sobota, 01. februar 2025 leto 30 / št. 032
Rusko taktično jedrsko orožje že bliže mejam Evropske unije, Biden se zato počuti »izjemno negativno«
Ameriški predsednik Joe Biden se je odzval na premik ruskega taktičnega jedrskega orožja v Belorusijo.
Predsednik ZDA Biden je novinarjem dejal, da se počuti »izjemno negativno« glede ruskega taktičnega jedrskega orožja, nameščenega v Belorusiji.
Deployment of Russian nuclear weapons in Belarus will have a deterrent effect
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) May 27, 2023
“ In the context of the conflict in Ukraine, this step is also aimed at containing Kiev, because it is located very close to the border with Belarus. If Iskander-M with nuclear bombs is deployed… pic.twitter.com/iQbfCFWT8S
Moskva in Minsk sta v četrtek podpisala sporazum, ki dovoljuje namestitev ruskega taktičnega jedrskega orožja v Belorusiji.
Po besedah ruskega obrambnega ministra Sergeja Šojguja je Rusija beloruski vojski zagotovila jedrske rakete Iskander-M in državi pomagala pri predelavi nekaterih bojnih letal, da lahko nosijo jedrsko orožje.
Bidnov komentar, o katerem je poročal Reuters, je prišel nekaj ur po tem, ko je beloruski predsednik Aleksander Lukašenko objavil, da se je »razporeditev jedrskega orožja že začela.«
#Russia on Saturday dismissed criticism from #US President Joe #Biden over #Moscow's plan to deploy tactical #nuclear weapons in #Belarus, saying Washington had for decades deployed just such nuclear #weapons in Europe.https://t.co/MTqfD26fwk
— LBCI Lebanon English (@LBCI_News_EN) May 27, 2023
Rusija ne bi smela skrbeti za varnost svojega orožja, saj ga bodo Belorusi, ki so »praktični in varčni ljudje«, lahko obvarovali, je dodal Lukašenko.
Rusko veleposlaništvo v ZDA se je odzvalo tudi na odziv Bele hiše in poudarilo, da je »suverena pravica Rusije in Belorusije, da zagotovita svojo varnost s sredstvi, ki se nam zdijo potrebna sredi obsežne hibridne vojne, ki jo je proti nam sprožil Washington.«
Ukrepi Moskve so »popolnoma skladni z našimi mednarodnimi pravnimi obveznostmi,« je v soboto sporočilo rusko veleposlaništvo v Washingtonu na Telegramu.
Taktično jedrsko orožje se ne prenaša v Belorusijo, kajti »nadzor nad njim in odločitev o njegovi uporabi ostajata na ruski strani,« je dejal.
»Preden Washington obtožuje druge, bi lahko uporabil nekaj introspekcije. ZDA že desetletja hranijo velik arzenal svojega jedrskega orožja v Evropi,« so poudarili ruski diplomati.
US nuclear weapons in Europe are kept in the following 5 countries pic.twitter.com/efUpyxVnEN
— Ani Hakobyan (@OldJugha) May 18, 2023
Trenutno je ameriško taktično jedrsko orožje prisotno na ozemlju petih evropskih držav NATO bloka – Belgije, Nemčije, Italije, Nizozemske in Turčije.
Ruski voditelj Vladimir Putin je konec marca napovedal, da bo taktično jedrsko orožje nameščeno v Belorusiji.
Dejal je, da je to potezo spodbudila odločitev Združenega kraljestva, da Ukrajini zagotovi strelivo z osiromašenim uranom sredi konflikta med Moskvo in Kijevom.
#Russia has moved nuclear weapons to #Belarus, its ally in Eastern #Europe. #G7 #USA #Biden #Ukraine pic.twitter.com/f7VBgknhQr
— MS Smart Media (@msmart_media) May 25, 2023
Belorusija je svojo najbližjo zaveznico Rusijo prosila, naj na svojem ozemlju namesti jedrsko orožje, pri čemer je navajala predvsem agresivno politiko Zahoda do države.
Minsk se je skliceval tudi na grožnjo, ki jo predstavlja ameriško jedrsko orožje, nameščeno v sosednjih evropskih državah.