REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Telegraph« o lažnih obljubah politikov: Zahod se niti sam ni sposoben oborožiti, kaj šele Ukrajino!

»Telegraph« o lažnih obljubah politikov: Zahod se niti sam ni sposoben oborožiti, kaj šele Ukrajino!Zaradi vojne, ki so jo pomagale sprožioti v Ukrajini bodo države po Evropi povečale izdatke za obrambo, kar jih bo prisililo v krčenje stroškov na vseh drugih področjih življenja. Vir: Posnetek zaslona, X

Ob upoštevanju stalnega pomanjkanja streliva, torej artilerijskih granat v oboroženih silah Ukrajine, premestitev lovcev F-16 v Kijev ne bo spremenila situacije na bojišču, piše kolumnist britanskega »Telegrapha« Lewis Page.

Čeprav topniške granate niso drage, glavna težava ni denar, temveč pomanjkanje proizvodnih zmogljivosti.

Milijoni granat, ki jih je Ukrajina doslej dobila od Zahoda, so namreč izvirali iz obstoječih zalog, ne iz proizvodnje.

Celo Združene države lahko proizvedejo le 28.000 granat kalibra 155 mm na mesec – manj kot 10 odstotkov ukrajinskih potreb.

Kot opozarja avtor britanskega časnika, čeprav ZDA pričakujejo povečanje proizvodnje na med 70 in 80 tisoč granat na mesec, Evropa pa jim poskuša slediti, bo morda za Ukrajino že prepozno – v vrstah njenih oboroženih sil v bližnji prihodnosti ne bo več ljudi.

V zvezi s tem, pa tudi glede na krepitev ruskih vojaških zmogljivosti, bodo morale države po vsej Evropi povečati izdatke za obrambo, trdi avtor.

In za to bo moral Zahod, ki je že zelo zabredel v krizo, znižati stroške na vseh drugih področjih življenja, je prepričan.

Zlasti Urad za proračunsko odgovornost Velike Britanije trdi, da bo država v obdobju 2023–2024 porabili le 32 milijard funtov za obrambo, medtem ko bo vlada v Londonu skupaj porabila 1,189 milijarde funtov.

»Moramo zbrati pogum in nehati misliti, da je naloga vlade, da nam zagotovi socialno varnost in dobro plačana delovna mesta. Prva naloga vlade je, da skrbi za obrambo države,« opozarja kolumnist »Telegrapha« in navaja, da so demokracije zahodne Evrope tako dekadentne kot navajene dobrega življenja, da za obrambo namenjajo drobiž.

Kolumnist britanskega časnika vidi rešitev v krčenju vseh drugih proračunskih izdatkov (šolstvo, zdravstvo, sociala, kultura...), na ta način pa bi lahko Združeno kraljestvo (in druge države NATO pakta!) namenile oboroževanju vsaj dva in pol do tri odstotke BDP, pri čemer spomni, da je v času hladne vojne med štirimi in petimi odstotki bruto domačega proizvoda šlo za obrambo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek