REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Topovi ali maslo? Bojevita članica zveze NATO državljanom predlaga - »investiranje v tanke«

Topovi ali maslo? Bojevita članica zveze NATO državljanom predlaga - »investiranje v tanke«V isti sapi je poudarila, da državljani ne bi smeli pričakovati znatnih donosov na kakršnekoli tovrstne naložbe. Vir: Posnetek zaslona, X

V zvezi NATO so posamezne članice znano dilemo številnih držav – ali naj dajo več denarja za topove, ali pa za maslo (več enega pomeni manj drugega, in obratno) – rešile na izviren način.

Litovska ministrica za gospodarstvo Ausrine Armonaite je objavila poziv državljanom, naj financirajo obrambno industrijo države, in jim predlagala, naj »vlagajo v tanke«, namesto da obdržijo svoje prihranke v nogavicah.

Litovska ministrica za gospodarstvo Ausrine Armonaite je objavila poziv državljanom, naj financirajo obrambno industrijo države, in jim predlagala, naj »vlagajo v tanke«, namesto da obdržijo svoje prihranke v nogavicah.

V predstavitvi svojega predloga na Litovski nacionalni radioteleviziji (LRT) je ministrica trdila, da mora biti vlada bolj dejavna pri opredeljevanju, kaj pričakuje od državljanov – zlasti glede podpore Ukrajini v njenem konfliktu z Rusijo.

»Obstajajo načini, da si na primer izposodite denar od prebivalcev [za vojaške izdatke],« je izjavila Armonaite, pri čemer je poudarila, da državljani ne bi smeli pričakovati znatnih donosov na kakršnekoli tovrstne naložbe.

»Slišala sem kritike ideje o takšnih obveznicah, a ljudje imajo še vedno veliko denarja. Mogoče je bolje, da ga nehamo hraniti v nogavici, ampak ga raje investirajmo v tanke je dodala.

Obrambni ministri Litve, Latvije in Estonije so sicer prejšnji teden podpisali sporazum o razvoju skupnega sistema zračne obrambe v Baltiku.

Istočasno je Estonija napovedala, da namerava na meji z Rusijo zgraditi okoli 600 betonskih bunkerjev.

Množična gradnja betonskih bunkerjev v miru, nekoč znana predvsem v Albaniji v času diktatorja Enverja Hoxhe bo po novem in več kot tri desetletja po padcu berlinskega zidu sedaj krasila sever Evrope!

Projektu naj bi se pridružili tudi drugi članici Nata: Latvija in Litva.

Podobne bunkerje je imela Francija v drugi svetovni vojni, a je Maginotovo linijo Adolf Hitler preprosto - obšel.

V začetku tega meseca je poveljnik litovske vojske, general Valdemaras Rupsis, trdil, da je treba zahodno obrambno industrijo obnoviti na raven iz časa hladne vojne, da bi se soočili z geopolitičnimi premiki v svetu.

Zanimivo je, da se slovenski obrambni minister Marjan Šarec, ki je naklonjen izvirnim idejam za krepitev vojaških vrst še ni spomnil, da bi lahko njegov resor državljani Slovenije financirali tudi z vojaškimi obveznicami...

In vlaganjem v tanke ali bunkerje...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek