REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Spoznajte človeka, katerega kri ima super protitelesa, ki lahko popolnoma ubijejo covid-19

Spoznajte človeka, katerega kri ima super protitelesa, ki lahko popolnoma ubijejo covid-19Odkritje super protiteles je izjemno dragocen vir pri raziskavi potencialnih načinov zdravljenj covida-19. Vir: Twitter
Hollis, sicer nekdanji športni novinar, je bil zelo presenečen, ko je izvedel, da je že premagal bolezen covid-19, ne da bi vedel, da je v njegovo telo sploh vstopil nevaren virus.

Vodja komunikacij na univerzi George Mason v Fairfaxu v Virginiji, 54-letni John Hollis, je nedavno spoznal, da je eden redkih ljudi na svetu, katerega kri lahko znanstvenikom zelo pomaga razumeti koronavirus in morda tudi lahko reši življenje ljudem, ki zaradi okužbe z nevarnim virusom SARS-CoV-2 zbolijo za koronavirusno boleznijo covid-19.

Hollis, sicer nekdanji športni novinar, je bil zelo presenečen, ko je izvedel, da je že premagal bolezen covid-19, ne da bi vedel, da je v njegovo telo sploh vstopil nevaren virus.

Američan je pred kamerami priznal, da je bil v času, ko se je s koronavirusom SARS-CoV-2 okužil njegov sostanovalec, ki je skoraj mesec dni prestajal hujšo obliko bolezni, s težjimi simptomi, prepričan, da bo zbolel tudi sam.

John Hollis, človek, pred katerim koronavirus trepeta. Vir: Twitter

Strah, da lahko zboli in morda celo izgubi življenje zaradi covida-19 ga je gnal, da svojemu sinu Davisu napiše celo poslovilno pismo, prepričan, da ga morda ne bo videl odraščati, je novinarjem zaupal Hollisov najboljši prijatelj Kevin W. Tydings.

Znanstveniki so ugotovili, da Hollis spada v kategorijo redkih ljudi, katerih kri bi raziskovalcem lahko pomagala bolje razumeti covid-19 in morda celo zdraviti covidne bolnike, ker je razvil super protitelesa.

Tydings, sicer odvetnik iz mesta Charlotte v Južni Karolini, je zato Hollisa cela dva tedna klical iz dneva v dan, da preveri, če je z njim vse v redu.

»Zelo me je skrbelo zanj, ker je bil prepričan, da bo hudo zbolel. Ni šel nikamor, ker ni želel, da bi še koga okužil…« pripoveduje Kevin Tydings.

 Nato se je izkazalo, da je Hollis covid-19 nevede že prebolel.

Lanca Liotte, nekdanjega namestnika direktorja ameriškega Nacionalnega inštituta za zdravje.
Lance Liotta, nekdanji namestnik direktorja ameriškega Nacionalnega inštituta za zdravje. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Sredi julija lani se je John Hollis namreč prostovoljno udeležil raziskave koronavirusa v kampusu, ki jo je z navdušenjem podprl novi predsednik univerze George Mason Gregory Washington in pod vodstvom Lanca Liotte, nekdanjega namestnika direktorja ameriškega Nacionalnega inštituta za zdravje.

Hollisova kri je polna tako imenovanih super-protiteles, ki nevtralizirajo covid-19, četudi bi njegovo kri razredčili 10.000-krat.

Znanstveniki pod taktirko Liotte so ugotovili, da je John Hollis spada v kategorijo redkih ljudi, katerih kri bi znanstvenikom lahko pomagala bolje razumeti covid-19 in morda celo zdraviti covidne bolnike, ker je razvil super protitelesa.

Njegova kri je polna tako imenovanih super-protiteles, ki nevtralizirajo covid-19, četudi bi njegovo kri razredčili 10.000-krat.

Hollis in Liotta: Odkritje super protiteles je izjemno dragocen vir pri iskanju potencialnih zdravil za covid-19. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Tudi v tem primeru bi Hollisova kri še vedno v 90 odstotkih uspešno uničila virus, pojasnjujejo znanstveniki.

Odkritje super protiteles je zato izjemno dragocen vir pri odkrivanju novih načinov zdravljenj koronavirusne bolezni covid-19, poudarja Liotta.

»S pomočjo Johna smo odkrili razburljive nove informacije. Spoznavanje teh protiteles nam ponuja nove načine za boj proti covidu-19,« poudarja bioinženir in patolog z univerze George Mason dr. Lance Liotta, poroča NBC.

»Njegovo kri smo odvzeli v različnih časovnih intervalih in zdaj je to zlata jama za iskanje novih načinov za bojevanje z virusom. Zdi se, da je Hollis nedotakljiv za korona virus,« je izpostavil Liotta za ameriške in britanske medije.

»Njegovo kri smo odvzeli v različnih časovnih intervalih in zdaj je to zlata jama za iskanje novih načinov za bojevanje z virusom. Zdi se, da je Hollis nedotakljiv za korona virus,« je izpostavil Liotta za ameriške in britanske medije.

S Hollisovimi protitelesi, beljakovinami v obliki črke Y v krvi, ki jih imunski sistem uporablja za prepoznavanje bakterij in virusov ter boj proti njim, bodo znanstveniki lažje razumeli, kako uničiti koronavirus in kako ustvariti masovno produkcijo takšnih super protiteles.

Protitelesa delujejo tako, da se vežejo na bodice koronavirusa ter na ta način onemogočijo, da bi se virus vezal na celico in jo okužil.

Super protitelesa napadejo več delov virusa in ga na ta način zelo hitro tudi uničijo.

Hollisova protitelesa so tako močna, da je imun celo na nove mutacije koronavirusa.

Znanstveniki zato upajo, da jih bo poznavanje super protiteles naučilo, kako izboljšati cepiva in zdravljenje covida-19.

Pri Hollisu gre za medicinski fenomen, ki ga najdemo pri manj kot petih odstotkih prebivalstva, ki je bilo v stiku s covidom, je pokazala študija, zaradi katere je njegova kri dragocen vir pri iskanju zdravila za to bolezen.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek