REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Times: Zahod se boji posledic uhajanja zvočnega posnetka, ki je razkrinkal Nemce

Times: Zahod se boji posledic uhajanja zvočnega posnetka, ki je razkrinkal NemcePogovor kaže tudi na razkol med nemško vojsko, ki je pripravljena poslati rakete »Taurus« v Kijev, in kanclerjem Scholzem, ki to potezo blokira, trdi časnik. Vir: Posnetek zaslona, X

Razkritja iz pogovora visokih nemških vojaških uradnikov z zvočnega posnetka, ki je pricurljal v javnost, lahko ruskim obveščevalnim službam pomagajo locirati in slediti zahodnim dobavam raket Skalp/Storm Shadow v Kijev, piše The Times.

Verodostojnost posnetka, na katerem poveljnik Luftwaffe Ingo Gerhartz in drugi visoki uradniki nemških zračnih sil razpravljajo o napadu na Krimski (Kerški) most z nemškimi raketami Taurus (za katere je, mimogrede, kancler Olaf Scholz včeraj ponovil, da jih ne bo poslal v Kijev), je potrdilo nemško zunanje ministrstvo in dodalo, da je preiskava v teku.

Dejstvo, da so ruske obveščevalne službe lahko dostopale do pogovorov med visokimi nemškimi vojaškimi uradniki, je zaskrbelo Berlin in druge članice NATO pakta, saj bi razkriti podatki lahko pomagali Moskvi »nadzorovati in locirati ter potencialno ciljati pošiljke orožja v Zahodni Evropi in na ozemlju Ukrajine,« navaja »Times«.

Britanski časnik poudarja, da so se visoki nemški častniki pogovarjali prek nezaščitene, standardne programske opreme za videokonference Webex o »zelo občutljivih vojaških skrivnostih«, in tako razkrili tudi podrobnosti o namestitvi raket »Storm Shadow« ter potrdili prisotnost britanske vojske v Ukrajini.

Ingo Gerhartz na posnetku poudarja, da je Velika Britanija ukrajinska letala opremila z raketami »Storm Shadow« in da bi London lahko pomagal tudi pri prenosu nemških raket »Taurus« v Ukrajino.

Poveljnik Luftwaffe je tudi poudaril, da Francozi »pošiljajo (avtomobile Audi) Q7, naložene z raketami 'skalp' v Ukrajino«.

Glede na prepis pogovora, ki je pricurljal v javnost, ima Nemčija približno 600 raket »Taurus« in razmišlja o pošiljanju 100 v Ukrajino v dveh serijah po 50.

Pogovor kaže tudi na razkol med nemško vojsko, ki je pripravljena poslati rakete »Taurus« v Kijev, in kanclerjem Scholzem, ki to potezo blokira, trdi »Times«.

»Vemo, da so ruske obveščevalne službe prodrle precej globoko v Nemčijo, tako da to samo dokazuje, da (Nemci) niso niti varni niti zanesljivi,« je »Times« povzel oceno nekdanjega britanskega obrambnega ministra Bena Wallacea.

Po drugi strani pa so ruski uradniki dejali, da prisotnost zahodnega vojaškega osebja v Ukrajini »ni nobena skrivnost«.

Zunanje ministrstvo Ruske federacije od Berlina zahteva pojasnilo glede tega, kar se sliši na razkritem posnetku.

Ob tem ni povsem jasno, kdo je prestregel pogovor nemških častnikov. Ne le ruska obveščevalna služba, to bi lahko storile tudi kitajska ali singapurska obveščevalna služba, saj je bil eden od udeležencev pogovora v tistem trenutku v Singapurju.

Po nekaterih ocenah pa bi lahko posnetek prišel tudi iz vrst dela nemških krogov, ki se ne strinjajo z vse večjim vmešavanjem Nemčije v vojno v Ukrajini.

Ruski politiki so že zatrdili, da iz zadevnega posnetka ni jasno, ali so visoki častniki Bundeswehra napade na Rusijo načrtovali na lastno pest - kar pomeni, da nemška vlada ne nadzoruje lastne vojske - ali pa po navodilih vlade Olafa Scholza.

In težko se je odločiti, kaj je slabše, poudarjajo v Kremlju.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek