petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Število mrtvih v Mjanmaru raste, vse več je tudi beguncev
Število smrtnih žrtev spopadov v nemirni pokrajini Rakhine na severozahodu Mjanmara, kjer so se razmere zaostrile prejšnji teden, je zraslo na skoraj 400, poročajo tuje tiskovne agencije. V minulem tednu je po navedbah ZN v sosednji Bangladeš pobegnilo več kot 38.000 pripadnikov muslimanske manjšine Rohingya.
Vojska je sporočila, da od takrat izvaja operacijo čiščenja ter da morajo varnostni organi ščititi civiliste pred "ekstremističnimi teroristi". Pripadniki manjšine Rohingya, ki so pobegnili iz države, medtem govorijo o sistematičnem ubijanju in požiganju vasi z namenom njihovega izgona iz države.
Muslimanskemu ljudstvu Rohingya, ki predstavlja manjšino v sicer pretežno budističnem Mjanmaru, zanikajo pravico do državljanstva ter mu omejujejo številne druge pravice. Njihovo gibanje je zelo omejeno, prav tako dostop do osnovnih storitev.
Budistični mjanmarski nacionalisti jih označujejo za ilegalne migrante iz Bangladeša, čeprav v Mjanmaru živijo že stoletja.
Mjanmarske oblasti so v preteklem tednu evakuirale približno 11.700 "etničnih prebivalcev" pokrajine Rakhine v sosednje pokrajine.
V četrtek je 150 manjšinskih upornikov znova napadlo varnostne sile v bližini hinduističnih vasi.
Bangladeška obmejna policija pa je v četrtek našla 15 trupel pripadnikov manjšine Rohingya, med katerimi je bilo 11 otrok, ki so utonili med prečkanjem reke Naf. To mejno reko prečkajo številni begunci, ki želijo priti v Bangladeš. S tem je število žrtev več nesreč čolnov z begunci, ki so v reki utonili od srede, zraslo na 41.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je v torek izrazil globoko zaskrbljenost zaradi civilnih žrtev konflikta in pozval sosednji Bangladeš, naj sprejme begunce.
Bangladeš skuša množične prehode meje preprečiti, saj je v državi že 400.000 prebeglih pripadnikov preganjane manjšine. Po podatkih ZN je na "nikogaršnji zemlji" med Mjanmarom in Bangladešem trenutno okoli 20.000 ljudi.