REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trump za direktorja za obveščevalne dejavnosti izbral Coatsa

Trump za direktorja za obveščevalne dejavnosti izbral CoatsaLaži Donalda Trumpa. Vir: Twitter

Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je za bodočega ameriškega direktorja za obveščevalne dejavnosti pričakovano izbral nekdanjega senatorja iz Indiane Dana Coatsa. Coats bo tako v Trumpovi ekipi usklajeval delo 16 obveščevalnih in varnostnih agencij - če Trump tega nabora ne bo skrčil.

Francoska tiskovna agencija AFP Coatsa opisuje kot umirjenega nekdanjega ameriškega veleposlanika v Nemčiji, ki je bil tudi član obveščevalnega odbora ameriškega senata. Njegovo imenovanje ni presenečenje.

"Dan je jasno dokazal odlično strokovnost in trezno presojo, potrebno za vodenje naše obveščevalne skupnosti," je v izjavi dejal Trump. "Če bo potrjen za direktorja nacionalnega obveščanja, bo zagotovil neomajno vodenje, ki ga bo lahko spoštovala celotna obveščevalna skupnost, in bo na čelu nenehne budnosti moje administracije proti tistim, ki nam želijo škodovati," je dodal.

Trump je svojo odločitev obelodanil dan zatem, ko se je srečal s šefi vodilnih obveščevalnih agencij v ZDA, tudi direktorjem nacionalne obveščevalne agencije (Cia) Johnom Brennanom in trenutnim direktorjem nacionalnega obveščanja Jamesom Clapperjem. Ti so mu povedali, da je ruski predsednik Vladimir Putin naročil obsežne kibernetske napade na računalnike organizacij ameriških demokratov z namenom pomagati Trumpu do izvolitve.

Po srečanju je Trump sicer sprejel možnost, da je bila Moskva vpletena v vdore, vendar pa je danes na Twitterju nacionalni odbor demokratske stranke (DNC) obtožil malomarnosti. "Edini razlog, zakaj je vdiranje v slabo zaščitene računalnike DNC stvar razprave, je to, da je bil poraz demokratov tako velik, da so povsem osramočeni," je zapisal.

Znova je poudaril tudi, da ameriški obveščevalci niso našli nobenih dokazov, da so vdori dejansko vplivali na volilne rezultate. "Glasovalne naprave so bile nedotaknjene!" je sporočil.

Republikanski milijarder je znova obljubil tudi izboljšanje odnosov z Rusijo. "Le neumni ljudje ali norci bi menili, da je to slabo," je zapisal.

Dan Coats

Vendar pa njegova izbira 73-letnega Coatsa lahko nekoliko pomiri tiste, ki so skeptični glede krepitve prijateljstva z Rusijo. Coats, ki je bil republikanski senator iz Indiane med letoma 1989 in 1999 ter nato od leta 2011 do konca mandata v torek, je bil eden od šestih ameriških kongresnikov in treh uradnikov Bele hiše, ki jim je Moskva leta 2014 prepovedala vstop v državo kot odgovor na ameriške sankcije, uvedene proti njej zaradi priključitve Krimskega polotoka. Coats, ki se je zavzemal za stroge sankcije, je takrat prepoved označil za čast.

V času administracije Georga W. Busha, med letoma 2001 in 2005, je bil Coats ameriški veleposlanik v Nemčiji. Za Trumpovo izbiro se je danes že zahvalil.

"Ni višje prioritete od ohranjanja varnosti Amerike in uporabil bom vsako orodje, ki mi je na voljo, da to zagotovim," je dejal v izjavi. Njegovo imenovanje bo sicer moral potrditi senat.

Položaj direktorja za obveščevalne dejavnosti je bil ustanovljen po terorističnih napadih 11. septembra 2001. Gre za osebo, ki nadzira koordinacijo dela različnih agencij, vključno z ministrstvom za domovinsko varnost, Cio, zveznim preiskovalnim uradom FBI ter agencijo za nacionalno varnost.

Ameriški mediji so sicer ta teden poročali, da Trumpova tranzicijska ekipa dela na načrtu zmanjšanja urada direktorja za obveščevalne dejavnosti. V Trumpovem štabu so te navedbe zanikali kot napačne.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek