ponedeljek, 13. januar 2025 leto 30 / št. 013
Razodetje britanskega inštituta: Rusija ima dovolj sredstev, da se vojskuje vsaj še dve do tri leta!
Ena najbolj znanih britanskih think-tank organizacij – Mednarodni inštitut za strateške študije (IISS), ki je bila leta 2017 razglašena za drugo najboljšo tovrstno organizacijo na področju obrambe in varnosti, je objavila poročilo, v katerem navaja, da »ima Rusija zmogljivosti za vojno v Ukrajini vsaj še dve do tri leta.«
Russia can sustain war effort for ‘two or three years,’ finds defense study https://t.co/b7gxjkMJPX
— tomolie mclecga (@MclecgaTomolie) February 15, 2024
Ocena inštituta s sedežem v Londonu, ki je zelo cenjen, je presenetljiva, saj se je od začetka ruske posebne vojaške operacije (SVO) v Ukrajini na Zahodu dolgo govorilo, da »ruska vojska ne bo zdržala dolgotrajnega spopada«, pa tudi ni manjkalo napovedi nekaterih tujih in domačih »strokovnjakov«, da »imajo Rusi dovolj raket in streliva le še za 2-3 tedne vojne.«
na Odmevih vojno v UKR komentira Dobran Božič.
— Dejan F (@DejanF2) December 20, 2023
Tip je 1 1/2 nazaj napovedal kolaps rusije in da rusom zmankuje orožja.
Da se ne pozabi, Dobran Božič je kemijski tehnolog. V Aeru je bil zadolžen za tempera barve.
Skor tko kot Žan Mahnič predsednik SNV
Tako je na primer nekdanji načelnik generalštaba Slovenske vojske Dobran Božič, ki ga osrednji slovenski mediji pogosto vabijo, da kot strokovnjak komentira dogajanje na ukrajinski fronti, rad širil propagandne puhlice Zahoda, češ da je Rusija pred kolapsom, saj Rusom zmanjkuje orožja (tvit zgoraj).
Nek britanski novinar je pred tedni zapisal, da Rusiji zmanjkuje streliva in da so zato primorani boriti se z lopatkami.. Na karikaturi ruski pilot iz odprte kabine na drog meče lopatko ...
— (@UPalhartinger) March 20, 2023
Generalmajor Dobran Božič, sicer svetovalec v kabinetu ministra za obrambo Marjana Šarca, je na primer tako zelo zgrešeno ocenjeval ruske zmogljivosti pred letom dni:
Na Slovenskem torej pred letom dni ni manjkalo podobno nespametnih napovedi:
Problem je, da čisto nič ne vemo, kakšne so statistike na ukrajinski strani.
— Peter Keše (@pkese) March 2, 2023
Rusiji npr. res malo zmanjkuje streliva, ampak še vedno ga pa dnevno izstrelijo nekajkrat več, kot so ga Ukrajinci v najboljšem obdobju ( ~ 6000 granat dnevno at best). https://t.co/iGmJaLP3Kz
Podobno daljnovidno in zgrešeno so napovedovali tudi drugi tuji in domači politiki:
ZMEDENA SEM
— Żyrafa (@Zyrafa5) January 19, 2024
Ali Rusiji zmanjkuje orožja (že dve leti) ali bo napadla NATO?https://t.co/6bVrLquPQy
Zato lahko rečemo, da se je po skoraj dveh letih od začetka delovanja SVO situacija korenito obrnila.
Zdaj vodilne raziskovalne organizacije z Zahoda presenečene ugotavljajo, da ima Rusija še vedno dovolj sredstev za nadaljevanje spopada.
— Mr. LI (@Name34146255) February 17, 2024
Na drugi strani pa od evropskih uradnikov sedaj lahko slišimo o nezmožnosti dobave obljubljene količine orožja in streliva Ukrajini ter o nepripravljenosti Evrope in NATO držav nasploh za kakršen koli spopad – zlasti z Rusko federacijo.
V zadnjih nekaj tednih so uradniki nekaterih evropskih držav in predstavniki podjetij obrambne industrije sporočali izjave o nezmožnosti dobave obljubljene količine topniških granat Ukrajini.
#AzovNazis Shooting AMMO Wildly When US #TaxPayers were Paying for It.Now They have NONE!https://t.co/lcyrtnRI6U #nytimes #aarp #eu #germany #cnn #kiev #Zelensky #msnbc #foxnews #politico #huffpost #wapo #poland #bbc #npr #russia #bidencrimefamily #putin #donbas #Bakhmut
— @10WallStreet (@10WallStreet) February 18, 2024
Tako je nemški obrambni minister Boris Pistorius sporočil, da namerava Nemčija do konca leta 2024 izdelati 200.000 granat, vendar ta številka še zdaleč ne bo zadostila ukrajinskim potrebam.
Da ima nemški minister še kako prav, pa dokazuje preprost izračun.
Podatki kažejo, da so namreč v preteklem poletju ukrajinske sile uporabile približno 7000 granat na dan, kar pomeni, da potrebujejo približno 2,5 milijona granat za leto vojne. Nemška vojaška industrija torej ni sposobna pokriti niti desetine zahtevane količine za Kijev, kaj šele, da bi pustila nekaj le-teh tudi za lastno vojsko in »vsesplošno vojno z Rusijo«, ki jo napovedujejo dan za dnem.
"Es wäre klug, sich darauf einzustellen, dass Europa sich selbst verteidigen muss": Militärexperte Bastian Giegerich vom #IISS über Europas Rüstungsdefizite und was das für die #Ukraine bedeutet. #Rüstung https://t.co/v6CazSxrRh
— ZEIT ONLINE (@zeitonline) February 17, 2024
Podobni podatki so prispeli tudi iz Norveške, natančneje iz enega od evropskih podjetij za proizvodnjo reaktivnih motorjev - Namo, ki je v svojem komentarju vojaškega proračuna te države za leto 2024 zapisala: »Evropska vojaška industrija bi potrebovala 40 let, da proizvede topniško strelivo, ki ga blok (NATO) in Ukrajina potrebujeta za samo eno leto aktivnega spopada.«
Norveška družba navaja, da Ukrajina v konfliktu z Rusijo potrebuje približno sedem milijonov granat na leto, medtem ko konzervativna ocena za evropske potrebe predvideva 13 milijonov granat, torej je treba izdelati 20 milijonov granat na leto.
Zato »Namo« ocenjuje, da bi ob trenutni stopnji evropske proizvodnje, ki znaša približno pol milijona granat na leto, države EU imele streliva za mesec dni aktivnega bojevanja, upoštevajoč porabo v SVO.
"Festung Ucraina"?
— Rex Dwight (@dwight_rex) February 15, 2024
No more cowardly artillery bombardments of the Donbass... pic.twitter.com/c4v7cu3H0H
Za razliko od Norvežanov je londonski možganski trust IISS manj optimističen, saj opozarja, da bi Veliki Britaniji v zelo intenzivnem spopadu zmanjkalo streliva v pičlih osmih dneh.
2
— the Lemniscat (@theLemniscat) February 13, 2024
How many more Russians & Ukrainians must die before EU stops?
1 Feb
Josep Borrell: "We have given, donated half a million shells to Ukraine ... and by the end of the year there will be a new target and we will see by Christmas whether we have reached it: 1,1 million [shells]." pic.twitter.com/0hOjmDpDvv
Da je imelo norveško podjetje prav, priča (tvit zgoraj) tudi izjava vodje diplomacije EU Josepa Borrella, da bodo od milijona granat, obljubljenih Ukrajini marca lani, evropske države po 12 mesecih dobavile le okoli 524.000, kar sovpada z omenjeno oceno, enake napovedi navaja tudi londonski inštitut.
Za primerjavo, Rusija je že zdavnaj dvignila svojo stopnjo proizvodnje na med 1 in 1,5 milijona topniških izstrelkov na leto in ima še vedno ogromne zaloge iz časov Sovjetske zveze.
Zato ne preseneča, da si članice Nata mrzlično prizadevajo povečati delež BDP, namenjen obrambi, na dva odstotka, kar je sicer zahtevano v dokumentih zavezništva, a po poročilu britanskega možganskega trusta le 10 od 31 članic to zahtevo izpolnilo v letu 2023.
To zagotovo ne bo pretirano vplivalo na pripravljenost Evropske unije na spopad z Rusijo, saj bo dobršen del obrambnega proračuna namenjen pomoči Ukrajini, in kot je ocenil generalni direktor IISS Bastian Giegerich, je »trenutni spopad pokazal razpoke v bojni pripravljenosti evropskih vojsk.«
Global Military Spending Hits Record $2.2 Trillion: Humanity, What Are We Doing!?
— BlendrNews (@BlendrNews) February 14, 2024
IISS Director General Bastian Giegerich paints a grim picture, describing these factors as "a picture of strategic instability and a new era of contested power." pic.twitter.com/QOcJf5PTFE
Čeprav je britanski inštitut pozitivno ocenil količino in stopnjo proizvodnje ruskega orožja, kot navaja Giegerich, »Rusija žrtvuje kakovost za količino«, torej se zanaša na nezadostno kakovostna, temveč množično proizvedena in poceni sredstva.
Ta ocena londonskega možganskega trusta je vse prej kot točna, o čemer pričajo doseženi ruski rezultati na fronti, pa tudi posnetki iz ruskega vojaško industrijskega proizvodnega kompleksa, kjer je mogoče videti predvsem najsodobnejše modifikacije vozil, letal in druge opreme.
"Western governments find themselves once again in a position where they must decide whether to furnish Kiev with enough weapons to deliver a decisive blow, rather than merely enough not to lose," IISS Director-General Bastian Giegerich explains in the report.
