REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Sporni madžarski zakon o prosilcih za azil začel veljati

Sporni madžarski zakon o prosilcih za azil začel veljatiMigranti na madžarsko-srbski meji želijo prestopiti državno mejo, foto: bumm.sk

Na Madžarskem je z današnjim dnem začel veljati sporni zakon, ki predvideva avtomatično pridržanje prosilcev za azil, kar bodo izvajali v dveh kontejnerskih centrih ob meji s Srbijo. Svet Evrope in druge človekoljubne organizacije so sporni zakon že ostro kritizirale, ker da krši določila Evropske konvencije za človekove pravice.

Madžarski parlament je zakon potrdil v začetku meseca. Sprejem zakonodaje so utemeljili na varnostnih razlogih v luči zadnjih terorističnih napadov v Evropi.

Vsi migranti, tudi prosilci za azil in ne glede na njihovo starost in druge okoliščine, bodo morali na odločitev o prošnji za azil počakati v sprejemnih območjih na meji. To bo veljalo tako za nove prišleke kot tiste, ki so že v državi.

Na ta način jim bodo preprečili, da bi se, dokler bo njihova prošnja za azil v obravnavi, svobodno gibali po državi ali jo celo zapustili. Hkrati so tudi skrajšali roke za pritožbo proti zavrnjeni prošnji za azil na tri dni in enako roke za odločitev o tej pritožbi.

Mednarodne človekoljubne organizacije, kot je Amnesty International, so opozorile, da nova madžarska zakonodaja že v temeljih krši načela EU, "ki prepoveduje pridržanje nekoga zato, ker je vložil prošnjo za azil". Kritični so bili tudi v visokem komisariatu Združenih narodov za begunce (UNHCR), komisar Sveta Evrope za človekove pravice Nils Muižnieks pa je v izrazu zaskrbljenosti prav tako ocenil, da zakon ni v skladu z evropsko zakonodajo o varstvu človekovih pravic.

"Avtomatičen odvzem prostosti vsem prosilcem za azil bi bila jasna kršitev madžarskih obveznosti v okviru evropske konvencije za človekove pravice," je v odzivu na sprejem zakona v parlamentu opozoril komisar Muižnieks.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek