REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Scott Ritter: Ameriška vojska se ni sposobna ubraniti pred katerim koli morebitnim nasprotnikom

Scott Ritter: Ameriška vojska se ni sposobna ubraniti pred katerim koli morebitnim nasprotnikomMinistrstvo za obrambo ZDA ni prestalo že šeste letne revizije zapored, a davkoplačevalski denar se bo še naprej zapravljal. Vir: Posnetek zaslona, X

Ameriško obrambno ministrstvo je nedavno priznalo, da ne more upravičiti, za kaj točno je porabilo bilijone dolarjev ameriških davkoplačevalcev, saj znova ni prestalo test letne revizije – in to že šestič po vrsti.

Čeprav je novica o spodleteli reviziji prišla v medije, je bila s svetlobno hitrostjo pozabljena, saj je ameriška družba navajena zlivati ​​denar v črno luknjo obrambnih izdatkov, piše nekdanji ameriški obveščevalec in inšpektor OZN za orožje Scott Ritter.

Obrambni proračun Združenih držav je groteskno velik: z 877 milijardami dolarjev presega skupni proračun 849 milijard dolarjev desetih drugih držav z najvišjimi izdatki za obrambo skupaj.

Medtem ko Bidnova administracija zahteva 886 milijard dolarjev za obrambni proračun za prihodnje leto (in zdi se, da je Kongres tej številki pripravljen dodati dodatnih 80 milijard dolarjev), je očitna brezbrižnost ameriškega kolektiva – vlade, medijev in javnosti – do tega, kako skoraj en bilijon dolarjev davkoplačevalskega denarja, ki bo zapravljen, veliko govori o splošnem bankrotu ameriškega establišmenta.

Američani so navajeni videti velike številke, ko gre za izdatke za obrambo, in posledično pričakujejo velike stvari od vojske ZDA. Toda na terenu temu ni tako, spominja Ritter.

Kljub porabi približno 2,3 bilijona dolarjev za dve desetletji trajajočo katastrofo, imenovano Afganistan, so bili Američani avgusta 2021 v živo, po televiziji priča sramotnemu umiku svoje armade iz te države:

Podobno je 758 milijard dolarjev naložbe v invazijo leta 2003 in kasnejšo desetletno okupacijo Iraka šlo k hudiču, ko so se bile ZDA leta 2011 prisiljene umakniti, da bi se že leta 2014 vrnile za še eno desetletje preganjanja ISIS-a, kar je samo po sebi manifestacija neuspeha prvotnega iraškega podjetništva.

Skupaj so ZDA za svojo 20-letno nočno moro v Iraku in Siriji porabile več kot 1,8 bilijona dolarjev.

Dejstvo je, da je ta pristop k izdatkom za obrambo povzročil goljufije v velikem obsegu.

Američanom je bilo prodajano blago - vojska, ki je sposobna projicirati moč po vsem svetu, da bi ohranila tako imenovani »mednarodni red, ki temelji na pravilih«, na katerem temelji pojem ameriške izjemnosti.

A izkazalo se je, da je ameriška vojska votla kot številke v računovodskih knjigah Pentagona, opozarja nekdanji ameriški obveščevalec Scott Ritter.

Ameriško ljudstvo je kupilo aparat, ki se ni sposoben boriti in zmagati v veliki vojni proti kateremu koli potencialnemu nasprotniku.

Ni nam (Američanom) uspelo premagati Al Kaide, in ne ISIS ali talibanov.

In ne zmoremo premagati Kitajske ali Rusije, kaj šele manjših regionalnih sil, kot sta Severna Koreja in Iran, je prepričan Ritter.

In vendar bomo preprosto še naprej vlagali, navidezno brez pripomb, v to podjetje, saj nekako pričakujemo, da bo sistem, ki ne more prestati niti redne letne revizije, vendarle čudežno ustvaril drugačen rezultat kljub dejstvu, da mi, Američani, ne storimo ničesar, da bi zahtevali tak rezultat, opozarja Ritter.

Skratka, ameriško ljudstvo plačuje Vlado ZDA, da doseže rezultate, potrebne za ohranjanje njihovega prenapihnjenega občutka lastne vrednosti.

Američani smo se tako navadili, da smo največji, najhujši nasilneži na svetovnem prizorišču, da domnevamo, da lahko s preprostim vlivanjem denarja v sistem, ki je dajal (ne)želene rezultate več kot sedemdeset let, ohranjamo tudi v prihodnje.

Toda ko dodelite denar sistemu, ki je bil pogojen za delovanje brez odgovornosti, ne bodite presenečeni, ko se izkaže, da je čudovit dvorec na hribu, ki ste ga kupili, le hišica iz kart, sklene nekdanji ameriški marinec.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek