REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Seymour Hersh: Obama izsilil Bidna, da se umakne iz predsedniške tekme

Seymour Hersh: Obama izsilil Bidna, da se umakne iz predsedniške tekmeKljučni dejavnik pri odločitvi o odstranitvi Bidna s položaja predsednika ZDA s sklicevanjem na 25. amandma je bila vrsta javnomnenjskih raziskav. Vir: Posnetek zaslona, X

Z analizo niza dogodkov pred umikom ameriškega predsednika Josepha Bidna iz tekme za ponovno izvolitev na ta položaj - od debakla na televizijskem dvoboju z Donaldom Trumpom do umika donatorjev Demokratske stranke in vse pogostejših časopisnih člankov o slabem zdravju ter nazadnje o domnevni okužbi s korona virusom – je ameriški novinar Seymour Hersh razkril, da je nekdanji voditelj ZDA Barack Obama Bidnu zagrozil, da ga bodo odstavili z oblasti, če se sam ne odpove udeležbi na novembrskih volitvah.

Obama je namreč v nedeljo, 21. julija, poklical Bidna in mu povedal: »Kot stvari stojijo, imamo Kamalino (ameriška podpredsednica Harrisova) odobritev za implementacijo 25. amandmaja

V skladu s 25. amandmajem ameriške ustave je po besedah veterana ameriškega raziskovalnega novinarstva ​​mogoče predsednika ZDA odstaviti z oblasti v primeru, da ni sposoben opravljati svojih nalog, njegovo vlogo pa prevzame podpredsednik.

»Takrat je bilo že jasno, da bo Harrisova dobila podporo za udeležbo na predsedniških volitvah novembra. Prav tako je bil Obama izrecen, da je ne bo takoj podprl, čeprav so v stranki sklepali, da ji bodo izkušnje tožilke pomagale, da se zoperstavi Trumpu v razpravi,« piše Hersh, sklicujoč se na besede neimenovanega visokega uradnika, na svoji platformi »Substack«.

Novinar poudarja, da je bil ključen dejavnik pri odločitvi za odstavitev Bidna s položaja s sklicevanjem na 25. amandma niz vse bolj negativnih anket po naročilu financerjev Demokratske stranke, ki so kazale na vse boljši položaj Bidnovega nasprotnika Trumpa v volilnem telesu.

Po besedah ​​slovitega ameriškega raziskovalnega novinarja in Pulitzerjevega nagrajanca je bilo od pulza javnega mnenja odvisno tudi, ali bo Harrisovo zamenjal morda nek drug kandidat, če se bi pokazalo, da ji podpora ne raste.

Vir Seymourja Hersha je še povedal, da je bil Obama vpleten v vsa pogajanja o novem kandidatu Demokratske stranke in ob tem zelo dejaven.

»Želel je imeti popoln nadzor nad tem, kdo bo izvoljen,« sklene Hersh.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek