REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Turčiji začetek sojenja domnevnim voditeljem državnega udara

V Turčiji začetek sojenja domnevnim voditeljem državnega udaraTako imenovani državni udar se je v Turčiji zgodil 15. julija 2016

V Turčiji se je danes začelo sojenje 221 ljudem, obtoženim vodenja spodletelega državnega udara julija lani. Med njimi je tudi glavni osumljenec za udar Fethullah Gülen in 26 generalov. Sojenje, ki poteka ob strogih varnostnih ukrepih, spremljajo protesti, na katerih zahtevajo dosmrtne kazni za obtožence.

Med obtoženci gre večinoma za visoke vojaške časnike, ki so obtoženi poskusa strmoglavljenja turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana z državnim udarom, poroča britanski BBC. Dvesto obtožencev je v zaporu, devet se jih brani s prostosti, 12 pa jih je na begu. Med slednjimi je tudi v ZDA živeči klerik Gülen, ki ga Ankara krivi za udar, poročanje turške tiskovne agencija Anadolu povzema francoska AFP.

Med obtoženci je tudi general Akin Öztürk, ki je bil poveljnik turških zračnih sil do avgusta lani, po izteku mandata pa je ostal član vrhovnega vojaškega sveta. Oblasti so mu pripisovale, da je domnevni vodja puča skupaj z generalom Mehmetom Dislijem, ki je prav tako na zatožni klopi. Obtožen je tudi polkovnik Ali Yazici, sicer nekdanji najvišji vojaški svetovalec turškega predsednika Erdogana.

Večini sodijo zaradi kršenja ustave, uboja 250 ljudi ter članstva in vodenja teroristične organizacije. Grozi jim večkratna dosmrtna zaporna kazen.

Sojenje ob strogih varnostnih ukrepih poteka v zaporu Sincan v bližini Ankare. Obtožence medtem spremljajo policijske in vojaške sile. Dopoldne so zaslišali pet od devetih obtožencev, ki se branijo s prostosti, drugi štirje pa bodo na sojenje prišli popoldne, ko bodo prebrali njihove obtožnice.

Sojenje spremljajo tudi protesti, na katerih se je zbralo več deset ljudi. Med njimi so bili tudi sorodniki žrtev spodletelega udara. "Hočemo smrtne kazni, nočemo, da bi jih tukaj hranili in preživljali. Hočemo, da so ti izdajalci pokopani brez zastav," je dejal eden od protestnikov.

Smrtno kazen so sicer v Turčiji odpravili leta 2004, vendar pa je Erdogan po spodletelem udaru večkrat ponovil, da jo namerava znova uvesti.

V spodletelem poskusu udara je po navedbah turških oblasti umrlo okoli 250 ljudi, pri čemer ni vštetih 24 izvajalcev udara. Obtožnica medtem navaja, da je v poskusu puča sodelovalo okoli 8000 vojakov, ki so uporabili 35 vojaških letal, 37 helikopterjev, 74 tankov, 246 oklepnih vozil ter okoli 4000 kosov lahkega orožja.

V okviru čistk po puču so doslej zaradi domnevnih povezav z Gülenom aretirali 47.000 ljudi, poleg tega pa so odpustili še več deset tisoč policistov, vojakov in drugih javnih uslužbencev. Po državi poteka več sodnih procesov proti domnevnim pučistom. Eden večjih, na katerem sodijo 330 obtožencem, se je začel februarja v zaporu Sincan.

Sojenje, ki se je začelo danes, naj bi se zaključilo 16. julija, leto dni zatem, ko je Erdogan dan po poskusu udara razglasil zmago nad pučisti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek