četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Švicarji v nedeljo na referendumu o pokojninski reformi
Švicarji bodo v nedeljo na referendumu odločali o pokojninski reformi, ki med drugim dviguje starostno upokojitev za ženske in posega v izplačila iz sredstev, zbranih v okviru drugega pokojninskega stebra. Po poročanju švicarskih medijev javnomnenjske raziskave kažejo, da so volivci precej razdeljeni in je izid še odprt.
V švicarskem parlamentu, ki je reformo s tesno večino potrdil v letošnjem letu, so se za spremembe izrekle sredinske stranke ter stranke na levici, desne in desnosredinske stranke pa so bile proti. Kot opozarjata vlada in parlamentarna večina, je reforma nujna, da bi zaradi staranja prebivalstva, zmanjšane gospodarske rasti in nizkih obrestnih mer tudi v prihodnjih letih lahko zagotavljali pokojnine.
Po drugi strani nasprotniki reformo označujejo za nepravično, še posebej do mlajših generacij. Polarizacija med privrženci politične levice in desnice se je v zadnjih tednih še povečala, je pa po drugi strani ostala nespremenjena razlika med francosko govorečim delom države, ki je bolj naklonjen reformi, in večinsko nemško govorečo skupnostjo, za katero je verjetneje, da bo reformo zavrnila.
Reforma predvideva zvišanje upokojitvene starosti za ženske s 64 na 65 let, s čimer se starost za upokojitev za ženske in moške izenačuje. Posega pa tudi v izplačila, ki se za pokojnine namenijo iz sredstev, zbranih v okviru drugega stebra pokojninskega zavarovanja. Za zavarovanca, ki je v svojem pokojninskem skladu zbral 100.000 švicarskih frankov, bi sprememba pomenila, da bo iz tega namesto 6800 švicarskih frankov prejel letno izplačilo v višini 6000 švicarskih frankov.
Znižanje bi vplivalo na zavarovance, ki v začetku leta 2019 še ne bodo dopolnili 45 let. Bi pa po drugi strani vsi na novo upokojeni prejeli dodatnih 70 švicarskih frankov mesečno. Predviden je tudi rahlo povečan priliv v starostni pokojninski sklad od DDV.
Po anketi Inštituta za raziskave javnega mnenja GfS Bern, objavljeni sredi minulega tedna, so volivci še v zadnjih dneh pred referendumom precej razdeljeni. Podporo pokojninski reformi je napovedalo 51 odstotkov vprašanih, 44 odstotkov se je izreklo proti. Podobno je pri povišanju sredstev od DDV, kjer je polovica vprašanih izrazila podporo, 45 odstotkov pa nasprotovanje. Pet odstotkov je bilo neopredeljenih.
Po oceni enega enega od direktorjev GfS Bern Lukasa Golderja bi lahko bili odločilni glasovi podpornikov sredinskih strank, nasprotnikov in mlajše generacije. Vendar pa je zaradi kompleksnosti problematike, o kateri se bo odločalo, napovedovanje izidov referenduma precej težka naloga. Poleg tega je odločanje o pokojninah in DDV neposredno povezano, kar pomeni, da mora večina volivcev in kantonov odobriti dvig od DDV, da bi zeleno luč dobila tudi reforma, je dodal. Ocenil je še, da so v zadnjih nekaj tednih v kampanji prevladovale polemike na podlagi argumentov in je razprava v nasprotju s pričakovanji manj temeljila na čustvih.
Švicarji bodo sicer na referendumu odločali tudi o ustavnem dopolnilu za varnost preskrbe s hrano, ki se mu obeta zanesljiva podpora. Skoraj 70 odstotkov vprašanih v raziskavi GfS je napovedala podporo predlogu, ki ga je parlament sprejel na pobudo vodilnega združenja kmetov.