— Jeepsy Technologies (@JeepsyTech) February 16, 2024
Tako je na podlagi poročila Ministrstva za obrambo Ruske federacije znano, da se je povečala proizvodnja najsodobnejših tankov T-90M Proriv in T-72B3M, sredi septembra pa so se pojavile novice, da se bo po več kot dveh desetletjih znova začela proizvodnja tankov T-80 in to najverjetneje posodobljene različice T-80BVM.
Podobno je tudi pri letalih, tako se je povečala proizvodnja že preizkušenih helikopterjev Mi-28NM, Ka-52M in Su-35S, v načrtih pa je tudi začetek serijske proizvodnje letal pete generacije Su-57.
Pomembno je poudariti, da je v prvih mesecih SVO res obstajal problem s proizvodnjo dela sistema in visokonatančnega orožja zaradi pomanjkanja komponent, ki jih je Rusija uvažala z Zahoda. Ruskim konstruktorjem pa je z obratnim inženiringom vendarle uspelo ustvariti številne domače različice določenih komponent, kot je termovizijski ciljnik za tanke PNM-T, ki so nadomestili francoskega Ketrin FC.
Kar zadeva čipe, ki so nujni za vodenje manevrirnih in drugih vrst raket, je očitno, da na tem področju zaradi sodelovanja z Ljudsko republiko Kitajsko zaenkrat ni težav, zato Kinžali, Iskanderji in rakete tipa H-55, H-101, H-22 po treh letih zadevajo sovražne cilje z enako natančnostjo kot na začetku SVO.
Giegerich je še ocenil, da so ukrajinske izgube nadomeščene z zahodno opremo in da je cilj povečati kakovost sredstev, ki jih uporabljajo ukrajinske sile. Toda tudi ta cilj očitno ni bil dosežen, saj na desetine vozil Marder, Bradley, Leopard in drugih vozil Nata uničenih leži v ukrajinskem blatu, podobno pa je tudi s sistemi protizračne obrambe, kot so NASAMS, Iris in Patriot ter z manevrirnimi raketami Storm Shadow.
This is Putin in 2020.
— COMBATE | (@upholdreality) February 18, 2024
Almost nothing he said in the Tucker Carlson interview came as a surprise. Putin's position has been constant and clear... but no one was listening. pic.twitter.com/VRE6I3IZGn
Manjkajo jim le letala F-16, katerih dobava se nenehno prelaga, prav zaradi natančnosti ruskih udarov, kot so priznali Ukrajinci sami.
Zato ostaja nejasno, katero rusko orožje je slabše kakovosti, kot je bilo pred februarjem 2022, in zakaj britanski možganski trust IISS kljub priznavanju ruske premoči na fronti poskuša zmanjšati pomen ruskega orožja.
Kot že omenjeno, IISS velja za eno najboljših raziskovalnih organizacij na svetu, a tudi najmanj transparentno, ko gre za njene finance.
The mad hatters top hats were made using mercury years ago explains a lot of the behavior of the elites back then
— Tim rudall (@tim_rudall) February 18, 2024
Tako je spletna stran »Transparify«, ki razvršča najboljše think tanke glede na transparentnost njihovega financiranja, leta 2017 ustvarila povsem novo kategorijo z oznako »zavajajoče« in vanjo uvrstila IISS.
Londonski inštitut takrat namreč ni želel razkriti, kdo je njihov največji financer, raziskava Transparify pa je pokazala, da je bila letna poraba zadevnega inštituta v tem obdobju več kot 16 milijonov funtov.
US Secretary of State Anthony Blinken is threatening European countries. You must either be with the USA or you will be eaten. That's why Scholz liver sausage is afraid of America.
— Victor vicktop55 (@vicktop55) February 17, 2024
Blinken: "Having partnerships and alliances gives us an important advantage. And if you don't sit… pic.twitter.com/15t23jzzwU
Ni znano, zakaj se omenjena spletna stran ob razvrščanju IISS in podobnih organizacij na lestvici ni oprla na poročilo Guardiana iz leta 2016, ki se je skliceval na dokumente, ki so pricurljali na plano in na podlagi katerih je bil IISS obtožen, da je od kraljeve družine Bahrajna po tajnih kanalih prejel okoli 25 milijonov funtov.
Na londonskem inštitutu tega odkritja niso komentirali, prav tako niso zanikali, da so prejemali finančna sredstva od vladarjev Bahrajna, sicer znanih po izjemno dobrih odnosih z britansko krono.
Munich is one of Germanys nicer cities, but why do they always host extremists? pic.twitter.com/B00LZTZN2x
— Mark Newman (@Smile0nline) February 17, 2024
Pod črto lahko ugotovimo, da se zdi, da londonski IISS ni nikakršna neodvisna organizacija za varnostna in obrambna vprašanja, temveč »tajno« trobilo vlade Združenega kraljestva, zadolženo za širjenje propagande, spretno skrite s »obsežnimi in objektivnimi« raziskavami, da bi škodili ugledu vseh sovražnikov nekdanjih imperialnih zahodnih sil, predvsem pa britanske krone.