REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Unicef zagotovil cepljenje za skoraj polovico otrok, mlajših od pet let

Unicef zagotovil cepljenje za skoraj polovico otrok, mlajših od pet let

Sklad ZN za otroke (Unicef) je lani zagotovil 2,5 milijarde odmerkov cepiv za otroke v skoraj 100 državah, s čimer so zagotovili cepljenje skoraj polovici otrok na svetu, mlajših od pet let, so sporočili iz Unicefa Slovenije.

Unicef, ki je vodilna organizacija za zagotavljanje cepiv v okviru Globalne iniciative izkoreninjenja otroške paralize (PGEI), je med drugim zagotovil 450 milijonov odmerkov cepiva proti otroški paralizi za otroke v Nigeriji, 395 milijonov za otroke v Pakistanu in več kot 150 milijonov za otroke v Afganistanu. Gre za tri države, v katerih je danes še vedno prisotna otroška paraliza.

Kot poudarjajo v Unicefu, je dostopnost cepiv pripomogla k velikemu zmanjšanju smrtnosti med otroki, mlajšimi od pet let, zaradi bolezni, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem. Večja dostopnost cepiv prav tako igra pomembno vlogo v prizadevanjih za izkoreninjenje otroške paralize.

Med letoma 2000 in 2015 se je stopnja smrtnosti zaradi ošpic med otroki, mlajšimi od pet let, zmanjšala za 85 odstotkov, stopnja smrtnosti zaradi tetanusa pri novorojenčkih pa za 83 odstotkov. Cepivom je mogoče delno pripisati tudi 47-odstotno zmanjšanje smrtnosti zaradi pljučnice in 57-odstotno zmanjšanje smrtnosti zaradi diareje med otroki, navaja Unicef.

Kljub temu okoli 19,4 milijona otrok po svetu še vedno ni cepljenih, opozarjajo v Unicefu. Okoli dve tretjini vseh otrok, ki niso cepljeni, živita v državah, ki so jih prizadeli konflikti. Oslabljeni zdravstveni sistemi, revščina in družbena neenakost prav tako prispevajo k dejstvu, da eden od petih otrok, mlajših od pet let, še vedno nima dostopa do življenjsko pomembnih cepiv.

"Ne glede na to, kje na svetu živijo ali kakšne so okoliščine, v katerih prebivajo otroci, prav vsak od njih ima pravico do preživetja in polnega razvoja, a za to morajo biti zaščiteni pred nevarnimi boleznimi," je povedal vodja programa za cepljenje pri Unicefu Robin Nandy. "Od leta 1990 je cepljenje predstavljalo glavni vzrok za velike premike na področju preprečevanja smrtnosti med otroki. Kljub temu velikemu napredku pa zaradi bolezni, ki bi jih lahko preprečili s cepljenjem, vsako leto še vedno umre 1,5 milijona otrok," je dodal.

V Unicefu tudi opozarjajo, da neenakosti med bogatimi in revnimi otroki ostajajo. V državah, kjer se zgodi 80 odstotkov vseh smrti med otroki, mlajšimi od pet let, več kot polovica najrevnejših otrok ne prejme popolnega kompleta osnovnih cepiv. Na globalni ravni za najrevnejše otroke obstaja dvakrat večja verjetnost, da bodo umrli pred svojim petim rojstnim dnevom, v primerjavi z najbogatejšimi otroki.

"Številni otroci živijo v ruralnih predelih z omejenim dostopom do zdravstvenih storitev, vse več pa jih prebiva tudi v prenatrpanih mestih. Oboji se pogosto spopadajo s pomanjkanjem dostopa do življenjsko pomembnih cepiv," je povedal Nandy. "Prenaseljenost, revščina, slabe sanitarije, slabe higienske navade ter neustrezna prehrana in zdravstvena oskrba na prej omenjenih območjih povečujejo tveganje za bolezni, kot so pljučnica, driska in ošpice. Gre za bolezni, ki jih je mogoče enostavno preprečiti s cepljenjem."

Do leta 2030 bo po ocenah eden od štirih ljudi prebival v urbanih skupnostih, kjer vlada revščina, večinoma v Afriki in Aziji. Zato Unicef opozarja, da morajo biti pozornost in investicije v prihodnje usmerjene v storitve cepljenja ter oblikovane po meri potreb teh skupnosti in otrok.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek