REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trump in Xi na prvem srečanju na Floridi

Trump in Xi na prvem srečanju na FloridiAmeriški predsednik Donald Trump in Kitajski Predsednik Xi Jinping

Ameriški predsednik Donald Trump bo danes v svojem letovišču Mar-a-Lago na Floridi gostil kitajskega predsednika Xi Jinpinga. Obe strani poudarjata, da bo njuno prvo srečanje velikega pomena za dvostranske odnose med ZDA in Kitajsko ter za svetovni mir.

Na dnevnem redu dvodnevnih pogovorov bo vrsta odprtih vprašanj, ki obremenjujejo v zadnjem času precej napete odnose med velikima silama. V ospredju bodo gotovo napetosti v vzhodni Aziji zaradi severnokorejskega oboroževalnega programa. Trump je pred srečanjem s Xijem opozoril, da so ZDA pripravljene same ukrepati proti Severni Koreji, če Kitajska ne bo povečala pritiska na režim v Pjongjangu.

Še pred nekaj tedni si je bilo težko predstavljati, da bi Trump in Xi sedla za isto mizo. Odnosi med največjima gospodarskima sila na svetu so se namreč precej zaostrili, odkar se je v Belo hišo vselil Trump.

Novi ameriški predsednik je oblasti v Pekingu razjezil, ker je pod vprašaj postavil spoštovanje politike "ene Kitajske", ki je temelj odnosov med državama. Kitajski je zagrozil tudi s trgovinsko vojno. Slab prvi vtis je popravil spravljiv telefonski pogovor med Trumpom in Xijem sredi februarja, med katerim je ameriški predsednik potrdil ameriško zavezo politiki "ene Kitajske".

Trump je sicer minuli teden na Twitterju zapisal, da ga čaka zelo težko srečanje s kitajskim predsednikom. "Ne moremo več imeti ogromnega trgovinskega primanjkljaja in izgubljati delovnih mest," je napisal.

Še eno vroče vprašanje v ameriško-kitajskih odnosih je Južnokitajsko morje, po katerem tečejo pomembne mednarodne trgovinske poti. Kitajska, ki si skoraj v celoti lasti domnevno z naravnimi viri bogato morje, krepi vojaško navzočnost na tem strateško pomembnem območju. Dele morja hočejo zase tudi Filipini, Brunej, Malezija, Vietnam in Tajvan.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek