REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ruski »mirovniki« v Kazahstan pripeljali drone in opremo za nadzor mobilnih komunikacij

Ruski »mirovniki« v Kazahstan pripeljali drone in opremo za nadzor mobilnih komunikacijMotilci mobilnih komunikacij prihajajo v Kazahstan. Vir: Twitter

Kazahstanski predsednik Kasim-Žomart Tokajev je po največjih protestih v 30 letih samostojnosti države sporočil, da je ustavni red v Kazahstanu znova vzpostavljen.

V državo medtem prihajajo novi ruski vojaki.

Protesti so se na zahodu Kazahstana zaradi dviga cen goriva in plina začeli v nedeljo in se hitro razširili po državi.

Požigi v Kazahstanu
Požigi v Kazahstanu. Vir: Twitter

Največji shodi so potekali v največjem kazahstanskem mestu Almaty, kjer so zažgali predsedniško palačo in urad župana.

Notranje ministrstvo je sporočilo, da so med protesti varnostne sile aretirale več kot 3000 ljudi in »likvidirale« 26 »oboroženih kriminalcev.«

Od začetka protestov je bilo ubitih tudi 18 pripadnikov varnostnih sil.

Kazahstanske oblasti za proteste krivijo »teroriste«, neuradna poročila pa govorijo o tem, da naj bi bilo ustreljenih tudi veliko civilistov.

»Začela se je protiteroristična operacija. Sile reda in miru trdo delajo. Ustavni red je v glavnem obnovljen v vseh pokrajinah države,« je poudaril Tokajev.

Medmrežne povezave so še naprej prekinjene. Letališče v glavnem mestu bo zaprto do 9. januarja.

Mirovniki v Kazahstanu
Mirovniki v Kazahstanu. Vir: Twitter

Reuters poroča, da je bilo v bližini osrednjega trga, kjer so v četrtek potekali spopadi med vojsko in protestniki, v petek zjutraj znova slišati streljanje.

»Lokalne oblasti obvladujejo položaj, vendar teroristi še naprej uporabljajo orožje in škodijo premoženju državljanov. Zato je treba protiteroristične akcije nadaljevati, dokler skrajneži niso popolnoma odstranjeni,« je dodal Tokajev.

Kazahstanske oblasti so na pomoč poklicale enote Organizacije pogodbe o kolektivni varnosti (CSTO).

Gre za varnostno zavezništvo Rusije, Armenije, Belorusije, Kazahstana, Kirgizije in Tadžikistana pod vodstvom Moskve.

Mirovna misija naj bi v Kazahstanu ostala nekaj dni ali tednov ter varovala državne in vojaške objekte.

Neuradno naj bi v Kazahstan poslali okoli 2500 vojakov iz držav CSTO-ja.

Protestniki so, kot je videti iz posnetkov, medtem že prišli do orožja in zaščitne opreme iz oropanih skladišč policije in trgovin.

Rusija v Kazahstan medtem z vojaškimi letali pošilja nove enote, je po navedbah tiskovne agencije Interfax sporočilo rusko obrambno ministrstvo.

Ruski vojaki skupaj s kazahstanskimi varnostnimi silami nadzorujejo letališče v Almatyju, ki so ga v sredo zavzeli protestniki.

Rusija je sicer v Kazahstan že v četrtek poslala padalce.

Sredstva, ki so jih pripeljale ruske sile pa so že vzbudila nekaj pozornosti na Zahodu, saj so zagotovo bolj bojno usmerjena v primerjavi s tistimi, ki bi jih lahko pričakovali, da bodo napotena na »mirovno misijo« in kot odgovor na nemire.

Toda to niti ni tako nenavadno, saj so protestniki, kot je videti iz posnetkov, medtem že prišli do orožja in zaščitne opreme iz oropanih skladišč policije in trgovin.

Posebej zanimiva je vključitev sistema Leer-3, ki ga sestavljajo tovornjak Kamaz z dvema ali tremi posebej konfiguriranimi droni Orlan-10.

Tovornjak služi kot zemeljski nadzorni center za ta majhna letala brez posadke, ki nosijo majhne motilce za elektronsko bojevanje.

Namenjeni so predvsem motenju komunikacij prek mobilnih telefonov, kar se zdi, da bi bilo zelo koristno za režim, ki želi razbiti obsežne demonstracije.

Tovornjak služi kot zemeljski nadzorni center za ta majhna letala brez posadke, ki nosijo majhne motilce za elektronsko bojevanje.

Ta zmožnost bi lahko pomagala preprečiti, da bi se protestniki med seboj usklajevali, pa tudi, da bi jim še dodatno preprečili pošiljanje slik ali videoposnetkov, ki dokumentirajo zlorabe s strani vladnih varnostnih sil.

Vodilni v Kazahstanu so prebivalce že včeraj prizadeli z velikim izpadom interneta v očitnem prizadevanju, da bi prikrili, kaj se dogaja, ko so se začela pojavljati poročila o napadih v različnih mestih.

Brezpilotna letala Orlan-10 imajo tudi video kamere in bi jih lahko, čeprav je njihov doseg sorazmerno omejen, uporabili za pomoč pri spremljanju protestov in drugače zagotavljanje izboljšane »situacijske ozaveščenosti« poveljnikov CSTO.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek