REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Indoneziji deviškost ne bo več pogoj za vstop v vojsko

V Indoneziji deviškost ne bo več pogoj za vstop v vojskoIndonežanske ženske - vojakinje. Vir: Twitter

General Andika Perkasa, načelnik generalštaba Indonezijske vojske je objavil pomembno novico –, da odslej ženskam, ki se bodo želele pridružiti domači armadi ne bo več potrebno dokazovati svoje nedolžnosti oziroma prestati »testa deviškosti.«

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) že dalj časa opozarja, da v resnici sploh ne obstaja »znanstvena metoda« s katero bi bilo mogoče dokazati deviškost ženske.

To zahtevo sicer že dolga leta ponavljajo v organizaciji Human Rights Watch in drugih, ki se borijo za spoštovanje človekovih pravic.

Indonežanska vojska je tako po več desetletjih končala s »testom z dvema prstoma«, ki je vojaškim zdravnikom omogočal, da preverijo stanje deviške kožice (himena) na spolovilih kandidatk in s tem odločajo o primernosti ali neprimernosti za vojaški poklic.

Odslej bodo vojakinje izbirali na podlagi drugih, sprejemljivih kvalitet – njihove fizične kondicije, znanja in sposobnosti.

Indonežanske vojakinje Vir: Twitter
Indonežanske vojakinje. Vir: Twitter

»Ne bo več medicinskega preverjanja izven tega namena. So zadeve, ki niso relevantne… In teh preiskav ne moremo več izvajati. Zdravniške preglede žensk moramo izvajati enako kot preglede moških,« je poudaril general Andika Perkasa.

Tej potezi naj bi sedaj sledili tudi v zračnih silah in v mornarici ter morda policiji.

Policija bo najtrši oreh, saj ta omenjena preverjanja žensk še vedno izvaja.

Ob vsem tem je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) že dalj časa opozarjala, da v resnici sploh ne obstaja »znanstvena metoda« s katero bi bilo mogoče dokazati deviškost ženske, saj lahko deviška kožica poči tudi zaradi menstruacije, športnega udejstvovanja in celo po zaužitju pikantne hrane.

Doslej so zdravniki test izvajali z vstavljanjem dveh prstov v žensko vagino in preverjanjem integritete deviške kožice.

V Indiji, Egiptu, Afganistanu in Iraku so takšna preverjanja medtem že razglasili tudi kot kazniva, podobno pa načrtujejo tudi v Angliji in Walesu v Veliki Britaniji, kjer to metodo uporabljajo zlasti muslimanske skupnosti.

Indonežanska vojakinja
Indonežanska vojakinja. Vir: Twitter

Vse to je velik korak naprej za enakopravnost žensk v Indoneziji.

Še nedolgo tega je bilo namreč drugače.

»Vse ženske, ki želijo postati policistke, naj bi ohranile svojo nedolžnost,« je še nedavno pisalo v oglasih za službo na spletni strani policije v Indoneziji.

»Strah me je bilo, da po pregledu ne bom več devica,« je za HRW povedala neka 24-letna Indonezijka.

»Vse ženske, ki želijo postati policistke, naj bi ohranile svojo nedolžnost,« je še nedavno pisalo v oglasih za službo na spletni strani policije v Indoneziji.

»Zelo je bolelo. Moja prijateljica je zaradi bolečine celo omedlela,« je dodala.

Vodja odbora za pravice žensk pri HRW Nisha Varia pa je dejala, da ti pregledi ponižujejo ženske, vodilne v policiji pa pozivala, naj preglede nemudoma prepovedo in poskrbijo, da se jih ne opravlja več.

»To je diskriminacija, kakor tudi nasilje, ki temelji na spolu posameznika, ne pa merilu sposobnosti žensk, da se pridružijo policiji,« je to politiko kritizirala aktivistka Varia.

Predstavniki policije so že tedaj zatrjevali, da so ti pregledi »že nekaj časa stvar preteklosti«, pa čeprav je HRW pri objavi poročila dokazala, da sta bili dve ženski pregledani nedavno.

Samo trije odstotki od 400.000 policistov v Indoneziji so ženske, poročene pa se policiji sploh ne morejo pridružiti.

Boj za enakopravnost žensk tudi v Indoneziji torej še ni končan.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek