REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Putin je pojasnil, zakaj je rusko vojsko poslal izven Donbasa

Putin je pojasnil, zakaj je rusko vojsko poslal izven DonbasaPutinovo pojasnilo. Vir: Twitter

Ruski predsednik Vladimir Putin je v soboto dejal, da se je odločil za napad na Ukrajino onkraj meja osamosvojenih republik, Doneške oziroma Luganske ljudske republike (DLR in LLR), zato da bi preprečil Zahodu, da ne bi več »v neskončnost« oskrboval »nacionaliste in radikalce« z različnimi viri, kot so orožje in denar.

Dodal je, da so ruske sile »praktično končale« nalogo uničevanja ukrajinskih vojaških sredstev, kot so zračna obramba in skladišča orožja.

Predsednik Rusije je izjavil, da je prejšnji teden ukazal ruskim vojakom, naj napadejo Ukrajino, da bi nevtralizirali »resnično grožnjo«, ki prihaja iz Kijeva in NATO pakta.

Medtem so čečenski borci razdejali eno od postojank neonacističnega Azova in ob tem zajeli cel kup škatel z oznako Rdečega križa, napolnjenemi z - ameriškimi dolarji.

Pepe Escobar, geopolitični analitik, je objavil video posnetek o tem dogodku, ki so ga posneli Čečeni.

Kitajskega diplomata je omenjena prigoda spomnila na začetke njegove kariere in »zelo redke fotografije ameriške vojske v trenutku, ko zaseže 'orožje za množično uničevanje' v 'relativno neciviliziranem' Iraku

Ruska stran je medtem objavila tudi posnetke zajetega težkega orožja, ki so ga ukrajinski vladi posredovale ZDA in druge države Zahoda.

»Pridobimo si jedrsko orožje, pravijo v Ukrajini. Tega nismo mogli in ne moremo preprosto prezreti,« je v soboto pojasnil Putin razloge za vojaško intervencijo v Ukrajini sklicujoč se na napoved ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega prejšnji mesec, da bo Kijev morda ponovno premislil glede statusa države - brez jedrskega orožja.

Rusija je 24. februarja napadla svojo sosedo z argumentom, da brani prebivalstvo odpadniških republik DLR in LLR.

Putin je ob tem zatrdil, da si prizadeva za »demilitarizacijo in denacifikacijo« Ukrajine.

Kijev je odvrnil, da je bil napad povsem neizzvan, in pozval mednarodno skupnost na pomoč.

Številne države, vključno z ZDA, Združenim kraljestvom in državami članicami EU, so od takrat uvedle ostre sankcije proti Rusiji.

Kremelj sicer že dolgo protestira proti zahodni vojaški infrastrukturi ob svojih mejah in nasprotuje prizadevanju Ukrajine, da se pridruži bloku, ki ga vodijo ZDA.

»Začeli so bolj aktivno govoriti, da bodo Ukrajino sprejeli v NATO. Kam bo to pripeljalo? Vse druge članice zavezništva morajo podpreti Ukrajino v primeru vojaškega konflikta,« je opozoril Putin.

»Napadli bodo Krim, mi pa bomo prisiljeni iti v vojno z Natom. Ali razumete posledice?« je vprašal domačo (pa tudi svetovno) javnost Putin.

Predsednik Rusije je tudi tokrat znova izjavil, da želi, da Ukrajina postane nevtralna država.

Spomnimo, Krim je kmalu po državnem udaru leta 2014 v Kijevu izglasoval osamosvojitev in izstop iz Ukrajine ter pridružitev Rusiji.

V tem času sta se proruski regiji v Donbasu, zdaj osamosvojeni republiki DLR in LLR odcepili od Ukrajine.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek