sreda, 12. februar 2025 leto 30 / št. 043
»Ščit punca«: usedla se je na ulico, obrnjena s hrbtom policiji in tam ostala do naslednjega jutra. Bo omagala?
![»Ščit punca«: usedla se je na ulico, obrnjena s hrbtom policiji in tam ostala do naslednjega jutra. Bo omagala?](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/scit_punca.jpg?itok=nPIhm5v6)
Medtem ko policija poskuša obvladati dele Hongkonga, kjer so se od nedelje naprej znova vneli protesti, ji demonstranti kljubujejo tako, da v vzhodnem delu mesta prižigajo ogenj na prostem …
Časnik South China Morning Post navaja, da je bilo pridržano več deset ljudi na protestih, ki jih lokalna oblast ni dovolila, med prijetimi je tudi 39-letni organizator tokratnega shoda, Max Chung Kin-ping.
Max Chung Kin-ping, a key figure behind #YuenLong march, arrested by #HongKong police for 'inciting unlawful assembly'https://t.co/evHOcNXXIz
— David Moore@SCMP (@DavidMooreSCMP) 28 July 2019
Protestniki so v soseski Sheung Wan prižgali vozičke, polne različnih predmetov, ki so jih nato potisnili proti policijskemu kordonu.
Policija je obsodila vnovično stopnjevanje nasilja protestnikov in pozvala k umiritvi razmer, poroča Sputnik.
Novi protesti so se začeli to nedeljo okoli 15. ure po lokalnem času, da bi nekoliko pozneje nekateri protestniki spremenili načrtovano pot in blokirali osrednje ulice.
Policija je v nekem trenutku proti protestnikom uporabila solzivec, ki so mu sledili srditi in vse bolj nasilni spopadi.
Once people protest in large groups, they are unlikely to back down.
— Kim Possible (@kimlockhartga) 28 July 2019
"Hong Kong police fire tear gas at protesters for the second day in a row" https://t.co/ZJBJ7gOgw1
Spomnimo, v Hongkongu so v začetku junija izbruhnili množični protesti, ko so oblasti napovedale sprejem zakona o izročanju osumljencev Kitajski. Hongkong ima na podlagi sistema ena država, dva sistema široko samoupravo, vendar ostaja del Kitajske.
Vlada v Hongkongu je trdila, da gre za pomembno zakonodajo, ki bo Hongkongu omogočila izpolnjevanje mednarodnih obveznosti pri čezmejnih kazenskih primerih.
Kljub zagotovilom oblasti v Hongkongu, da bi imela njihova sodišča zadnjo besedo glede izročanja, so kritiki opozorili, da bi zakon oblastem omogočil, da bi političnim nasprotnikom sodili na celinskem delu Kitajske - kjer seveda ni ne večstrankarskega sistema, ne delitve oblasti in temeljev pravne države, kot jo poznajo v Hongkongu.
Hong Kong'da şiddetli çatışmalar: Polise göre protesto liderlerinden Max Chung Kin-ping dahil en az 13 kişi gözaltına alındıhttps://t.co/0E4YRIbrfE pic.twitter.com/6wfjRv4tQX
— Sputnik Türkiye (@sputnik_TR) 28 July 2019
Nasprotniki nove zakonodaje so poudarjali, da bi sprejetje zakona vodilo v nadaljnjo erozijo sodne neodvisnosti, pa tudi, da se »dolga roka oblasti v Pekingu« vmešava v politiko Hongkonga.
Kitajski državni mediji vztrajajo, da so v ozadju protestov »tuje sile, ki skušajo destabilizirati Hongkong«, opozicija in njeni »tuji zavezniki pa naj bi izkoriščali protestnike za spodkopavanje verodostojnosti vlade«.
"Here's how Hong Kong protesters help each other out" https://t.co/TUmMMu3jPl
— Kim Possible (@kimlockhartga) 30 July 2019
»Nekatere tuje sile izkoriščajo priložnosti, da bi prizadele Kitajsko, ko skušajo ustvariti opustošenje v Hongkongu,« trdi časnik China Daily.
Peking je zelo zaskrbljen zaradi vztrajnih protestov, ki se vrstijo drug za drugim na ozemlju, ki še vedno uživa poseben status po umiku britanskih oblasti leta 1997 in prehodu pod Kitajsko po načelu »ena država, dva sistema«.
Hongkonška vlada je naposled popustila pod pritiskom vse bolj množičnih protestov, ki se jih je udeležilo več kot milijon ljudi, in še posebej po seriji samomorov med protestniki, zato je predlog kontroverznega zakona vendarle suspendirala.
Toda - protesti so se nadaljevali.
Medtem so svetovni mediji v množici protestnikov uzrli – njo. Mlada ženska je izstopala med stotimi tisoč protestniki - s svojo neverjetno umirjenostjo.
26-letna Lam Ka Lo se je odločila, potem ko so protesti in odziv policije postali nasilni, da se od 11. junija letos vsakič, ko se začnejo protesti, usede naravnost pred vrstami policistov s ščiti, zapre oči in - meditira.
So glad you found her and wrote this story. I saw her last week very late night Sun/early Mon. morning near LegCo before police started pushing people out and things got chaotic. I was hoping someone would track her down. pic.twitter.com/hquHWST4pN
— Timothy McLaughlin (@TMclaughlin3) 17 June 2019
Fotografi z vsega sveta so ujeli ta trenutek in fotografija je hitro zaokrožila po svetovnem spletu.
Osvojila je pozornost in srca ne le domače, tudi svetovne javnosti.
Poimenovali so jo »Ščit punca«.
»Želela sem zaščititi tiste, ki so mlajši od mene. Tiste prve noči, ko sem videla, kako se policija premika proti protestnikom, sem se odločila, da se bom preprosto usedla na pločnik, obrnjena s hrbtom proti policistom. Želela sem, da policija ve, da ne želimo, da še naprej rinejo k nam. In da hkrati dojamejo, da jih tudi mi ne želimo napasti,« je Lam razkrila svoje vzgibe za Epoch Times.
Tako se je Lam omenjenega večera pridružila protestnikom pri sedežu vlade v Hongkongu, v predmestju Admiralti.
Hongkongška vlada je sicer najprej predlagala sporne spremembe zakona o izročitvi že februarja; nova zakonodaja bi omogočala najvišjemu mestnemu funkcionarju podpisovanje zahtev za ekstradicijo brez odobritve zakonodajnih organov.
Lam je bila, tako kot mnogi drugi prebivalci Hongkonga, zaskrbljena, da bo zakon sprejet in da bo Peking pritisnil na mestno vlado, da izroči državljane katerekoli nacionalnosti, da bi se jim sodilo na kitajskih sodiščih zaradi izmišljenih ali lažnih obtožb.
Napetosti so se že prve noči stopnjevale in prerastle v proteste, ko so se začele zbirati policijske snage. Okrog polnoči se je Lam odločila usesti pred policisti, ki so se grozeče pomikali proti protestnikom.
Nato so se ji pridružili še drugi. Sedela je vse do zore tega 12. junija letos, ko se se protesti začeli stopnjevati, njen pogum pa je marsikoga navdihnil.
Lam je pozneje priznala, da se je morala spopasti s strahom, ki jo je prelevil, ko je tam sedela, ter da je bila nervozna, ko so jo začeli fotografirati.
【年度照片】
— 白马浪子(施源) (@jeven_shi) 12 June 2019
這張照片,將會廣為流傳,極有可能成為2019年度照片 pic.twitter.com/UkQRRIZvKL
»Čeprav sem bila nekoliko zmedena, sem se trdno odločila, da bom morala zaradi vseh dobrih vrednot, ki tvorijo Hongkong, zdržati,« razlaga Lam, ki je pred približno petimi leti sodelovala v protestih tudi zaradi glasovalnih pravic, ki so potekali pod nazivom »Umbrella«, zato so bili tudi oklicani za »dežnik revolucijo«.
Potem se je umaknila, odpotovala v Indijo, kjer se je učila meditirati.
Odpravila se je tudi v Nepal, ko se je leta 2015 zgodil uničujoč potres, vendar ji je meditativna tehnika omogočila, da je ostala mirna in premagala katastrofo.
Zdaj uporablja isto tehniko, da bi bila spokojna ob policiji za svojim hrbtom.
»Iz svojega uma sem usmerjala pozitivno energijo. Trudila sem se ostati mirna v upanju, da se bo kaos okrog mene spremenil nazaj - v mir,« je dejala Lam.
Naslednji dan so policisti uporabili solzivec, gumijaste naboje in druga prisilna sredstva, da bi z ulic odstranili protestnike, ki jih je bilo več kot milijon.
Hong Kong’s protesters were trying to maintain a united front after a core group of younger demonstrators drew condemnation from Beijing and the local government for storming the city’s legislature https://t.co/UEHbKuGiLO
— The New York Times (@nytimes) 3 July 2019
Po graji iz mednarodne skupnosti zaradi uporabe prekomerne policijske sile in številnih samomorih med protestniki, je voditeljica Hongkonga Carrie Lam naposled napovedala, da bo zakon začasno umaknjen. A prebivalci s tem niso bili zadovoljni.
Od takrat znova in znova organizirajo nove shode na ulicah mesta ter zahtevajo popoln umik zakona in odstop voditeljev.
On July 1st the streets of Hong Kong were once again filled with protesters pushing back on China’s encroachment. We were on the ground with demonstrators to see what this leaderless movement’s next steps are. https://t.co/Ti7XpJUhg5 pic.twitter.com/XXi3AcTurT
— The New York Times (@nytimes) 3 July 2019
Lam Ka Lo opozarja, da dosedanji protesti niso pripeljali do želenih sprememb, vendar ostaja optimistična.
»Upam, da prebivalci Hongkonga vemo, da si svobodo lahko izborimo s svojimi življenji,« je sklenila.