REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trebušni plesalki tri leta zapora in 17.000 evrov kazni zaradi »nemorale«

Trebušni plesalki tri leta zapora in 17.000 evrov kazni zaradi »nemorale«Sama al-Masri, trebušna plesalka, v Egiptu obsojena zaradi - nemorale. Vir: Twitter

Znana egipčanska trebušna plesalka Sama al-Masri (Sama El-Masry) se je znašla v hudih težavah.

Egipt: Vrnitev v preteklost? Vir: Twitter

Sodišče v Egiptu jo je namreč konec tedna obsodilo na tri leta zaporne kazni in 17.000 evrov (300.000 egiptovskih funtov) globe zaradi »vzpodbujanja razvrata in nemorale«.

Gre za enega od odmevnih primerov obračuna aktualnih egipčanskih oblasti z različnimi objavami na družbenih medijih.

Al-Masri je bil aretirana aprila letos po preiskavi video zapisov in fotografij, ki so bile objavljene na družbenih medijih, vključno s popularno platformo za delitev video posnetkov TikTok, poroča Guaradian.

42-letna plesalka je že zanikala vse omenjene obtožbe, da je delila seksualno izzivalne vsebine in zatrdila, da so bili posnetki ukradeni in deljeni z njenega telefona brez njene vednosti in pristanka.

Ne glede na to pa je gospodarsko sodišče za prekrške v Kairu presodilo, da je Sama al-Masri prekršila egiptovske družinske tradicije in vrednote ter da je vzpostavljala in uporabljala spletne strani na družbenih omrežjih z namenom izvajanja »nemorale«, opozarja portal Al Jazeera English.

el Masri in nenavadna sodba sodišča
Samo al-Masri je zaradi plesa doletela drakonska kazen na sodišču v Kairu. Vir: Twitter

V zadnjem mesecu dni so oblasti v Egiptu aretirale skupino uporabnikov in uporabnic programov TiKTok ter Instagram, večinoma gre za vplivne »influencerke« in to z obtožbo, da širijo »razvrat in prostitucijo«.

Oblasti preganjajo tudi znano igralko Ranio Youssef, saj naj bi se »napačno« oblekla na filmskem festivalu v Kairu leta 2018.

V skladu z egiptovskim zakonom o kibernetskem kriminalu je pregonljiva vsaka domnevno »nemoralna« objava na uporabniških računih družbenih omrežij.

Poleg denarne kazni 17.000 evrov je najnižja zagrožena zaporna kazen za te prestopke dve leti zapora.

Entessar el-Saeed, odvetnik, ki zastopa ženske žrtve kršitev človekovih pravic v Egiptu je dejal, da so edina žrtev omenjenega zakona – ženske.

»Naša konservativna družba se bori s tehnološkim napredkom, ki je vzpostavil popolnoma nove okvirje razmišljanja in delovanja,« je dejal za Reuters.

Za kakšno hudo nemoralo gre pa si lahko ogledate tudi v spodnjem video posnetku.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek