REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vladajoča FBP zmagovalka parlamentarnih volitev v Liechtensteinu

Vladajoča FBP zmagovalka parlamentarnih volitev v LiechtensteinuParlamet Liechtenstein

Vladajoča Napredna državljanska stranka (FBP) je zmagovalka parlamentarnih volitev v Liechtensteinu. Dobila je 35,2 odstotka glasov, za njo pa se je uvrstila koalicijska Domovinska unija (VU) s 33,7 odstotka. Parlament v kneževini Liechtenstein s 37.000 državljani šteje 25 sedežev.

FBP je po preštetih glasovih v 11 občinah v primerjavi z zadnjimi volitvami leta 2013 sicer izgubila 4,8 odstotka glasov, a vseeno zmagala, njena koalicijska partnerica VU pa je v primerjavi z letom 2013 pridobila 0,2 odstotka glasov in volitve končala s 33,7-odstotno podporo.

Opozicijske stranke so zabeležile boljši volilni rezultat kot leta 2013. Neodvisni so dobili 18,4 odstotka, Svobodna lista pa 12,6. V Liechtensteinu je volilna udeležba obvezna. Danes je bila udeležba 77,8-odstotna.

FBP bo tako v novem parlamentu imela osem ali devet poslanskih sedežev, VU pa osem. Rezultat je odvisen od tega, ali bo dosedanji premier Adrian Hasler iz FBP ostal na tem položaju, ali pa ga bo predal Thomasu Zwiefelhoferju iz VU. Neodvisni imajo osem mest, Svobodna lista tri.

Mesto Vaduz z parlamentarno stavbo 

V državici, ki obsega 11 občin, je koalicija med VU in FBP običajna. Takšna je Liechtensteinu vladala med letoma 1938 in 1997. Nato se je VU spričo absolutne večine, ki jo je dobila na volitvah, odločila vladati sama. Leta 2001 pa je absolutno večino dobila FBP in se je tako kot pred tem VU odločila vladati sama. Od leta 2005 znova vladata skupaj.

Liechtenstein je od leta 1921 parlamentarna demokracija. Tedaj sprejeto ustavo so leta 2003 po dolgotrajnih razpravah spremenili in odtlej ima knez pravico veta na zakone, že sprejete v landtagu. Prav tako lahko, če bi bilo to potrebno, uvede izredne razmere in brez pojasnila razpusti vlado. Na drugi strani pa so v novi ustavi državljani dobili pravico, da na referendumu odpravijo monarhijo.

 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek