REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V britanski davčni oazi izginilo 458 milijonov ameriških dolarjev, namenjenih iraški in afganistanski vojski

V britanski davčni oazi izginilo 458 milijonov ameriških dolarjev, namenjenih iraški in afganistanski vojskiAston Martin in afganistanski vojak

Ameriški obrambni minister James Mattis je napovedal, da bodo zaradi zlorabe 458 milijonov dolarjev zvezni uradniki vložili kazenske ovadbe kot del potekajoče kazenske preiskave zaradi serije pogodb z ameriško vojsko, s pomočjo katerih so milijoni dolarjev, ki bi morali biti namenjeni krepitvi obrambnih sil v Iraku in Afganistanu, »poniknili« na račune različnih zasebnih podjetij in posrednikov.

Denar je bil sicer namenjen izgradnji obrambnih sil ter obsežnega nadzornega aparata za spremljanje terorizma, vendar je bil po verjetni zlorabi nato porabljen za nakupa luksuznih predmetov, avtomobilov, stanovanj in angažiranje oseb, ki so dobile zneske s šestmesečnimi številkami (v dolarjih) za »neopazno« oziroma neopravljeno delo.

Pregledane pogodbe segajo v čas od leta 2007 naprej, pregled pa je opravil posebni generalni inšpektor za rekonstrukcijo Afganistana (SIGAR). Poročilo je bilo sestavljeno lani julija, po dodatnem preverjanju pa je sedaj očitno nastopil čas za delo pravosodnih organov. Mediji pa medtem poročajo, da so »ZDA dale odvisnim državam na stotine milijonov dolarjev za antiterorizem, nato pa so jih pokradli pokvarjenci iz britanskih pogodbenih podjetij.«

ZDA so dale odvisnim državam na stotine milijonov dolarjev za antiterorizem, nato pa so jih pokradli pokvarjenci iz britanskih pogodbenih podjetij

Precejšen del spornih pogodb se nanaša na podizvajalca z imenom »New Century Consulting« (NCC) oziroma »Svetovanje novega stoletja«. Vendar je generalni inšpektor za Afganistan (SIGAR) zelo hitro ugotovil, da standardi dela tega podjetja niso zelo moderni, saj je zaradi slabe hrambe dokazov in zanašanje ameriške vojske, da bodo podizvajalci kar »sami ocenili uspeh svojega delovanja praktično nemogoče ugotoviti, ali so bili cilji iz pogodb kadarkoli doseženi.« Dodaten skrben pregled je ob tem pokazal, da je NCC vladi neupravičeno zaračunal še dodatnih 51 dolarjev za nekakšne »stroške«, ki v resnici sploh niso nastali in niso bili upravičeni.

So pa med pregledom našli računa za izjemno visoke plače, ki so jih prejemali zaposleni v NCC ter z njim kupovali avtomobile znamk Bentley, Porsche, Aston Martin in druge luksuzne avtomobile za direktorje podjetja. Vse to je ugotovila posebna agencija za pregled obrambnih izdatkov (DCAA), ki svojih poročil sicer ne objavlja. Vendar je nekatere navedbe iz tega poročila citirala senatorka Claire McCaskill, demokratska senatorka iz Montane, najvišja predstavnica demokratov v senatnem odboru za domovinsko varnost in splošne vladne zadeve.

»Mi že ne bi plačevali vodilnim in njihovim soprogam v nekem podjetju plače, ki so se v povprečju gibale okoli 190 000 dolarjev letno, brez kakršnegakoli dokaza z opravljeno delo. Podizvajalec pa ne samo, da je Pentagon usmeril k tej pogodbi, pač pa je dobil tudi večino dela iz te pogodbe, hkrati pa je še Pentagon sam pomagal spraviti to pogodbo do podizvajalca,« je povedala jezna senatorka Claire McCaskill.

Omenjeni podizvajalec je nato velik del denarja izplačal svojim podizvajalcem, ki pa so zaračunali zelo vprašljive zneske. Ta podjetja pa so bila večinoma »muhe enodnevnice« in so nato zelo hitro bankrotirala in izginila za denarjem.

Izginuli denar ZDA v Afganistanu in Iraku
Od leve zgoraj: prestižni in pregrešno drag Bentley, senatorka Claire McCaskill, obrambni minister ZDA James Mattis in iraški vojak

»Jasno je, nekdo je rekel, hej uporabimo lahko to, lahko vam priskrbimo ta denar. Ti tipi so dobesedno prisesani na Pentagon, to sem videla že prej. Nekdo izgradi odnos in še predno se zaveste, stotine milijonov dolarjev že frči vse naokoli, pri tem pa nihče, odkrito povedano, temu ne posveča pozornosti. Zaradi tega bo morala pasti glava nekoga in potrebujem seznam oseb, ki bodo pozvane na odgovornost zaradi takšnega ravnanja,« je dejala senatorka Claire McCaskill.

V podjetju NCC, ki ima – zelo pripravno - sedež v »samoupravni« davčni oazi Guernsey v britanskem kanalu pa so zatrdili, da je bilo z njihovim poslovanjem vse v najboljšem »redu.« Zanikali so točnost navedb v pismu senatorke, ki je od njih zahtevala pojasnila, ter izpodbijali tudi navedbe, zapisane v uradnih poročilih agencije in inšpektorja o njihovem poslovanju.

Izgubljamo vojake, družine trpijo...neka baraba pa se v Veliki Britaniji z denarjem naših davkoplačevalcev vozi z Bentleyjem?

Ne glede na rezultate preiskave pa sedaj senatorka zahteva takojšen suspenz sumljivega podjetja iz vseh prihodnjih vojaških nakupov, saj lahko ministrstvo za obrambo ZDA takoj začasno ustavi poslovanje z vsemi, kjer bi obstajal vsaj sum nepravilnosti in ocena, da se podjetje »ne obnaša odgovorno.« Pri dodeljevanju novih pogodb torej državnim organom ni treba čakati na konec sodnih postopkov.

»Ne bom molčala o tem, dokler nekdo ne bo poklican na odgovornost. Izgubljamo vojake, družine trpijo, skrbijo nas njihove pravice in njihove plače, neka baraba pa se v Veliki Britaniji z denarjem naših davkoplačevalcev vozi z Bentleyjem?,« je bila jezna senatorka. Obrambni minister James Mattis pa se je z njo strinjal »sto odstotno.« Vendar omenjeno podjetje nato tudi po tej izmenjavi mnenj v Washingtonu (še) ni bilo izbrisano z vladnega seznama kooperantov. In tudi če bo, se bo zgodba verjetno kmalu ponovila – s kakšnim drugim podjetjem …

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek