četrtek, 22. maj 2025 leto 30 / št. 142
Vrh Evropske unije danes o migracijah in trgovini

Voditelji članic EU bodo danes v Bruslju nadaljevali dvodnevno zasedanje z razpravo o migracijskih in gospodarskih temah. Natanko leto dni po referendumski odločitvi za izstop Velike Britanije iz EU bo zagotovo še vedno odmeval tudi brexit, ki je bil ena osrednjih tem prvi dan vrha.
Prvi dan so voditelji podprli krepitev obrambnega sodelovanja, dogovorili so se o šestmesečnem podaljšanju gospodarskih sankcij proti Rusiji in potrdili odločno zavezanost pariškemu podnebnemu dogovoru.
Na zasedanju brez britanske premierke Therese May so se dogovorili o štirifaznem postopku za preselitev evropskih agencij za zdravila in banke iz Združenega kraljestva. Odločitev o novih gostiteljicah se pričakuje novembra.
Danes bodo govorili o soočanju z migracijami, pri čemer predsednik Evropskega sveta Donald Tusk izpostavlja potrebo po finančni pomoči libijski obalni straži kot ključni zaveznici v boju proti tihotapcem z migranti.
V razpravi o gospodarskih temah bo v ospredju trgovina. Pričakuje se podpora multilateralnemu sodelovanju z osrednjo vlogo Svetovne trgovinske organizacije (WTO) ter poudarek na zagotavljanju vzajemnosti pri javnem naročanju in investicijah.
Premier Miro Cerar naj bi danes še naprej pojasnjeval slovenska stališča glede arbitraže, potem ko so v četrtek voditelji držav Beneluksa izrecno podprli potrebo po spoštovanju odločitev sodišč. Takšno stališče ima po neuradnih informacijah tudi Nemčija.
Dejaven je sicer tudi hrvaški premier Andrej Plenković, ki pojasnjuje hrvaška stališča. Hrvaška po neuradnih navedbah v Bruslju deli tudi eno stran dolg pisni opomnik o hrvaških stališčih o "kompromitiranem" arbitražnem procesu.