REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slaba orientacija? »Putin se mora obrniti za 360 stopinj!«, sporoča nemška zunanja ministrica. Medvedjev ji - pritrjuje!

Slaba orientacija? »Putin se mora obrniti za 360 stopinj!«, sporoča nemška zunanja ministrica. Medvedjev ji - pritrjuje!Nekdanji predsednik Rusije o Annaleni Baerbock: »Smešno je, da Evropo vodijo tako nevedni ljudje.« Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nekdanji ruski predsednik, sedaj pa podpredsednik ruskega Sveta za nacionalno varnost Dimitrij Medvedjev se je posmehnil razumevanju geometrije in splošni neizobraženosti nemške zunanje ministrice Annalene Baerbock.

Ruski predsednik Vladimir Putin se mora »obrniti za 360 stopinj«, da bo Ukrajina varna, je na varnostni konferenci v Münchnu povedala nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock.

Z drugimi besedami, mora torej nadaljevati točno v isti smeri, kot to počne v tem trenutku, je poudaril nekdanji ruski predsednik Dimitrij Medvedjev. In zatrdil, da bo Rusija res storila naravnost tako.

Ko je v soboto nastopila skupaj z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom in ukrajinskim zunanjim ministrom Dmitrom Kulebo, so Baerbockovo vprašali (posnetek zgoraj), ali obstaja »kakršna koli možnost, da bo Ukrajina dolgoročno varna«, če Putin ostane na položaju.

»Če se ne spremeni za 360 stopinj, ne,« je po tehtnem premisleku odgovorila nemška zunanja ministrica.

»Smešno je, da Evropo vodijo tako nevedni ljudje,« je nato na družbenih omrežjih zapisal nekdanji ruski predsednik Medvedjev. »Nobenega dvoma ni, poznavalka geometrije, da bo tako,« se ji je posmehnil. In poudaril: »Nadaljevali bomo v isti smeri!«

Baerbock, Blinken in Kuleba so govorili na panelu z naslovom »Vizije za Ukrajino«, na katerem so omenjeni trije poskušali skicirati podobo, kakšna bi lahko bila država videti - po konfliktu.

Vsi trije so se strinjali, da se mora Rusija za dosego tega cilja brezpogojno umakniti z ozemlja, ki ga zahteva Kijev, kar vključuje rusko regijo Krim in štiri nekdanje ukrajinske regije, ki so se septembra osamosvojile in nato glasovale za pridružitev Ruski federaciji.

V ponovitvi prejšnjih izjav iz Kijeva je Kuleba dejal, da »dolgoročna vizija« zmage za Ukrajino ne vključuje samo ruskega umika, ampak »odškodnine za povzročeno škodo, odgovornost za storilce zločinov, in kar je najpomembneje, Rusija se mora spremeniti.«

»Dokler bo Putin na oblasti, bomo v težavah,« je zatrdil in dodal, da bo odstavitev ali upokojitev sedanjega predsednika Rusije vodila v »obdobje priložnosti za vse nas

Zahodni podporniki Ukrajine pa si niso enotni glede spremembe režima v Moskvi.

Medtem ko je Victoria Nuland, namestnica ameriškega državnega sekretarja za politične zadeve Blinkna – ki je v veliki meri orkestrirala državni udar v Kijevu leta 2014, ki je bil izpeljan s podporo ZDA in Evropske unije – izrecno pozvala k odstranitvi Putina, je francoski predsednik Emmanuel Macron v petek dejal, da je tak pristop obsojen na neuspeh.

»Ko slišim veliko ljudi, ki se zavzemajo za spremembo režima, bi jih samo vprašal: Za katero spremembo ste? Kdo je naslednji? Kdo je vaš vodja? Kako to izvesti? V zadnjem desetletju smo večkrat doživeli veliko sprememb režimov v številnih državah. To je bil popoln neuspeh,« je opozoril predsednik Francije na münchenski konferenci.

Dobri poznavalci ruske politike pa opozarjajo, da Kremelj ne vodi politike enega človeka, pač pa da Putin počne to, kar podpira ves političen vrh in za kar ima podporo velike večine prebivalcev Ruske federacije.

Zato tudi Putinova »odstranitev« ne bi prinesla rešitve, o kateri sanjajo sedanji nesposobni politiki v večini držav EU in jastrebi v ZDA.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek