nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Times: Američani odstavili britanskega obrambnega ministra?
Zdaj že nekdanji obrambni minister Združenega kraljestva Ben Wallace je obtožen, da je izzval diplomatski incident z vlado ZDA, potem ko je zagrozil, da bo preklical britansko naročilo ameriških vojaških helikopterjev za britanske specialne enote.
Wallace je v pismu, poslanem 10. avgusta, zagrozil ameriškemu kolegu Lloydu Austinu, da razmišlja o prekinitvi pogodbe o nakupu 14 Boeingovih helikopterjev CH-47 Chinook dolgega dosega, še preden je o tem odločala vlada v Londonu, piše Sunday Times, sklicujoč se na vire.
Ben Wallace was right to question this https://t.co/BzKNBGp3t9
— Think Defence (@thinkdefence) September 3, 2023
V razpravo sta bila vključena britanski in ameriški veleposlanik, urad britanskega premierja pa je bil naposled prisiljen posredovati, da bi zmanjšal napetosti, poudarja britanski časnik.
Times hkrati poroča, da je do incidenta prišlo potem, ko je Washington domnevno zavrnil podporo Wallaceovi kandidaturi za naslednjega generalnega sekretarja Nata, čeprav medijski viri časnika vztrajajo, da ti dve zadevi nista povezani.
Po navedbah virov je Wallace v zadnjem tednu na položaju začel dvomiti o pravilnosti pogodbe o nakupu helikopterjev od Američanov, za katere so Združene države ocenile, da bodo izboljšale zmogljivosti britanske vojske, pa tudi njeno sposobnost, da prispeva k skupnim operacijam ZDA in drugih partnerjev iz Nata.
Spomnimo, Ben Wallace je prejšnji četrtek uradno odstopil, časnik Times pa je pisal, da je Wallace že sredi julija razmišljal o odhodu iz politike.
Wallace naj bi predlagal preklic naročila kot del prizadevanj Ministrstva za obrambo za zmanjšanje stroškov.
Ben Wallace 'plotted revenge' on Biden with threat to cancel major Chinook order https://t.co/exLujpHZdj@RishiSunak couldn’t upset his master. Biden? So he sacked Wallace? @Conservatives @Jacob_Rees_Mogg @KemiBadenoch @GBNEWS and installed another puppet. Sad. Spineless?
— AstroPeanut (@peanut_astro) September 4, 2023
Viri blizu Wallacea pravijo, da je poskušal preklicati projekt med zadnjim pregledom porabe, ko so ga pomočniki prepričali, da bi z odložitvijo nakupa prihranili skoraj 200 milijonov funtov.
Stroški so medtem narasli za približno 500 milijonov funtov in skupaj znašajo okoli 2,3 milijarde funtov (2,7 milijarde evrov).
Kot piše britanski časnik, je Wallace trdil, da bi lahko za teh 500 milijonov funtov kupil dve Airbusovi transportni letali A400M Atlas.
Well that's a bit of an eye opener @NotesFASMil @AS332L @chinnychick @VeteranIrish
— JohnDBridger (@JDBRIDGER1) September 4, 2023
Ben Wallace 'threatened to cancel Chinook deal with the US' https://t.co/aqa7BRfxjq
Poleg tega, samo ena ura leta britanske flote Chinooka stane 14.000 funtov, z zadevo seznanjen vir pa dodaja, da je osrednje vprašanje, ali sporno naročilo britanska vojska sploh potrebuje.
Vir blizu Wallacea je opozoril, da ima Britanija že največjo floto težkih helikopterjev v Evropi in da bi bilo bolje vlagati v srednje velike helikopterje, ki bi bili izdelani v Veliki Britaniji in bi bili cenejši za uporabo.
Según algunas noticias, el secretario de Defensa del Reino Unido, Ben Wallace, fue despedido tras negarse a comprar helicópteros militares estadounidenses pic.twitter.com/u7H2ugZ2Bd
— Jober69 (@Jordi608) September 3, 2023
Obstajajo tudi pomisleki, da Britanija nima zadostnih komunikacijskih sistemov, satelitske tehnologije in transportnih zmogljivosti za izvajanje operacij posebnih sil s Chinook helikopterji, so dodali viri.
Toda Wallaceova pobuda je naletela na neodobravanje številnih britanskih visokih uradnikov, eden izmed njih pa jo je označil celo za »noro«. Drugi vir je za Times povedal, da so nekateri Wallaceova dejanja razlagali kot poskus, da »razjezi Američane«.
Ameriška veleposlanica v Združenem kraljestvu Karen Pearce se je odzvala na nastajajoči domnevni diplomatski škandal in urad premierja Rishija Sunaka opozorila, da bi bila odpoved dogovora o nakupu ameriških helikopterjev slaba ideja.
“Times:
— Harold Wicks (@hw_renewe) September 4, 2023
Ben Wallace caused a diplomatic row. He not only sought to cancel the deal for £2.3 billion (more than 280 billion rubles), but also expressed his displeasure that the United States had not backed his candidacy for the post. as Secretary General of NATO.” https://t.co/XJzg6jygsd
Visoki britanski uradniki naj bi poskušali pomiriti svoje ameriške kolege in so jim povedali, da se bodo napetosti zmanjšale, ko bo Wallace zapustil vlado.
Do incidenta je prišlo po tem, ko je ameriški predsednik Joe Biden zavrnil podporo Wallaceovi kandidaturi za naslednika dolgoletnega generalnega sekretarja Nata Jensa Stoltenberga.
Former #UK Defense Secretary @BenWallace threatened to cancel the #Chinook deal with the #US over soaring costs and political tensions. He is said to have told his #American counterpart last month that he wanted to axe the agreement to supply 14 of the military helicopters. pic.twitter.com/WiFKyPPZKx
— Dipankar Saha (@dipusaha665) September 3, 2023
Po julijskem poročilu Daily Telegrapha Wallace, ki je nekoč veljal za favorita za ta položaj, ni uspel pridobiti podpore Washingtona, potem ko je Velika Britanija napovedala koalicijo za pomoč Ukrajini pri nakupu bojnih letal F-16 brez predhodnega posvetovanja z ZDA.
Vir Timesa je kategorično zavrnil »patetična« ugibanja, da so bili Wallaceovi poskusi odpovedi pogodbe o nakupu helikopterja povezani z njegovimi ambicijami v zvezi NATO.
En vir pa je vendarle pritrdil, da je bil Wallace »globoko razočaran«, ker so njegove ambicije, da zamenja Stoltenberga v vrhu Nata propadle, za kar naj bi krivil Belo hišo.
Da je v tem verjetno veliko resnice pa kaže članek v britanskem Telegraphu z dne 5. julija letos.
Članek pritrjuje domnevam, da so ZDA zavrnile podporo kandidaturi britanskega obrambnega ministra Bena Wallacea za naslednjega generalnega sekretarja Nata zaradi njegovih ambicioznih načrtov o vojaški podpori Ukrajini v njenem konfliktu z Rusijo.
Daily Telegraph je tedaj poročal, s sklicevanjem na vire, da je v zadnjih tednih Wallace, neomajen protiruski jastreb, ki je bil na čelu prizadevanj za oborožitev Kijeva s težkimi zahodnimi tanki in raketami dolgega dosega, na splošno veljal za favorita za naslednika sedanjega vodje Nata Jensa Stoltenberga.
Washington naj bi bil pretresen, ko se je Britanija skupaj z Nizozemsko junija dogovorila, da bo oblikovala mednarodno koalicijo, ki bo Kijevu pomagala nabaviti letala F-16, izdelana v ZDA, in usposobila ukrajinske pilote za letenje na ameriških letalih 4. generacije, ne da bi London prej zaprosil administracijo Joeja Bidna za odobritev.
Vir Telegrapha je potrdil, da je ta poteza končala kakršno koli preostalo upanje, da bodo ZDA podprle Wallaceovo kandidaturo za naskok na visok položaj v Natu.
Nekaj dni po zadevni objavi Britanije in Nizozemske so se ZDA strinjale, da svojim zahodnim zaveznikom dovolijo, da Ukrajini dobavijo letala F-16, ki jih je Kijev zahteval več mesecev, in sporočile, da bodo sodelovale pri usposabljanju ukrajinskih pilotov.
Vendar so zahodni uradniki dejali, da Ukrajina ne bi smela upati, da bo kmalu dobila letala.
Po poročilu Daily Maila je Joe Biden, ki ima irske korenine, najbrž zavrnil Wallaceovo kandidaturo tudi zato, ker je minister služil v britanski vojski med t. i. težavami, (Troubles) obdobjem sektaškega nasilja na Severnem Irskem med šestdesetimi in poznimi 90. leti prejšnjega stoletja.
Drugo poročilo Daily Telegrapha je tudi nakazovalo, da je Wallaceovo kandidaturo blokiralo več evropskih voditeljev, ki so si prizadevali, da bi naslednji vodja Nata prišel iz države Evropske unije.
Biden je sicer javno dejal, da bi bil Wallace zelo usposobljen vodja čezatlantskega bloka, vendar njegove kandidature ni podprl.
Wallace, ki je pred tem že dolgo govoril o svoji viziji prihodnosti NATO bloka, je junija nakazal, da se ne namerava potegovati za položaj.
Daily Telegraph je s sklicevanjem na svoje vire trdil, da si Biden za naslednjo šefico Nata želi predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, čeprav je ta pred tem dejala, da je to menda ne zanima.
Watching Ukraine. Facts Only.
— Angelo Giuliano (@Angelo4justice3) September 3, 2023
ukraine_watch pic.twitter.com/lFov40bB8i
Članice bloka so se v medtem dogovorile za podaljšanje mandata Stoltenberga za eno leto.
Generalni sekretar vojaško zavezništvo pod taktirko ZDA vodi od leta 2014, njegov mandat pa je bil podaljšan trikrat.
Analitiki ocenjujejo, da bi predvsem izvolitev Donalda Trumpa na položaj predsednika ZDA naslednje leto pomenila smrtni strel za zvezo NATO.