REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusija prekinila mirovna pogajanja z Japonsko o končanju druge svetovne vojne

Rusija prekinila mirovna pogajanja z Japonsko o končanju druge svetovne vojneSpor, ki tli od konca druge svetovne vojne: Kurilski otoki. Vir: Twitter

Moskva je prekinila pogovore z Japonsko o uradnem koncu konflikta iz druge svetovne vojne in pri tem kot razlog navedla sankcije proti Rusiji.

Sočasno je Moskva odstopila tudi od dogovora iz leta 1991, ki je japonskim državljanom omogočal obisk Kurilskih otokov brez vizuma.

Ob formalnem koncu dolga desetletja trajajočih mirovnih pogovorov o koncu druge svetovne vojne je Kremelj navedel »odkrito neprijazno« ravnanje Tokia pri sankcioniranju Rusije zaradi konflikta v Ukrajini.

Zaradi »očitno neprijazne narave enostranskih omejitev, ki jih je Japonska uvedla proti Rusiji v zvezi z razmerami v Ukrajini,« je rusko zunanje ministrstvo v ponedeljek napovedalo, da bo »odpovedalo« brezvizumski režim japonskim državljanom in sporočilo, da »z Japonsko ne namerava nadaljevati pogajanja o mirovnem sporazumu.«

To pomeni, da sta Rusija in Japonska »tehnično« še vedno v vojni, ki se ni končala že od konca druge svetovne vojne…

Moskva se je umaknila tudi iz pogovorov o vzpostavitvi skupnih gospodarskih dejavnosti z Japonsko na južnih Kurilskih otokih.

Sporočila je tudi, da bo blokirala partnerski status Tokia v organizaciji za črnomorsko gospodarsko sodelovanje.

»Vso odgovornost za škodo dvostranskemu sodelovanju in interesom Japonske nosi uradni Tokio, ki se je namerno odločil za protirusko usmeritev, namesto da bi razvijal obojestransko koristno sodelovanje in dobro sosedstvo,« so sporočili z ruskega zunanjega ministrstva.

Moskva in Tokio po drugi svetovni vojni nista nikoli uradno sklenila mirovne pogodbe zaradi spora glede štirih najjužnejših otokov v verigi Kurilskih otokov, ki jih ima Japonska za svoja »severna ozemlja.«

Otoke Iturup, Kunashir, Shikotan in Habomai je Japonska upravljala med letoma 1855 in 1945, ko jih je Sovjetska zveza prevzela zaradi brezpogojne predaje Tokia zaveznikom.

Rusija in Japonska sta leta 1991 podpisali sporazum, ki je Japoncem omogočil potovanja brez vizumov na omenjene štiri otoke, leta 1999 pa so dodali še protokol za olajšanje obiskov nekdanjih japonskih prebivalcev otokov.

Pogovori med Moskvo in Tokiom o rešitvi ozemeljskega spora so se nadaljevali leta 2018, a Japonska trdi, da se o njeni pravici do štirih otokov »ni mogoče pogajati.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek