REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Venezuelci na referendumu opozicije o Madurovih predlogih

Venezuelci na referendumu opozicije o Madurovih predlogih

Venezuelci danes na referendumu, ki ga je organizirala opozicija, glasujejo o predlogu predsednika Nicolasa Madura o sklicu ustavodajne skupščine, ki ga opozicija vidi kot poskus Madura, da bi se obdržal na oblasti. Oblasti ne želijo priznati glasovanja, vendar bodo volivci sodeč po javnomnenjskih raziskavah zavrnili Madurove načrte.

Simbolno glasovanje poteka dva tedna pred referendumom, ki ga je sklical Maduro, prav tako o sklicu ustavodajne skupščine, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Mednarodna skupnost je zaskrbljena zaradi razmer v Venezueli, saj je vedno manj možnosti, da bosta sprti strani našli skupno pot in pričeli z dialogom. Skrbem sta se med drugim pridružili katoliška cerkev in generalni sekretar Združenih narodov Antonio Gueterres.

V državi že več mesecev potekajo nasilni protivladni protesti in izgredi, v katerih je življenje izgubilo že skoraj 100 ljudi. Venezuela pa se bori tudi s hudo gospodarsko krizo, saj se prebivalci soočajo s pomanjkanjem najosnovnejših dobrin - hrane, zdravil, mila in celo toaletnega papirja. Opozicija za krizo krivi predsednika.

Kar 80 odstotkov Venezuelcev nasprotuje Madurovi politiki, je razvidno iz javnomnenjske raziskave podjetja Datanalisis. Podpirajo pa ga večinoma revni in vojska.

Predstavnica opozicije Maria Corina Machado je za AFP dejala, da na današnjem referendumu "ne bodo le zavrnili ustavodajne skupščine, ampak bodo dobili tudi pooblastila za spremembo režima, končanje diktatorstva in začetek tranzicije z vlado nacionalne enotnosti".

Vendar je Maduro v soboto označil referendum le za "interno posvetovanje opozicijskih strank" brez legitimnosti. Svoje podpornike pa je pozval, naj se udeležijo drugega referenduma 30. julija, ki ga je, za razliko od opozicijskega, priznala tudi volilna komisija.

Ponovil je obtožbe, da je kaos v državi rezultat kapitalistične zarote tujih oblasti, ki podpirajo opozicijo.

Po podatkih Datanalisis 70 odstotkov Venezuelcev nasprotuje Madurovemu predlogu za sklic ustavodajne skupščine. Danes bodo o tem lahko glasovali na 2000 voliščih po državi in v 80 državah po svetu, kjer prebivajo Venezuelci.

Referendum bodo opazovali nekdanji predsedniki držav Latinske Amerike iz Bolivije, Kolumbije, Mehike in dva iz Kostarike.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek