REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Tillerson v Turčijo na pogovore o Siriji

Tillerson v Turčijo na pogovore o SirijiAmeriški državni sekretar Rex Tillerson

Ameriški državni sekretar Rex Tillerson bo v četrtek na obisku v Turčiji, kjer se bo z državnimi predstavniki, vključno s predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, pogovarjal o več temah, med glavnimi pa bodo razmere v Siriji. Središče dogajanja je tam trenutno osredotočeno na Rako, kjer so se v zadnjih dneh zaostrili boji proti Islamski državi.

Uporniki, ki uživajo podporo ZDA, se v Raki borijo za zavzetje mesta, ki po navedbah ameriških oblasti še vedno ostaja upravno središče samooklicane Islamske države. Dokončno zavzetje mesta naj bi bil zelo težaven vojaški podvig.

Pri tem se ameriški predstavniki sklicujejo na težave pri osvajanju Mosula v Iraku. Ko se namreč pripadniki IS odločijo braniti ozemlje, se "borijo do zadnjega moža", pri tem pa civiliste uporabljajo kot človeški ščit, navajajo v State Departmentu.

Prav zaradi tega bi morali borci proti skrajnežem izvirati iz lokalnega okolja in imeti na voljo dovolj vojaških kapacitet, da bi imeli dejansko možnost uspeti, povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Kot poudarjajo v Washingtonu, je bilo vse, kar so doslej v Siriji naredile ZDA, v tesnem sodelovanju in po posvetovanju s Turčijo, kar se bo tudi nadaljevalo. Priznavajo pa, da se strani pri nekaterih vprašanjih razhajata. Med ta spada tudi vloga uporniških skupin, kot so kurdske. ZDA jih nameravajo še naprej podpirati.

"Na terenu so precej učinkovite," je dejal eden od predstavnikov nove ameriške administracije. "Seveda pa smo pozorni na zaskrbljenost Turčije in se bomo tudi o tem še naprej pogovarjali," je dodal.

Tillerson naj bi v pogovorih podrobneje predstavil predlog t. i. stabilnih območjih v Siriji in njenih sosednjih državah. Posebne cone ležijo na območjih, ki so jih že osvobodili iz rok IS, cilj pa je zagotoviti, da tudi ostanejo stabilne, da bi se lahko tja vrnili ljudje.

Ena od tem, o katerih se želijo ZDA pogovoriti s Turčijo, so tudi načini, kako okrepiti pobude za prekinitve ognja, ki jih je Ankara izpogajala z Rusijo in drugimi akterji na pogajanjih v Astani v Kazahstanu.

Ankara bo Tillersonova prva postaja na njegovem drugem obisku v Evropo, odkar je na položaju državnega sekretarja. Kot poudarjajo v State Departmentu, se sicer že vse od nastopa položaja nove administracije odvijajo stiki s Turčijo na visoki ravni.

Pred tem so se minuli teden v Washingtonu srečali predstavniki globalne koalicije držav proti Islamski državi. Na srečanju, ki ga je gostil Tillerson, je bil tudi turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek