REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Ščit punca«: usedla se je na ulico, obrnjena s hrbtom policiji in tam ostala do naslednjega jutra. Bo omagala?

»Ščit punca«: usedla se je na ulico, obrnjena s hrbtom policiji in tam ostala do naslednjega jutra. Bo omagala?Ščit punca. Vir: Instagram

Medtem ko policija poskuša obvladati dele Hongkonga, kjer so se od nedelje naprej znova vneli protesti, ji demonstranti kljubujejo tako, da v vzhodnem delu mesta prižigajo ogenj na prostem …

Časnik South China Morning Post navaja, da je bilo pridržano več deset ljudi na protestih, ki jih lokalna oblast ni dovolila, med prijetimi je tudi 39-letni organizator tokratnega shoda, Max Chung Kin-ping.

Novi protesti so se začeli to nedeljo okoli 15. ure po lokalnem času, da bi nekoliko pozneje nekateri protestniki spremenili načrtovano pot in blokirali osrednje ulice.

Protestniki so v soseski Sheung Wan prižgali vozičke, polne različnih predmetov, ki so jih nato potisnili proti policijskemu kordonu.

Policija je obsodila vnovično stopnjevanje nasilja protestnikov in pozvala k umiritvi razmer, poroča Sputnik.

Novi protesti so se začeli to nedeljo okoli 15. ure po lokalnem času, da bi nekoliko pozneje nekateri protestniki spremenili načrtovano pot in blokirali osrednje ulice.

Policija je v nekem trenutku proti protestnikom uporabila solzivec, ki so mu sledili srditi in vse bolj nasilni spopadi.

Kritiki so opozorili, da bi zakon oblastem omogočil, da bi političnim nasprotnikom sodili na celinskem delu Kitajske - kjer seveda ni ne večstrankarskega sistema, ne delitve oblasti in temeljev pravne države, kot jo poznajo v Hongkongu.

Spomnimo, v Hongkongu so v začetku junija izbruhnili množični protesti, ko so oblasti napovedale sprejem zakona o izročanju osumljencev Kitajski. Hongkong ima na podlagi sistema ena država, dva sistema široko samoupravo, vendar ostaja del Kitajske. 

Vlada v Hongkongu je trdila, da gre za pomembno zakonodajo, ki bo Hongkongu omogočila izpolnjevanje mednarodnih obveznosti pri čezmejnih kazenskih primerih.

Kljub zagotovilom oblasti v Hongkongu, da bi imela njihova sodišča zadnjo besedo glede izročanja, so kritiki opozorili, da bi zakon oblastem omogočil, da bi političnim nasprotnikom sodili na celinskem delu Kitajske - kjer seveda ni ne večstrankarskega sistema, ne delitve oblasti in temeljev pravne države, kot jo poznajo v Hongkongu.

Nasprotniki nove zakonodaje so poudarjali, da bi sprejetje zakona vodilo v nadaljnjo erozijo sodne neodvisnosti, pa tudi, da se »dolga roka oblasti v Pekingu« vmešava v politiko Hongkonga.

Kitajski državni mediji vztrajajo, da so v ozadju protestov »tuje sile, ki skušajo destabilizirati Hongkong«, opozicija in njeni »tuji zavezniki pa naj bi izkoriščali protestnike za spodkopavanje verodostojnosti vlade«.

»Nekatere tuje sile izkoriščajo priložnosti, da bi prizadele Kitajsko, ko skušajo ustvariti opustošenje v Hongkongu,« trdi časnik China Daily.

Peking je zelo zaskrbljen zaradi vztrajnih protestov, ki se vrstijo drug za drugim na ozemlju, ki še vedno uživa poseben status po umiku britanskih oblasti leta 1997 in prehodu pod Kitajsko po načelu »ena država, dva sistema«.

Hongkonška vlada je naposled popustila pod pritiskom vse bolj množičnih protestov, ki se jih je udeležilo več kot milijon ljudi, in še posebej po seriji samomorov med protestniki, zato je predlog kontroverznega zakona vendarle suspendirala.

Toda - protesti so se nadaljevali.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

--- 【父母 反送中 我們需要您】 其實我好氣憤大部分人都咁怯懦 好氣憤係街上見到大部分都係學生,佢地屋企人呢? 如果真係擔心,真係小心啲3個字就代表到你? 我好氣憤佢地乜都無做過就話現實就係咁架喇呢啲咁無聊既答案。以前係咁依家就都會係咁,創傷後遺症? 我只係好心痛肯出黎撐頭家主力竟然係學生,佢地屋企人除左擔心就只係拋下一句小心。你咁擔心好應該自薦一齊去,作為子女,我係有幾渴望我爸媽可以自發跟我黎,無奈現階段仲係不斷爭拗中。到底係大部分父母都會同子女意見不合,定大部分都係變得怕事或者世界令你灰心? 但我最近學到只有自己可以永遠擺自己係個灰心失意既困局裡。 如果你覺得我地後生抗爭手法不當,你大可以親自到場一齊參與,教我地點先行得通 如果你只係支持和平抗爭,我兩晚既經歷可以話你知如果你只係坐係度,警察真係無咩理由主動傷害你。 所有父母,你覺得件事咁唔貼身?你無做錯事就唔關你事?今日通過左,我地所有學生都有可能被秋後算賬 愈多人參與集會,我地就愈唔需要武力解決。希望你可以係今晚主動出黎支持你既兒女子孫朋友 所有學生,嘗試拉至少一個父母親參與,又多人啲又安全啲又快啲成事 發動親子集會 仲有,我唔只想你出黎行個圈收工番屋企睇直播,我想你留守。 12.6.2019

A post shared by Lam Ka Lo (@lamkalo81) on

Medtem so svetovni mediji v množici protestnikov uzrli – njo. Mlada ženska je izstopala med stotimi tisoč protestniki - s svojo neverjetno umirjenostjo.

26-letna Lam Ka Lo se je odločila, potem ko so protesti in odziv policije postali nasilni, da se od 11. junija letos vsakič, ko se začnejo protesti, usede naravnost pred vrstami policistov s ščiti, zapre oči in - meditira.

Fotografi z vsega sveta so ujeli ta trenutek in fotografija je hitro zaokrožila po svetovnem spletu.

Poimenovali so jo »Ščit punca«.

Osvojila je pozornost in srca ne le domače, tudi svetovne javnosti.

Poimenovali so jo »Ščit punca«.

»Želela sem zaščititi tiste, ki so mlajši od mene. Tiste prve noči, ko sem videla, kako se policija premika proti protestnikom, sem se odločila, da se bom preprosto usedla na pločnik, obrnjena s hrbtom proti policistom. Želela sem, da policija ve, da ne želimo, da še naprej rinejo k nam. In da hkrati dojamejo, da jih tudi mi ne želimo napasti,« je Lam razkrila svoje vzgibe za Epoch Times.

Lam je bila zaskrbljena, da bo Peking pritisnil na mestno vlado, da izroči državljane katerekoli nacionalnosti, da bi se jim sodilo na kitajskih sodiščih zaradi izmišljenih ali lažnih obtožb.

Tako se je Lam omenjenega večera pridružila protestnikom pri sedežu vlade v Hongkongu, v predmestju Admiralti.

Hongkongška vlada je sicer najprej predlagala sporne spremembe zakona o izročitvi že februarja; nova zakonodaja bi omogočala najvišjemu mestnemu funkcionarju podpisovanje zahtev za ekstradicijo brez odobritve zakonodajnih organov.

Lam je bila, tako kot mnogi drugi prebivalci Hongkonga, zaskrbljena, da bo zakon sprejet in da bo Peking pritisnil na mestno vlado, da izroči državljane katerekoli nacionalnosti, da bi se jim sodilo na kitajskih sodiščih zaradi izmišljenih ali lažnih obtožb.

Napetosti so se že prve noči stopnjevale in prerastle v proteste, ko so se začele zbirati policijske snage. Okrog polnoči se je Lam odločila usesti pred policisti, ki so se grozeče pomikali proti protestnikom.

Nato so se ji pridružili še drugi. Sedela je vse do zore tega 12. junija letos, ko se se protesti začeli stopnjevati, njen pogum pa je marsikoga navdihnil.

Lam je pozneje priznala, da se je morala spopasti s strahom, ki jo je prelevil, ko je tam sedela, ter da je bila nervozna, ko so jo začeli fotografirati.

Zdaj uporablja meditativno tehniko, da bi bila spokojna ob policiji za svojim hrbtom.

»Čeprav sem bila nekoliko zmedena, sem se trdno odločila, da bom morala zaradi vseh dobrih vrednot, ki tvorijo Hongkong, zdržati,« razlaga Lam, ki je pred približno petimi leti sodelovala v protestih tudi zaradi glasovalnih pravic, ki so potekali pod nazivom »Umbrella«, zato so bili tudi oklicani za »dežnik revolucijo«.

Potem se je umaknila, odpotovala v Indijo, kjer se je učila meditirati.

Odpravila se je tudi v Nepal, ko se je leta 2015 zgodil uničujoč potres, vendar ji je meditativna tehnika omogočila, da je ostala mirna in premagala katastrofo.

Zdaj uporablja isto tehniko, da bi bila spokojna ob policiji za svojim hrbtom.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

. 被捕人士仍未釋放 堅持 加油

A post shared by Lam Ka Lo (@lamkalo81) on

»Iz svojega uma sem usmerjala pozitivno energijo. Trudila sem se ostati mirna v upanju, da se bo kaos okrog mene spremenil nazaj - v mir,« je dejala Lam.

Naslednji dan so policisti uporabili solzivec, gumijaste naboje in druga prisilna sredstva, da bi z ulic odstranili protestnike, ki jih je bilo več kot milijon.

Po graji iz mednarodne skupnosti zaradi uporabe prekomerne policijske sile in številnih samomorih med protestniki, je voditeljica Hongkonga Carrie Lam naposled napovedala, da bo zakon začasno umaknjen. A prebivalci s tem niso bili zadovoljni.

Od takrat znova in znova organizirajo nove shode na ulicah mesta ter zahtevajo popoln umik zakona in odstop voditeljev.

Lam Ka Lo opozarja, da dosedanji protesti niso pripeljali do želenih sprememb, vendar ostaja optimistična.

»Upam, da prebivalci Hongkonga vemo, da si svobodo lahko izborimo s svojimi življenji,« je sklenila.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek