REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ruske pomorske vaje v Baltskem morju uničile fantazije o »NATO jezeru«

Ruske pomorske vaje v Baltskem morju uničile fantazije o »NATO jezeru«Ker NATO povečuje svojo prisotnost tudi na Arktiki, strateško vse pomembnejšem območju tako za Rusijo kot Kitajsko, je jasno, da širitev Nata v Baltik nima nobene zveze z varnostjo Stockholma ali Helsinkov. Govorimo o strategiji tako imenovanega zadrževanja Rusije in Kitajske. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Severnoatlantsko zavezništvo, ki danes predstavlja vojskujočo se stran, je v začetku julija med večinoma nesmiselnim vrhom zveze NATO v litovski prestolnici Vilni podalo vrsto »ostrih izjav« brez kakršne koli vsebine, piše geopolitični in vojaški analitik Drago Bosnić za portal Info BRICS.

To še posebej velja za pompozno napoved Nata, po kateri kijevskemu režimu ne bo treba skozi proces MAP (Membership Action Plan), ki naj bi nacistični hunti v Kijevu obljubljal, da bo kmalu postala polnopravni član zavezništva, ugotavlja avtor.

Toda ostaja določba o »porazu« Rusije, vojaške velesile, katere strateški termonuklearni arzenal presega orožje celotnega Nata in zaradi česar je kandidatura Kijeva za članstvo dejansko videti kot slaba šala.

Ko smo že pri tem, je zavezništvo izničilo še eno od svojih trditev: da je Baltsko morje uspelo spremeniti v »NATO jezero«.

Mornariške vaje Moskve v teh vodah so stalnica, v zadnjem času pa predstavljajo odgovor na bojna dejanja in agresivno obnašanje čezatlantskega zavezništva.

Američani so res grozni v zemljepisu - a zdi se, da so tudi članice zavezništva, ki jih vodijo ZDA, prav tako slabe v poznavanju geografije, kar odlično pojasnjuje, kako so pozabile na obalna območja Rusije v Baltiku.

Moskva je nato spomnila, da so takšne trditve nič drugega kot samoprevara in fantazija.

Rusija je 2. avgusta začela veliko, predhodno načrtovano pomorsko vajo v Baltskem morju, znano kot Oceanski ščit 2023, po seriji bližnjih srečanj z Natovimi ladjami nad Baltskim in Črnim morjem.

Mimogrede, mornariške vaje Moskve v teh vodah so stalnica, v zadnjem času pa predstavljajo odgovor na bojna dejanja in agresivno obnašanje čezatlantskega zavezništva.

»Od 2. avgusta v Baltskem morju poteka pomorska vaja 'Ocean Shield/Oceanski ščit 2023' pod poveljstvom vrhovnega poveljnika mornarice Nikolaja Jevmenova. Cilj vaje je preveriti pripravljenost pomorskih sil zaščititi nacionalne interese Ruske federacije na tem operativno pomembnem področju,« je poročal TASS, sklicujoč se na uradno sporočilo ruskega obrambnega ministrstva.

Skupno je načrtovano več kot 200 bojnih akcij, vključno s praktično uporabo orožja.

Ministrstvo za obrambo Ruske federacije je tudi navedlo, da »na vajah sodeluje približno 6000 ljudi z več kot 30 vojaškimi ladjami, vključno z 20 pomožnimi plovili«.

»Na vaji se bo vadilo varovanje pomorskih poti, prevoz vojakov in vojaškega tovora ter obramba morske obale,« se navaja v sporočilu in dodaja: »Skupno je načrtovano več kot 200 bojnih akcij, vključno s praktično uporabo orožja. Po vajah se bodo bojne ladje vrnile v svoje stalne pomorske baze, letala pa na domača letališča.«

Naj omenimo, da so se z izrazom »NATO jezero« za Baltsko morje od vstopa Finske (in Švedske, ki se sicer še ni zgodilo) hvalili celo nekateri strokovnjaki iz Evropske unije.

ZDA z zaveznicami so zdaj razočarane nad ogromno prisotnostjo ruske mornarice v omenjenjem 'jezeru'.

Zdaj so razočarani nad ogromno prisotnostjo ruske mornarice v omenjenjem jezeru.

Po vrhu v Vilni je Politico objavil precej pretenciozno besedilo, v katerem je trdil, da se je strateški pomen Rusije v regiji Baltskega morja tako rekoč končal.

Po oceni tega portala iz Bruslja, je bil vrh Nata v Vilni prvi za Finsko, medtem ko podpora Turčije prizadevanjem Švedske za pridružitev Severnoatlantskemu zavezništvu »utira pot strateškemu obratu v regiji, ki jo je nekoč obvladovala Moskva«.

Treba je opozoriti, da Rusija nikoli ni prevladovala na tem območju, ampak si ga je delila z vsemi drugimi državami, ki imajo dostop do obal Baltika, za razliko od Nata, ki očitno cilja na izolacijo Moskve, komentira portal INFO Brics dogajanje v Baltskem morju.

Politico je citiral Ulriko Franke, višjo sodelavko pri Evropskem svetu za zunanje odnose: »Švedska in Finska naredita NATO veliko bolj geografsko koherentnega. Baltsko morje postane jezero Nata, kar je na splošno koristno, tudi zaradi povečanega pomena Arktika.«

Po poročanju Politica je NATO vztrajno povečeval nadzor nad Baltskim morjem – ključnim pomorskim prehodom za rusko floto, ki ima oporišča v bližini Sankt Peterburga in v močno militarizirani enklavi Kaliningrad.

K temu je največ prispeval bojevit ekspanzionizem Nata, zlasti potem, ko so se Poljska in tri nekdanje sovjetske baltske države pridružile zavezništvu leta 1999 oziroma 2004, s čimer je večina južne obale Baltskega morja pod nadzorom Nata.

Članstvo Finske in Švedske bi okrepilo oblast Nata na območjih na severu in omejilo dostop Rusije, navaja ta analiza in dodaja, da to pomeni znatno razširitev meje Nata z Rusijo, pa tudi krepitev obrambe severne Evrope, zaradi česar je »odvračanje Rusije še bolj verodostojno.«

Toda Moskva v resnici ni prav nič navdušena nad bojevitostjo političnega Zahoda, ugotavlja Info BRICS.

»Izredno pomembno je, da razumemo, da se ruska vojaška infrastruktura ni premaknila proti Zahodni Evropi, ampak so stvari šle v nasprotno smer,« je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.

In dodal: »Vsekakor je žalostno, da se Evropejci nikakor ne zavedajo te napake.«

Obala Baltskega morja je res zelo pomembna za Rusijo, še posebej za njeno Kaliningrajsko regijo, ki leži med Poljsko in Litvo.

Ker Politico priznava, da vstop Švedske in Finske v NATO pomeni, da bo Severnoatlantsko zavezništvo povečalo svojo prisotnost tudi na Arktiki, regiji, ki je »strateško vse bolj pomembna tako za Rusijo kot Kitajsko«, je jasno, da širitev Nata na tem območju nima nič z varnostjo Stockholma ali Helsinkov.

Pravzaprav gre za strategijo tako imenovanega zadrževanja Rusije in Kitajske.

To je še en dokaz, da je bila ruska posebna vojaška operacija strateško upravičena, zaključuje Bosnić, saj je to edini način za zaustavitev plazeče se agresije Nata, preden zares povzroči termonuklearni obračun med Moskvo in Washingtonom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek