REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Spiegel: Se bodo »divje« volitve v ZDA spremenile v popoln kaos in nekakšno državljansko vojno?

Spiegel: Se bodo »divje« volitve v ZDA spremenile v popoln kaos in nekakšno državljansko vojno?Nemški časnik ocenjuje, da izključitev Trumpa iz predvolilne kampanje v tradicionalno demokratičnih državah ne bo imela velikega vpliva na splošne volitve, če pa bi mu prepovedali kandidaturo v »nihajočih državah«, bi bil to hud udarec za njegove predsedniške ambicije. Vir: Posnetek zaslona, X

Medtem ko ankete kažejo vse večje možnosti Donalda Trumpa na ameriških predsedniških volitvah leta 2024 proti sedanjemu voditelju ZDA Josephu Bidnu, t. i. globoka država si močno prizadeva, da bi nekdanjega prvega moža Združenih držav onemogočila pri novi kandidaturi za Belo hišo.

Poleg številnih sodnih procesov proti njemu sta na sceno stopili tudi zvezni državi Maine in Kolorado, ki sta nekdanjega predsednika črtala z volilnih lističev, ker je izpodbijal rezultate prejšnjih volitev, to pa je leta 2021 vodilo do srditih neredov na Kapitolskem griču.

Več ameriških zveznih držav namreč zdaj tuhta, ali naj Trumpu dovolijo kandidirati na volitvah, pri čemer se sklicujejo na 14. amandma zvezne ustave, po katerem nihče, ki je sodeloval v uporu, ne more opravljati javne funkcije.

Nemški »Spiegel« poudarja, da si v najmanj dvanajstih ameriških zveznih državah prizadevajo, da bi Trumpa odstranili z volilnih lističev.

V Koloradu in Mainu mu je torej prepovedano kandidirati na primarnih volitvah svoje stranke, s tem da bi moralo v Mainu končno odločitev sprejeti vrhovno sodišče.

V Michiganu vrhovno sodišče ni želelo obravnavati tega vprašanja, kar pomeni, da bo tam njegovo ime romalo na volilne lističe. V Minnesoti je vrhovno sodišče razsodilo, da nima pristojnosti nad primarnimi volitvami, vendar to ne zagotavlja, da bo Trump pozneje lahko kandidiral kot republikanski predsedniški kandidat.

Dovoljeno mu je nastopiti na primarnih volitvah v Kaliforniji, pa tudi v Oregonu.

Kakšen vpliv bi imela Trumpova izključitev z državnih volitev?

Tako Kolorado kot Maine, pa tudi Kalifornija in Oregon veljajo za varne države za demokrate.

Kolorado ima demokratsko večino na predsedniških volitvah od leta 2008, leta 2020 pa je bil Biden 13,5 odstotka pred Trumpom.

V Mainu je večina vedno glasovala za demokratskega kandidata od leta 1992. Leta 2020 je imel Biden devet odstotkov več glasov kot Trump, trije od štirih elektorskih glasov pa so pripadli demokratom.

Poleg Nebraske je Maine izjema v ameriškem volilnem sistemu – kjer se elektorski glasovi podeljujejo sorazmerno, ne absolutno. Če bi bil Trump tam izključen iz predizborov, bi bil vpliv na volitve v ZDA verjetno obroben, a simboličen. Enako velja za Kalifornijo in Oregon, ki sta na zadnjih volitvah pripadla Bidnu in kjer je sedanji predsednik v anketah precej pred kandidatom Trumpom, navaja »Spiegel«.

Vendar, dodaja nemški časnik, je v Michiganu in Minnesoti drugače. Michigan velja za »swing state«: leta 2020 je tam zmagal Biden z 2,8-odstotno prednostjo pred Trumpom, ki je tesno zmagal v državi leta 2016, ko je bil za 0,2 odstotka pred Hillary Clinton.

Ankete trenutno kažejo, da Trump v Michiganu vodi pred Bidnom. Če Trumpu tam ne bodo dovolili kandidirati, bi bil to hud udarec za njegove predsedniške ambicije.

Michigan je še posebej pomemben za trenutne predsedniške volitve novembra 2024, saj se pričakuje tesen in morda odločilen rezultat v zvezni državi s približno desetimi milijoni ljudi.

Minnesota je šla na zadnjih volitvah v prid Bidnu, vendar ankete kažejo, da bi lahko bila volilna volja leta 2024 precej tesna.

Kakšen vpliv pa bi imela odločitev Vrhovnega sodišča ZDA, se sprašuje nemški »Spiegel«.

Vsaj v primeru Kolorada bo zadnjo besedo imelo ameriško Vrhovno sodišče. Če bo podprlo odločitev Kolorada in Trumpa izključilo iz nacionalnih volitev, bi to lahko imelo nepredstavljive posledice.

»Možno je, da se bo že tako divja volilna sezona v ZDA sprevrgla v popoln kaos, ki bo morda vodil v neke vrste državljansko vojno. Leto 2024 bo politična nočna mora. Trump in njegovi podporniki ne bodo nikoli sprejeli poraza na sodišču, četudi bi jim ga sporočila najvišja oblast,« opozarja dopisnik »Spiegla« Mark Pitzke.

Predizbori ameriških republikancev se začnejo 15. januarja v Iowi in končajo 4. junija v Novi Mehiki in New Jerseyju.

Michigan voli 27. februarja, Kolorado, Kalifornija, Maine in Minnesota 5. marca, Oregon 24. maja.

V anketah prepričljivo vodi Donald Trump, za njim sta nekdanja veleposlanica pri OZN Nikki Haley in guverner Floride Ron DeSantis.

Demokrati bodo o svojem kandidatu odločali na volitvah med 23. januarjem in 8. junijem, vse pa kaže na to, da bo njihov kandidat aktualni predsednik Joseph Biden.

Predsedniške volitve v ZDA bodo 5. novembra 2024.

Demokrati in republikanci bodo svoje kandidate izbrali poleti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek