petek, 10. januar 2025 leto 30 / št. 010
Severna Koreja s parado demonstrirala vojaško moč
Na vojaški paradi, ki si jo je ogledal tudi severnokorejski voditelj Kim Jong Un, je Severna Koreja ob današnjem prazniku razkazovala svojo vojaško moč. Prvič je pokazala nove tipe raket, medtem ko do šestega jedrskega poskusa, ki so ga napovedovali nekateri, vsaj zaenkrat ni prišlo.Severna Koreja je namreč napovedala, da se ob obletnici pripravlja "velik dogodek", v ZDA pa so bili prepričani, da se pripravlja jedrski poskus, do katerega bi lahko o prišlo že ta konec tedna ob 105-em rojstnem dnevu ustanovitelja Severne Koreje Kim Il-Sunga. ZDA imajo zato v pripravljenosti bombnike v oporišču Guam, v regijo pa so poslali tudi udarno skupino ameriške mornarice, ki jo vodi ameriška letalonosilka "USS Carl Vinson." NBC News je poročala, da bi bil ameriški napad na Severno Korejo izveden z raketami, bombami, kibernetskimi sredstvi in specialci na terenu. Te napovedi so pridobile na teži zaradi nedavnega napada ZDA na Sirijo.
V Severni Koreji danes sicer praznujejo "dan sonca", s katerim se spominjajo 105. obletnice rojstva ustanovitelja države Kim Il Sunga.
Voditelj Severne Koreje Kim si je vojaško parado na osrednjem trgu v Pjongjangu ogledal sproščen, obdan s partijskimi in vojaškimi voditelji. "Današnja parada je priložnost za prikaz naše mogočne vojaške moči," je prek zvočnikov sporočil napovedovalec.
V vojaški paradi so se zvrstili čete vojakov, tanki, raketni sistemi in drugo orožje. Svoje spretnosti so prikazali tudi piloti, saj je v formaciji parado preletelo 105 vojaških letal.
Kim ni nagovoril zbranih, zato pa je njegov tesni pomočnik Choe Ryong Hae ponovil opozorilo, da se bo Pjongjang odzval na vsakršno provokacijo. "Na vojno z vsemi sredstvi smo pripravljeni odgovoriti z vojno z vsemi sredstvi in na kakršnekoli jedrske napade smo pripravljeni odgovoriti s svojimi jedrskimi napadi," je dejal Choe.
Pjongjang je zaradi svojega raketnega in jedrskega programa že tarča sankcij Združenih narodov. Letos je izvedel več raketnih poskusov, zadnjega 5. aprila, ko je balistična raketa padla v morje ob vzhodni obali države. Zadnji jedrski poskus pa je država izvedla 9. septembra lani.
Medtem je današnja vojaška parada vključevala prikaz novih medcelinskih balističnih raket ter raket za izstrelitev iz podmornice, ki jih je Pjongjang uspešno testiral avgusta lani, so ocenili strokovnjaki.
V nasprotju s predhodnimi paradami, ki se jih je udeležil Kim, tokrat med občinstvom očitno ni bilo nobenega višjega predstavnika Kitajske. Ta je osamljena severnokorejska zaveznica, a prav tako nasprotuje raketnim in jedrskim poskusom ter podpira sankcije ZN. V petek je Kitajska znova pozvala k pogovorom, ki bi rešili krizo.
"Pozivamo k premoru provokacij in groženj, preden bodo razmere postale tako slabe, da jih ne bo mogoče vrniti na prejšnje stanje," je v petek na novinarski konferenci v Pekingu dejal kitajski zunanji minister Wang Yi. "Zadnje čase so napetosti narasle (...) in občutek imam, da bi konflikt lahko izbruhnil vsak hip," je opozoril.
Wang je na pomoč pozval Rusijo. Ruskemu zunanjemu ministru Sergeju Lavrovu je v petek po telefonu dejal, da je skupni cilj obeh držav "privesti vse strani nazaj k pogajalski mizi", je sporočilo kitajsko zunanje ministrstvo.
Kitajska je pripravljena sodelovati z Rusijo, da čim hitreje umirijo razmere na polotoku in in se vrnejo k dialogu, je dejal Wang Lavrovu. "Preprečevanje vojne in kaosa na polotoku je v našem skupnem interesu," je dodal.
Ameriški predsednik Donald Trump je v zadnjem času večkrat opozoril, da so ZDA pripravljene enostransko ukrepati proti Pjongjangu, če Kitajski ne bo uspelo omejiti severnokorejskega jedrskega programa. Proti Korejskemu polotoku je ameriška vojska v minulih dneh poslala svojo letalonosilko USS Carl Vinson s spremstvom.
Vojska Severne Koreje je že pred parado zagrozila, da bo "brez milosti upustošila ZDA" če se bodo ameriške sile, ki se približujejo korejskemu polotoku, odločile napasti Severno Korejo.
Skupina ameriških ladij se je namreč približala korejskemu polotoku tako zaradi podpore zavezniški Južni Koreji, v kateri imajo ZDA tudi veliko število svojih vojakov, pa tudi zato, da bi Severno Korejo odvrnili od šestega poskusa jedrske eksplozije in novih preizkusov raket dolgega dosega. Vendar v Severni Koreji to približevanj ameriških ladij vidijo kot poskus ogrožanja lastne suverenosti.
"Naš najbolj oster odgovor ZDA in njihovim vazalnim silam bo izveden na tako brezobziren način, da agresorjem ne bo dopustil, da preživijo," piše v sporočilu severnokorejske vojske, ki ga je objavila KCNA, tiskovna agencija Severne Koreje. Neposredno pred tem opozorilom je ameriška televizija NBC News, (ki je informacije dobila od dobro obveščenih ameriških uradnikov) objavila, da so ZDA pripravljene izvesti preventivni napad s konvencionalnim orožjem na Severno Korejo v primeru, da država izvede še en jedrski preizkus. Pentagon teh trditev uradno ni želel komentirati. Ameriški obveščevalci so potrdili, da sta 480 kilometrov od obale Severne Koreje že priplula dva rušilca ameriške vojne mornarice. Oba lahko izstreljujeta manevrirne rakete "Tomahawk", tako kot je bilo to prejšnji teden storjeno v primeru Sirije, kjer so z ameriških rušilcev na vojaško letališče v pokrajini Homs izstrelili 59 manevrirnih raket. Ameriški predsednik je tudi napovedal, da v primeru, če mu Kitajska ne bo pomagala pri discipliniranju Severne Koreje "sam poskrbel" za severnokorejski "problem". Nekateri analitiki opozarjajo, da število ladij, ki se zbirajo blizu obal Severne Koreje presega sicer v tem delu sveta običajen primer demonstracije sile.
Da so razmere resne kaže tudi opozorilo kitajskega zunanjega ministra Vang Jija, ki je dejal, da lahko "vojna s Severno Korejo nastopi vsak trenutek" in ZDA ter Severno Korejo pozval, da naj ublažita svojo retoriko in spoznata, da bi v primeru vojne obe državi plačali veliko ceno. Kitajska sicer nasprotuje severnokorejskim jedrskim poskusom in je na Severno Korejo pritisnila z ekonomskimi sredstvi, vendar hkrati ne podpira vojaških operacij zoper Severno Korejo.