REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trump bo razgrnil načrt obnove propadajoče ameriške infrastrukture

Trump bo razgrnil načrt obnove propadajoče ameriške infrastruktureFoto: Profimedia

Ameriški predsednik Donald Trump bo danes razgrnil svoj načrt obnove infrastrukture ZDA, ki bo predvidoma stal 1500 milijard dolarjev, vendar pa naj bi šlo iz zveznega proračuna le 200 milijard. Ostalo bodo poravnale zvezne države in lokalne skupnosti s pomočjo zasebnega sektorja.

Trumpov načrt infrastrukturne obnove predvideva, da zvezni proračun zagotovi le 200 milijard dolarjev, državne in lokalne oblasti pa bodo dobile ta denar pod pogojem, da bodo zvezna sredstva znašala največ 20 odstotkov skupne vrednosti tega ali onega projekta. Ostala sredstva bodo morali poiskati sami. Bela hiša zagotavlja, da bodo omenjenih 200 milijard nadoknadili z zmanjšanjem porabe pri drugih proračunskih postavkah.

Bela hiša zagotavlja, da bodo omenjenih 200 milijard nadoknadili z zmanjšanjem porabe pri drugih proračunskih postavkah.

Okrog 50 milijard bo posebej namenjenih ameriškemu podeželju za transportne, informacijske in druge projekte, večino pa bodo dobila mestna območja.

Konec preteklega leta potrjena davčna reforma je v zvezni proračun zvrtala več kot 1500 milijard dolarjev globoko luknjo za naslednje desetletje, v kongresu se dogovarjajo o krepkem povečanju proračunske porabe za okrog 500 milijard dolarjev in ekonomisti napovedujejo, da se bodo ZDA že v letu 2019 vrnile v proračunski primanjkljaj, podoben tistemu takoj po zadnji veliki gospodarski krizi.

Temu se bo sedaj pridružila še povečana poraba za infrastrukturo. ZDA so velike infrastrukturne projekte nazadnje gradile pred več kot pol stoletja in ceste, mostovi, železnice, pristanišča, letališča ter vse, kar spada zraven, je že zelo potrebno obnove. Tej zato nihče ne ugovarja, čeprav so analitiki že začeli svariti, da bo to za celotno ekonomijo sedaj podobno injekciji steroidov.

Vodja globalnih raziskav pri banki Bank of America Merrill Lynch Ethan Harris skupaj z drugimi analitiki zatrjuje, da se davčne olajšave sprejemajo, ko ekonomija potrebuje stimulacijo, da se izvije iz krize. Podobno velja tudi za velike infrastrukturne projekte.

Vodja globalnih raziskav pri banki Bank of America Merrill Lynch Ethan Harris skupaj z drugimi analitiki zatrjuje, da se davčne olajšave sprejemajo, ko ekonomija potrebuje stimulacijo, da se izvije iz krize. Podobno velja tudi za velike infrastrukturne projekte. Ameriška ekonomija je lepo rasla in ni potrebovala pomoči že nekaj let.

Pretiravanje s "poživili" je prišlo do izraza v minulem tednu z divjim plesom borznih indeksov, ki so zaradi dobrih novic doslej izgubili že vse, kar so pridobili v letošnjem letu in še več. Naraščanje proračunskega primanjkljaja, davčne olajšave in sedaj še večja poraba za infrastrukturo vnašajo nelagodje med analitike, ki se bojijo, da bo zmanjkalo načinov za boj proti naslednji krizi, do katere naj bi zanesljivo prišlo, čeprav kakšno leto ali dve še skoraj zanesljivo ne.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek