emmanuel Macron. Četverica bo po srečanju podala skupno izjavo, nato pa bodo sledile posamezne novinarske konference.
Elizejska palača je pred začetkom vrha sporočila, da ima glede današnjega srečanja "skromna pričakovanja".
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov pa je vse strani pozval, naj bodo "realistične". Kot je dejal, je danes treba za "pogajanja in prepoznavanje skupnih tem uskladiti različne poglede".

Vrha v Siriji se je danes dotaknila tudi nemška ministrica za obrambo Ursula von der Leyen, ki se v Bahrajnu udeležuje varnostnega foruma. Kot je zatrdila, bo Nemčija povojno obnovo Sirije finančno podprla le pod določenimi pogoji. "Investicije v Sirijo bodo stekle, le v primeru zadovoljivega političnega procesa, v katerega so vključene vse strani," je dejala. Poudarila je, da povojna obnova za krepitev diktatorstva sirskega predsednika Bašarja al Asada ne bo sprejemljiva.

Glavni cilj vrha o Siriji je "razjasniti korake za politično rešitev in določiti načrt", je sporočil tiskovni predstavnik turškega predsednika. Velik poudarek bodo namenili tudi ustanovitvi odbora za oblikovanje osnutka povojne ustave za Sirijo, ki bi bila odskočna deska za volitve v tej z vojno razklani državi, je še dejal za turško tiskovno agencijo Anadolu. Minuli teden je Damask sicer že zavrnil tovrstno pobudo, ki jo je predlagal posebni odposlanec Združenih narodov za Sirijo Staffano de Mistura.
Četverica bo na srečanju razpravlja tudi o možnosti podaljšanja dogovora o prekinitvi ognja v Idlibu, ki sta ga Moskva in Ankara podpisali 17. oktobra. Erdogan bo na srečanju najverjetneje ponovno pozval k vzdrževanju dogovora in prenehanju njegove kršitve s strani režima, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V minulih dneh so se namreč razmere na tem območju dodatno zaostrile. Le v petek je pod izstrelki sirskega režima umrlo sedem civilistov. To je bil najbolj smrtonosen napad od sklenitve dogovora minuli mesec, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice.
Sirski veleposlanik v Združenih narodih Bašar al Džafadi je v petek spomnil, da je tamponsko območje okoli Idliba le začasno in da bo moral Idlib sčasoma preiti nazaj pod nadzor vlade.
Francija si medtem prizadeva za podaljšanje prepovedi prekinitve ognja, da bi s tem zagotovila humanitarno pomoč v provinco, kjer želi tri milijone ljudi.
Rusija in Turčija sta se pred dobrim mesecem dogovorili, da bosta na območju Idliba, kjer živi tri milijone ljudi, vzpostavili demilitarizirano tamponsko območje. Skladno z dogovorom bi se morali islamski skrajneži do 15. oktobra umakniti z območje, česar pa po navedbah sirskega observatorija za človekove pravice niso storili. Turčija in Rusija sta jim dali na razpolago dodaten čas.
Sirska državljanska vojna se je začela spomladi 2011 v okviru arabske pomladi. Po različnih ocenah je doslej zahtevala od 360.000 do 520.000 smrtnih žrtev. Združeni narodi so aprila 2016 ocenili, da je umrlo okoli 400.000 ljudi. Zaradi vojne je na milijone Sircev tudi zapustilo državo.