REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Šef Nata članice pozval, naj se začnejo učiti ruščine

Šef Nata članice pozval, naj se začnejo učiti ruščinePovečajte vojaško porabo ali se odpravite na tečaj jezika, je Evropskemu parlamentu sporočil Mark Rutte. Vir: Posnetek zaslona, X

Evropske članice Nata bi morale drastično povečati izdatke za vojsko ali pa se začeti učiti ruščine, je dejal generalni sekretar Severnoatlantske zveze Mark Rutte.

Rutte predlaga, naj države EU »ožemejo« svoje zdravstvene, pokojninske in druge socialne storitve, da bi zbrale denar za NATO.

Medtem ko dve tretjini članic Nata zdaj izpolnjujeta cilj bloka za leto 2014, da za vojsko namenijo dva odstotka svojega bruto domačega proizvoda (BDP), to ni dovolj, da bi jih zaščitilo pred Moskvo, je Rutte povedal na sestanku Odbora za zunanje zadeve Evropskega parlamenta in Odbora in pododbora za varnost in obrambo.

»Zdaj smo varni, vendar ne čez 4-5 let,« je dejal Rutte.

»Torej, če tega ne storite, se udeležite tečajev ruskega jezika ali pojdite na Novo Zelandijo. Ali pa se zdaj odločite, da boste porabili veliko več,« je dodal.

Rutte je poudaril, da se še »ni zavezal« glede nove številke za oboroževanje Nata, a da dva odstotka »nista niti približno dovolj«.

Novoizvoljeni predsednik ameriški Donald Trump je predlagal povečanje izdatkov za vojske Nata na pet odstotkov, vendar nobena članica zahodnega vojaškega pakta – vključno z ZDA – trenutno ni niti blizu te številke.

Rutte je že večkrat zahteval dodatna sredstva za obrambo, kar je voda na mlin dobičkonosne orožarske industrije.

Prejšnji mesec je predlagal, naj države EU »ožemejo« svoje zdravstvene, pokojninske in druge socialne storitve, da bi našle denar, in ta poziv ponovil tudi pred Evropskim parlamentom.

Zahodnoevropska vojaška industrija je povečala proizvodnjo, da bi oskrbovala Ukrajino v vojni z Rusijo, vendar njeni najboljši napori niso bili dovolj, je dejal nekdanji nizozemski premier, ki je prevzel položaj poveljnika Nata oktobra lani.

»Nismo tam, kjer bi morali biti, ne še. Naša industrija je še vedno premajhna, preveč razdrobljena in – če sem iskren – prepočasna,« je potarnal Rutte.

ZDA trenutno predstavljajo 60 odstotkov Natove vojaške porabe.

Odziv na Ruttejevo zahtevo: »Gre za istega prevaranta kot je bil zadnji slabi prodajalec avtomobilov (Jens Stoltenberg). In če bo denar na mizi, bo naslednji teden še en izgovor, zakaj je namesto diplomacije potrebno še več denarja.« Vir: Posnetek zaslona, X

Brez Washingtona bi morale evropske članice Nata svoje izdatke povečati na 10 odstotkov BDP-ja, kar je po Ruttejevih besedah (zaenkrat) ​​nerealno.

Poudaril je, da celoten NATO potrebuje leto dni, da proizvede toliko orožja in streliva, kot ga lahko Rusija izdela v samo treh mesecih.

Za Moskvo je lažje, ker »nimajo naše birokracije,« je prepričan Rutte.

Trdi tudi, da Rusija porabi do 9 odstotkov svojega BDP za vojsko.

Na srečanju z najvišjimi obrambnimi uradniki prejšnji mesec je ruski predsednik Vladimir Putin dejal, da je ta številka 6,3 odstotka, in vojsko pozval, naj denar porabi odgovorno.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek