REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ruska »jedrska« raketa z »neomejenim« dosegom je letela zgolj 35 kilometrov

Ruska »jedrska« raketa z »neomejenim« dosegom je letela zgolj 35 kilometrov

Ruski predsednik Vladimir Putin je na začetku letošnjega leta napovedal celo vrsto novih orožij. Največ pozornosti med njimi (poleg podvodnega »jedrskega drona« in novih balističnih raket »Satan 2«) je vzbudila nova »raketa z jedrskim pogonom«, ki naj bi imela po napovedih Vladimirja Putina pravzaprav »neomejen doseg.«

Vendar je po navedbah dobro obveščenih ameriških obveščevalnih virov, ki jih povzema televizija CNBC ta raketa ob svojih preizkusih v najboljšem primeru uspela preleteti zgolj 22 milj (35,4 kilometrov). In to ob svojem »najbolj uspešnem testu« med štirimi, ki naj bi bili opravljeni.

Vladimir Putin / jedrska raketa - simulacija

Med novembrom lani in februarjem letos naj bi namreč raketo testirali, kar štirikrat, vendar so se preizkusi vedno znova končali nesrečno, s padci raket. Najdaljši polet, ko je testna raketa letela 35 kilometrov, je trajal komaj dve minuti. Poročila o teh dogodkih pri tem sicer naj »ne bi poročala« o okoljskih posledicah ali škodi zaradi padcev rakete, ki jo poganja jedrski reaktor. Raketa je narejena tako, da najprej uporabi raketni motor na tekoče gorivo ob svojem vzletu, pri nadaljevanju poleta, pa naj bi jo poganjal jedrski reaktor. Testi pa naj bi pokazali, da se jedrski reaktor, ki je sicer pravo srce rakete, ni pravočasno odzval, zato raketa ni bila sposobna doseči razdalj, ki jih je sicer omenil ruski predsednik.

Med novembrom lani in februarjem letos so raketo testirali kar štirikrat, vendar so se preizkusi vedno znova končali nesrečno, s padci raket.

Po navedbah ameriških virov naj bi bili ti testi izvedeni po naročilu iz Kremlja in kljub nasprotovanju ruskih inženirjev, ki naj bi opozarjali, da sistem, ki so ga sicer začeli razvijati že po letu 2000, še vedno ni pripravljen za resen preizkus.

Med svojim govorom marca letos je ruski predsednik Vladimir Putin trdil, da bo ta raketa sposobna poleteti do katerekoli točke na zemeljski obli in pri tem premagati vse druge protizračne sisteme. Prav tako je ocenil, da so nove hipersonične ruske rakete »nepremagljive.«

Vendar je ta trditev, vsaj za zdaj, povsem točna – pred tednom dni je tako tudi CNBC poročal, da ZDA trenutno nimajo raket, s katerimi bi se lahko zoperstavile ruskim raketam »Satan 2« in podobnim, ki letijo tudi s petkratno hitrostjo zvoka. Te rakete so bile leta 2016 res dvakrat uspešno testirane. Nov preizkus rakete »Satan2« je načrtovan za letos poleti, kdaj pa bo zares operativna nova ruska »jedrska raketa« pa v tem trenutku še ni povsem jasno.

 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek